יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

אצל השכנים במבשרת ציון

פרויקט מנורה

מתנת פיוס של 11 צעירים בשם העם הגרמני ליום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

יצחק רביחיא

קבוצה של 11 צעירים גרמנים החליטה לציין במחווה מיוחדת את יום העצמאות בישראל ותגיע לישראל ב- 5 במאי מגרמניה דרך רומא עם העתק בגודל טבעי של מנורת בית המקדש. 

כדי לחגוג את יום השנה ה -71 להקמתה של מדינת ישראל, יצרה קבוצת גרמנים העתק של מנורת שבעת הקנים על פי הדגם בשער טיטוס ברומא. דגם המנורה העשוי אלומיניום ומצופה בזהב במשקל של 120 ק"ג נבנה על ידי 11 צעירים מגרמניה (שניים מהם משוויץ ומהולנד) במשך כשנה וחצי. שלושה מ-11 היוזמים ובהם אלכס דיצה, ממובילי הפרויקט הם צאצאים למשפחות של חיילי אס-אס ורואים סמליות מיוחדת בדרך שעושה המנורה חזרה לישראל.

הפרויקט כולו מומן מתרומות של מאות ואלפי משפחות ויחידים מרחבי גרמניה שביקשו להצטרף לפרויקט בשל משמעות הפיוס ואהבת ישראל. במהלך התקופה נאספו מהציבור הגרמני כ- 120 אלף יורו (כחצי מיליון שקל). בין התורמים היו גם משפחות שתרמו את הזהב ומכרו תכשיטים כדי להצטרף לפרויקט הפיוס.

מנורת שבעת הקנים יצאה מגרמניה במסע סמלי דרך העיר רומא, שם נערך ב- 26 באפריל 2019 טקס לפני שער טיטוס ומשם עושה המנורה יחד עם 11 יוצריה דרכה בספינה מיוחדת ומשלחת שהפליגה ב- 29 באפריל מחופי איטליה ותגיע לנמל חיפה ב- 5 במאי 2019. 

לוקה- אליאס הזל, יוזם הפרויקט מסר כי דגם המנורה יוצג לציבור בטקס חגיגי בירושלים לקראת יום העצמאות החל ב- 9 במאי 2019 . עם הגעת המנורה במסע מחיפה לירושלים יתקיים בעירית ירושלים טקס חגיגי רב משתתפים במעמד ראש העיר ירושלים, מר משה ליאון שיקבל לידיו את המנורה כתרומה לעם היהודי כשהכוונה להציבו במקום בולט וראוי בעיר ירושלים.

לדבריו של לוקה הפרויקט כולו הוא מחווה של רצון טוב וסימן לפיוס וכפרה תוך הצגת סולידריות עם מדינת ישראל ביום חגה ה- 71. "מנורת שבעת הקנים היא סמלה של מדינת ישראל וגם בשבילנו היא סמל המדבר בקול רם יותר ומשמעותי יותר מכל המילים. באנו להזדהות ולברך את מדינת ישראל והעם היהודי ולהעניק לו בלב רחב ובהזדהות מלאה את התשורה הצנועה הזאת. אנו רוצים לאחל חג עצמאות שמח לכל עם ישראל".

לוקה וחבריו החליטו לבנות את דגם המנורה בדיוק כפי שזו מתועדת בשער טיטוס ברומא. על פי ההיסטוריון יוספוס פלביוס, שראה ותיאר את המסע האחרון של הפמוט, הובאה המנורה במצעד ניצחון מירושלים לרומא לאחר חורבן בית המקדש בירושלים בשנת 70 לספירה. ההיסטוריה של מצעד הניצחון הרומי מתועדת בקשת טיטוס, וזהו הרמז היחידי שמעיד על גורלה של המנורה וכלי המקדש שנבזזו על ידי הרומאים. בתבליט מופיעים שבויים יהודים המובלים כפופים לרומא, כשהם נושאים את מנורת המקדש, את מזבח הזהב ואף כלי נגינה. בכך למעשה החלה תקופת גלות בת כאלפיים שנה ששיאה בשואה. עם קום המדינה הוחלט לאמץ את המנורה משער טיטוס כסמל המדינה.

לאתר ולפרטים על הפרויקט: לחצו כאן

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: