יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

אצל השכנים במבשרת ציון

יום השואה במטה יהודה

על אירועי 'זיכרון בסלון' ופוסט מרגש של תלמידה בעקבות המסע לפולין

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

במטה יהודה זוכרים, מזכירים ומצדיעים לניצולי השואה כחלק מהמיזם הארצי "זיכרון בסלון" המתקיים מידי שנה בערב וביום השואה. מפגש יוצא דופן המתקיים בסלון ביתם של תושבי המועצה המבקשים לשמוע עדויות מפי דור ראשון ושני לשואה. המפגשים יתקיימו בסלונים ביישובים: מוצא עלית, בית זית, בית מאיר,  שואבה, אבן ספיר ועוד.

רוני עירון, מנהלת מרכז צעירים במטה יהודה : "זו זכות גדולה לשמוע מפי הניצול את סיפור חייו. עלינו, הדור הצעיר מוטלת אחריות לזכור ולהנציח את אשר קרה בשואה. בגבורתם ציוו לנו לזכור ולהזכיר".

ומכאן לפוסט שכתבה התלמידה ניצן בכר (בתמונה. צילום: באדיבות המועצה) תלמידת בית הספר בעין כרם, בעקבות המסע לפולין

לפני פחות מחודש חזרתי מהמסע לפולין. בטקס הראשון שם, הקראתי קטע של הלינה בירנבאום, שורדת, אשר על זרועה נצרבו מספרים כאילו הייתה כחפץ חסר ערך.

זה זעזע אותי, אבל בעיקר גרם לי לחשוב, אילו היה מספר על זרועי, איך הייתי מרגישה ופועלת. האם הייתי נשארת מבועתת תחת זרוע המשטר הנאצי, או שמא הייתי נלחמת עבור גורלי וגורל עמי. ובכלל, מה הייתי רוצה לקחת איתי מהמסע, כיהודייה, כנערה אשר רק יכולה לתאר לעצמה מה עברו כל ששת מיליוני האנשים, אשר הפכו לנשמות.

רוע זרוע בכל עבר, רצח עם, רעב ומוות המוני, זאת המציאות שהייתי יכולה לחיות בה, במילים עדינות. אבל, אילו היה מספר על זרועי, אילו הייתי יכולה להשקיף על עצמי כנערה, אלו לא הדברים שהייתי רוצה שאזכור מהמסע.

האנושות הגיעה לשפלה באותה התקופה, לתחתית הבור הנמוך ביותר שידע העולם. ״איך״, שאלתי עצמי? שנאת חינם. ומה יכול למנוע דבר כזה? אהבת חינם.

אילו היה מספר על זרועי הייתי רוצה לנתב את עצמי לקחת מהמסע הזה את הזרעים שאוכל לטמון בדרכי, במסע חיי. הייתי נותנת לנערה שבי זרע של אהבת חינם הבונה עולמות, זרע של חוזקה הנובעת מהנפת החלש ולא מהשפלתו, זרע של סובלנות הרואה כל אדם כאדם וזרע המקדש את ערך החיים, את הזכות הניתנת לכל אדם לחיות את חייו כשווה ערך.

לנערה שבי אומר : טמני את הזרעים הללו בשביל החיים שלך, תרמי לדמות שמתעצבת בך, חשבי מה תוכלי לעשות בשביל להשאיר אחרייך מקום טוב יותר. ועכשיו, צאי למסע האמתי שלך.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: