יום שני, 03 באוגוסט 2020, י"ג אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

אצל השכנים במבשרת ציון

תרומה על ארבע

חדש במרכז הווטרינרי 'וט חולים' שבאזורנו: אגף חדש שישמש כבנק דם לחיות מחמד

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

בישראל קיים מספר מצומצם מאוד של מרכזים ווטרינריים המפעילים בנק דם לחיות מחמד. מדובר בפעילות מצילת חיים אבל יקרה ודורשת משאבים והתגייסות שאינה נושאת רווחים כלכליים, אבל היא טומנת בחובה את הזכות לנסות ולהציל חיי כלבים וחתולים.

לאנשי 'וט חולים- מרכז רפואי ווטרינרי' שבקרית ענבים, החשיבות ביכולת לתת מענה מציל חיים ומרפא זה וההחלטה שאין סיכוי שיהיה כלב או חתול שיזדקק למנת דם מצילת חיים והם לא יוכלו לתת לו אותה. או כפי שמגדירה זאת אופיר ניב, מנהלת המרכז "יש דברים שעושים מתוך שליחות ולנפש ולא מסתכלים על המספרים ועל הכדאיות הכלכלית". אופיר אומרת זאת מניסיון, כי בין שאר השיקולים שלה לדחוף ולהיות הרוח החיה מאחורי בנק הדם של 'וט חולים', היה הצורך של כלבתה האהובה ז"ל מישמיש במנות דם ייחודיות לאחר שחלתה.

קיימת 'זהות' מסוימת בין אנשים לחיות. וכמו אצלנו בעת פציעה, ניתוח או הכשת נחש, קדחת קרציות או הרעלה וכו', יש צורך במתן מנת דם או מוצרי דם כמו פלזמה. ומה שאצל ההולכים על שתיים מתקיים גם אצל ההולכים על ארבע. בעוד שנושא זה מכוסה בצורה מסודרת  לבני האדם, נושא דם לחיות המחמד הוא כמעט תמיד במחסור. בעיקר בגלל חוסר מודעות של בעלי חיות המחמד וכן בגלל העלויות הנלוות לתפעולו והקמתו של בנק דם כזה במרכז רפואי וטרינרי.

בנק דם לחיות מחמד מציע מגוון של 'מוצרי' דם שמופקים ממנת הדם שנתרמה, כך שלמעשה  מכל מנת דם מופקים שני הרכיבים העיקריים: תאי הדם והפלסמה, שהיא נוזל הדם המכיל גם את חלבוניו. לכל אחד מהמרכיבים יש שימוש אחר ולעיתים נדרשת מנת דם הכוללת את כל מרכיבי הדם או מנה מלאה שלא עברה תהליך הפרדה. מנת דם גם משמשת כסרום לעיניים במקרים של כיבים.

איך זה מתבצע? התרומה עצמה מתבצעת תוך הרדמה קלה של התורם, כשלפני כל התרמה מבוצעת לתורם/מת בדיקה גופנית ובדיקות דם שנועדו לוודא את בריאות וכשירות התורם/ת לתרום. לרוב נלקח הדם מווריד הצוואר ובמהלך ההתרמה, בעל החיים מקבל נוזלים לווריד שנועדו להחליף את נפח הנוזלים שנלקחו בזמן ההתרמה.

מתי נדרשים להשתמש בתרומת דם? במקרים של דימומים קשים או אם בעל החיים הורעל ברעל עכברים או חלה בקדחת קרציות או מחלות דם שונות בכלבים וחתולים, דלקות לבלב, אנמיה, פגיעה בייצור הדם ועוד התוויות ודרישות רבות ומיעוט מנות דם העומדות לרשות הווטרינרים המטפלים.

למי מותר לתרום? בנק הדם מיועד בעיקרו לכלבים וחתולים בלבד. כלבים מגיל שנה עד 9 השוקלים למעלה מ-23 ק"ג הם תורמים פוטנציאלים מצוינים, חתולים בגילאים שנה עד 9 וממשקל 3.5 ק"ג ומעלה גם הם. חתולים תורמים כ 50-60 מ"ל דם ואילו מכלבים ניתן להתרים כ-400 מ"ל דם.

ויש עוד לא מעט שאלות בהן נתקלים הווטרינרים: האם פודל כול לתרום לפיטבול? האם כלב יכול לתרום לחתול או להיפך? האם יש בנק דם לארנבונים או סוסים וחמורים?

הווטרינר ד״ר חיליק מרום מספר שתרומת הדם בין בעלי חיים מאותו המין תלויה בסיווג קבוצות הדם בדיוק כמו אצלנו בני האדם, כך שכל כלב יכול לתרום לכלב אחר וכל חתול לחתול אחר במידה והינם בעלי סיווג מתאים. ישנם מקרים חריגים בהם ניתן להשתמש, הגם שזה מאוד לא מומלץ, במוצר דם מפורק ולתת אותו באופן חוצה מינים כלומר בין כלב לחתול לדוגמא. הפקת מנות דם מצילות חיים או מוצרי דם אפשרית בבנק הדם גם לחיות אחרות וזה מבוצע על פי צורך בלבד.

מ'וט חולים' נמסר: "המרכז הרפואי הווטרינרי 'וט חולים' מפעיל בנק דם וטרינרי, המספק דם ומוצריו ללקוחות המרכז הרפואי במידת הצורך ולכלל המרפאות באזור ירושלים והרי יהודה. כחלק מקידום נושא תרומות הדם לחיות המחמד, מבצע המרכז ימי התרמה מרוכזים ועורך לא פעם קמפיינים לעידוד התרומה וזאת בעזרת התורמים ההולכים על ארבע הממליצים על ההצטרפות לפרויקט מציל חיים זה. כל 'תורם' גם מצטלם עם סיום התרומה עם סרטי תורם צבעוניים, כך שגם הבעלים יוצאים עם מזכרת ובעיקר עם תחושה שהם עזרו ואפשרו מתן סיוע וטיפול לחיות המחמד אשר נזקקות לכך".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: