יום חמישי, 28 במאי 2020, ה' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

אצל השכנים במבשרת ציון

רופאים-משפחה

לרגל יום רופאי המשפחה הבין לאומי שחל היום (ראשון, 19.5), הכירו את הרופאים של משפחת זעתייר מאבו גוש - אחת ממשפחות הרופאים הענפות במחוז ירושלים של 'כללית'

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

במשפחת זעתייר מאבו גוש ההחלטה להפוך לרופא משפחה היא כמעט מתבקשת.
אב המשפחה, סמיר (68) מנהל את מרפאת שייח' ג'ראח של כללית, בנו מוחמד (30) מנהל את מרפאת נווה יעקב וביתו אמאני (31) הינה מומחית ברופאת משפחה בבית שמש, גם היא של כללית.
השלושה משתייכים למשפחה ענפה של רופאים ואנשי רפואה מתחומים שונים בהם רפואת עיניים, שיניים, מרדימים, אורתופדים, רוקחים ועוד אך מספרים כי הקשר הקרוב ביניהם התהדק אפילו יותר בזכות העבודה באותו תחום. "הילדים שלי מגיעים פעם או פעמיים בשבוע לעבוד אצלי במרפאה" מספר האב, סמיר, "זה מאפשר לנו לשמור על קשר הדוק בתוך שגרת החיים העמוסה שלנו". בנו, מוחמד, מסכים ומוסיף "הרבה פעמים יש לנו בדיחות פנימיות רק ביננו אבל מעבר לכך, העובדה ששלושתנו רופאי משפחה מאפשרת הרבה הבנה אחד של השני, אנחנו מתייעצים עם אבא ולא פעם גם הוא התייעץ איתנו, גם על דברים אישיים וגם על מקרים רפואיים".

ד"ר אמאני מספרת כי תמיד ידעה שהיא רוצה לעסוק בתחום הרפואי, כמו יתר בני משפחתה, אבל בתחילת דרכה פנתה דווקא ללימודי רוקחות. עד מהרה הבינה כי רפואה היא הייעוד האמיתי שלה ולכן הצטרפה אל אחיה מוחמד ללימודי רפואה בירדן. "לאורך שנות הלימודים וגם בסיום ההתמחות הייתי בטוחה שאהיה רופאת נשים" היא מספרת השבוע, "אפילו התחלתי לעבוד בתחום אבל משהו לא היה נכון עבורי. היה חסר לי המפגש הקבוע עם המטופלים ולכן החלטתי לעבור לרפואת משפחה".
מוחמד מסכים עם אחותו בנוגע ליתרונות שמגיעים עם ההתמחות ברפואת משפחה  "אנחנו נהנים מחוויית ליווי המטופל מההתחלה ועד הפתרון" הוא מסביר, "אנחנו לא פוגשים מטופל בנקודה אחת בלבד ונפרדים ממנו בסיום, אנחנו רואים את ההשפעות של הטיפול את התוצאה" ואמאני מוסיפה "אנחנו אנשי קהילה שעוזרים לחבריה על בסיס קבוע, גם כשהם לא חולים. יש לנו אחריות לעודד אותם להמשיך ולהיות בריאים וזאת אחריות משמעותית. זה הדבר הכי מדהים בלהיות רופא משפחה".
כששאולים את אב המשפחה אודות הרגעים הקטנים שעושים מבחינתו את התפקיד הוא לא מהסס לפני שעונה: "סיפוק אחרי כל פעם שחוזר אליי מטופל בעקבות אבחון וטיפול מוצלח שאני עשיתי.  אני פשוט מחכה לרגע זה לשומע מהמטופל  שלי מילות תודה "הבראתי על ידך דוקטור", רגע הזה שווה בלבי יותר ממה שמילים יכולים לתאר".

פרופ' אמנון להד, מנהל המחלקה לרפואת משפחה ב'כללית' מחוז ירושלים: "אכן מחקרים בעולם מראים שרפואת משפחה חזקה מביאה לירידה בתמותה, הגברת השוויון ורמת שביעות רצון מטופל גבוהה. משפחת זעתייר, מהמשפחות המובילות ברפואה באופן כללי וברפואת במשפחה בפרט, היא דוגמה למצוינות והמקצועיות של כלל רופאי המשפחה במחוז ירושלים של 'כללית'

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: