יום שני, 14 באוקטובר 2019, ט"ו תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

אצל השכנים במבשרת ציון

חדש ב'הדסה': מכשיר שיקוף לטיפול בשברים

מכשיר שיקוף חדשני שהחל לפעול ב'הדסה עין כרם' מהווה מהפכה בתחום הטיפול בשברים הדורשים החזרה של העצם למנח התקין טרם גיבוס, המכשיר מאפשר שיקוף של הגפה השבורה והחזרה מדויקת של השבר בזמן אמת.

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

לירן פוקס

כאשר רום בן ה-9 שבר את ידו בבית הספר, אימו הוזעקה על ידי הצוות ויחד הזדרזו להגיע לבית החולים 'הדסה עין כרם'. האבחנה של רופאת הילדים, הייתה שבר עם תזוזה של העצם, מה שמחייב להחזיר אותה למקומה.

מכשיר שיקוף חדשני, שהחל לפעול בחדר מיון ילדים של בית החולים - לראשונה בירושלים - מהווה מהפכה בתחום הטיפול בשברים הדורשים החזרה של העצם למנח התקין טרם גיבוס, המכשיר מאפשר שיקוף של הגפה השבורה והחזרה מדויקת של השבר בזמן אמת.

הודות לתרומה נדיבה, התחדש מערך המיון במכשיר אשר ישמש את רופאי חדר המיון בעת הגעת ילדים עם שברים מורכבים הכוללים - מלבד השבר עצמו, גם תזוזה של העצם. מדובר בטכנולוגיה שלא הייתה קיימת עד כה בשימוש בחדר המיון עצמו.

ד"ר סער חשביה, מנהל מיון ילדים ב'הדסה עין כרם': "שברים בילדים מהווים אחת מהסיבות הנפוצות לפנייה למיון ילדים, בעיקר בחודשי הקיץ. אין יום שבמיון ילדים לא מתקבל לפחות ילד אחד עם שבר כלשהו, רובם באמה או בזרוע. שברים מורכבים אשר כוללים תזוזה של העצם, מחייבים מלבד גיבוס קלאסי, גם החזרת העצם למקומה כדי שתחלים ללא עיוות. עד כה, בחדרי מיון רבים פועל הרופא בשיטה שהיא כמעט 'עיוורת'. בניסיונו המקצועי הוא יודע להחזיר את העצם למקומה בידיו ואז מגבס את היד. רק לאחר ביצוע כל התהליך הוא יכול לבצע צילום ולגלות האם החזרת העצם למקומה האנטומי, הטבעי, הצליחה. הפעולה הזו, לא תמיד מצליחה במדויק ולכן מובילה בהמשך לחדר הניתוח, לקיבוע נכון של העצם. יתרה מזאת, לאור העובדה שמקובל היום שהחזרת שברים עם תזוזה מבוצעת בטשטוש על מנת למנוע כאב וחרדה, כישלון ההחזרה מחייב חשיפה נוספת לטשטוש ואף להרדמה – מה שבוודאי היינו רוצים למנוע מכל ילד".

גם רום בן ה-9 טופל תחת מכשיר השיקוף והעצם הוחזרה למקומה בהצלחה, תוך כדי שאורתופד הילדים צפה בזרוע בעת ההחזרה, בזמן אמת והיה בטוח שהיא מונחת כעת במקומה הטבעי – עוד לפני שידו של הילד גובסה.

ד"ר חשביה מסכם: "כעת, ב'הדסה עין כרם' אנו פועלים לגמרי אחרת לטובת הילדים ולטובת טיפול רפואי הרבה יותר מדויק ונכון. מכשיר השיקוף החדש מראה לנו אונליין, ממש בעת ביצוע החזרת השבר למקומו - את איכות הטיפול שלנו ואת הצלחתו. כך אנו בעצם מצמצמים סיכוי לסיבוך אחר כך, לצורך בניתוח והרדמה מלאה של הילד, ובעיקר - מביאים לאיחוי נכון של העצם. אנו מבצעים כעת החזרה מדויקת של העצם למקומה ומאפשרים בכך שיקום מהיר ונכון לילד, שחרור היישר מן המיון לביתו וללא כל טיפול מורכב בהמשך - ניתוח או שיקום ממושך".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: