יום רביעי, 08 ביולי 2020, ט"ז תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

אצל השכנים במבשרת ציון

הקיבוץ בן 100

בסוף השבוע האחרון נערך אירוע מיוחד במלאת 100 שנה להקמת הקיבוץ, אשר בתחומו התרחשו אירועים חשובים בתולדות המדינה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

קיבוץ קרית ענבים נמצא ממש לידינו ומשתייך למועצה האזורית מטה יהודה. נדמה שהוא אחד המקומות המדהימים בארץ ביחס שבין גודל האירועים ההיסטוריים שהתרחשו בו ובין גודלו. אבל בשביל להיכנס להיסטוריה צריך להיות במקום הנכון והמיקום – בדרך העולה לירושלים – נתון גיאוגרפי בעל חשיבות אסטרטגית רבה.

100 שנים חלפו מאז הקמת הקיבוץ. סיבה למסיבה. ואכן, לאחרונה חגג קיבוץ קרית ענבים את שנת ה-100 להיווסדו באירוע גדול במיוחד "מאה שנה זו תקופה. מאה שנה זו עוצמה" כך סיפר בהתרגשות יותם בן חיים, בן משק, שיחד עם מינהלת ה-100 שהוקמה לטובת החגיגות ועשרות מחברי הקיבוץ מרכז את שנת ה-100 לקרית ענבים.

האירוע התקיים בערב שישי, במהלכו עברו החברים בן שלושה מתחמים היסטורים – "חדר האוכל, גן צילה והגג הרעוע" כך מתאר בן חיים וממשיך, "בחדר האוכל נפגשו מאות מחברי הקהילה לקבלת שבת נוסטלגית וארוחת שישי כפי שהיה נהוג בקיבוץ ומיד לאחר מכן המשיכו החברים לחלקו השני של הערב שהתרחש ב'גן צילה', הגן שהוקם לזכרה של צילה גור-אריה, הילדה הראשונה של הקיבוץ". רוחה של צילה נשמר בגן כאשר חברי הקיבוץ התרפקו על העבר ולגמו מהבירה תוצרת הקיבוץ.

ואיך אפשר לחגוג חגיגות קיבוץ ללא סרטון גאווה מקומית? "הקרנו סרט המסכם את עבורו המפואר של הקיבוץ, על מסך גדול כחלק מהטקס של חגיגות המאה". מיד לאחר מכן בירך הקיבוץ את החברים החדשים שהצטרפו השנה לוותיקים ואז עלו לבמה, עילי בוטנר ו'ילדי החוץ'. עילי נבחר היות והוא בעצמו קיבוצניק לשעבר, ורוב שיריו נכתבו על עברו כילד בקיבוץ "רק קיבוצניק יבין קיבוצניק... כיף מאוד לארח את עילי בוטנר שמייצר הזדהות דרך השירים שלו המספרים את סיפורנו שלנו. הערב כולו תוכנן, הופק, הוקם ופורק בידי חברי ותושבי הקיבוץ, רובם ככולם לקחו חלק ביצירת ערב מופלא זה וללא עזרה חיצונית של חברת הפקה וכו'".

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל: "קרית ענבים הוא מבין הקיבוצים הראשונים שהוקמו במועצה. הקיבוץ הוא נוף ילדות של הדור המייסד של המועצה. אני רוצה לאחל שבעוד מאה שנה יחגגו את חגיגות ה-200 לקיבוץ".

 

ראש המועצה, ניב ויזל, מברך

 

קרית ענבים: עבר, הווה ועתיד

אי שם בשנת 1918, בחווה של האגרונום זוסמן, התמזגו שתי קבוצות חלוצים ויסדו קבוצה אחת שנקראה, 'קואופרטיב ארץ ישראל', לימים 'קרית ענבים'. בשנת 1919 עלו ששת החלוצים הראשונים, 5 חלוצים וחלוצה אחת, לארץ על סיפון האנייה 'רוסלאן'. בהגיעם פגשו את עקיבא אטינגר, מנהל מחלקת ההתיישבות בסוכנות היהודית. בפגישתם טען אטינגר כי לא נותרו לו אדמות ראויות להתיישבות מלבד אדמות טרשים בדרך העולה לירושלים בין כפרים ערביים עוינים.

למרות הסכנות, בחרו השישה להתיישב באדמות דילב על יד הכפר אבו-גוש, בקור העז, ללא מים וללא מבנה אבן אחד לרפואה והחלו בסיקול האבנים. בשנת 1920 קראו השישה לשאר חברי הקבוצה לעלות ארצה ובכך הקימו את קרית ענבים, הקיבוץ הראשון בהר.

השנים הראשונות לא היו פשוטות כלל. ויחד עם זאת, בביקורו כתב המזכיר האזרחי בעיתון 'הארץ' בשנת 1921 - "יישובכם עשה עלי רושם יותר מכל ישוב יהודי אחר בארץ ישראל שביקרתי עד היום. לכל מתנגדי ההתיישבות היהודית בארץ ישראל ולמתנגדי העם היהודי, הייתי רק מייעץ שילכו לקרית ענבים ויראו במו עיניהם את הפלא  שיש בכוח היהודים להפיח רוח חיים בשממה". החברים שינסו מותניים והמשיכו במלאכת הקמת הקיבוץ, במעט כספם רכשו אדמות נוספות אז גם נבנה מבנה האבן הראשון ששימש כרפת. באותה העת, התגוררו חברי הקיבוץ באוהלים.

קרית ענבים הייתה שיאנית שיווק ותפוקת החלב באזור ובשנת 1924 הקימו החברים את 'תנובתנו' לימים "תנובה". הקיבוץ המשיך לשגשג ולהתפתח, בהמשך שימש גם כתחנת עזר עבור הפלמ"ח וחטיבת 'הראל' במלחמה על ירושלים הנצורה. בקיבוץ הוקם בית הקברות היחיד בארץ שמוקדש כולו לחטיבה אחת בלבד, חטיבת 'הראל'. בלב בית הקברות הוקמה אנדרטה לזכר הנופלים.

עם השנים, שימש הקיבוץ כפורץ ומוביל דרך בשלל תחומים נוספים ביניהם הכשרות להקמת קיבוצים נוספים כגון דגניה ב', משמר העמק, עין גדי ומעלה החמישה – הקיבוץ השכן.

בשנת 1996 ספג הקיבוץ מהלומה קשה כשמצא את עצמו בלב שריפת היער הגדולה ביותר בהרי ירושלים. השריפה כילתה את חלק מבתי החברים ופגעה קשות בבית ההארחה. חברי הקיבוץ פונו למושב שורש הסמוך שם התארחו מספר ימים.

בשנת 2007 הוחלט על תהליך שינוי אורחות חיים והקיבוץ השלים את תהליך ההפרטה. בימים אלה קולט הקיבוץ חברים חדשים מתוך שאיפה לגידול דמוגרפי והרחבת הקהילה שערבות הדדית  היא עמוד התווך שלה.

במהלך השנה הקרובה, תצוין שנת ה-100 במגוון אירועים קהילתיים המחוברים להיסטוריה המקומית. אירועי שנת המאה יחתמו ביולי 2020 באירוע גדול וחגיגי לציון 100 שנה לעליית הראשונים על הקרקע עם 'מבט להווה ולעתיד" כדברי יצחק רבין בנאומו לרגל חגיגות ה-75 לקרית ענבים ב-1995.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: