יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

אצל השכנים במבשרת ציון

הרוקח יודע

לרגל 'יום הרוקח' הבינלאומי שחל השבוע, ריאיון קצרצר עם מונתסר סרחא מעין נקובא, שבנוסף להיותו רוקח, מתנדב ב'איחוד הצלה'

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

השבוע צוין ברחבי העולם  יום הרוקח הבינלאומי. לרגל התאריך החגיגי, קבלו את הרוקח שמתנדב ב'איחוד הצלה', מונתסר סרחאן, בן 32 נשוי, תושב הכפר עין נקובא ועובד כרוקח אחראי בקופת חולים מאוחדת במרחב בית שמש.

 
לרגל יום הרוקח הבינלאומי שאלנו את מונתסר מספר שאלות:
 
מה הביא אותך להתנדב באיחוד הצלה?
"התחלתי את התנדבותי בארגון לפני כשנתיים, מה שהביא אותי להתנדב ולקחת חלק פעיל באיחוד הצלה התחיל בחלום, התרגשתי מהעובדה שהארגון עוסק בנתינה ועשייה למען הזולת. באחד הימים כשחזרתי מהעבודה הייתי מעורב בתאונת דרכים בה נפצעתי. עוד לפני שהצלחתי להבין מה קרה, תוך דקות ספורות כבר ראיתי מלאך כתום מולי שטיפל בי. בדיעבד הבנתי שזה היה מתנדב של איחוד הצלה. כאן הצבתי מטרה בחיי להיות בידיוק כמוהו, ולאחר מספר ימים נרשמתי לקורס חובשים".

ספר על מקרה מעניין שהיה לך בהתנדבות?
"לפני כחצי שנה, בשעת לילה מאוחרת קיבלתי טלפון ממוקד המבצעים של איחוד הצלה, הם העלו אותי לוועידה ביחד עם מתנדב של איחוד הצלה ששהה באותו זמן בחופשה בווינה, ונתקל בחולה ישראלי שחש ברע ונזקק לטיפול מאחר ואיבד את התרופה שלו. אותו חולה לא זכר איך נקראת התרופה שהיה נחוץ לה, תוך כדי הוועידה ביצעתי תשאול רוקחי נרחב. לאחר מספר שאלות על הרקע הבריאותי ועל הטיפול של החולה, לשמחתי מניסיוני הצלחתי לזהות במה מדובר, ואחרי שווידיתי שזו התרופה אותה החולה צריך לקבל, העברתי למתנדב את התמונה של התרופה ושלחתי אותו לקופת חולים סמוכה לרכוש אותה".

ספר על מקרה שזכור לך מההתנדבות?
"לפני כשנה בדרכי למקום עבודתי, מוקד המבצעים של איחוד הצלה זיהה אותי בקרבת מקום, והזניק אותי להחייאה בשכונה בה הייתי. כאשר הגעתי מצאתי בחור צעיר מחוסר הכרה ללא דופק וללא נשימה, מיד החלתי בפעולות החייאה, וכאשר הבטתי בפניו של המטופל זיהיתי כי מדובר במטופל שלי, שאביו היה נוהג להגיע אליי לבית מרקחת כדרך קבע בתחילת החודש לקנות עבורו את התרופות. תוך כדי שאני מבצע בו פעולות החייאה החלתי לשמוע את המשפחה מסביב שזיהתה אותי אומרת: "זה הרוקח שלנו" למרות שהרגשות החלו להתערבב בתוכי, יחד עם הצוותים הרפואיים המשכנו בהחייאה עד שלבסוף לצערי נקבע מוות".

איך היותך רוקח בא לידי ביטוי במקרים אליהם אתה מוזנק?
"ראשית כאשר אני מגיע להעניק טיפול רפואי ראשוני לחולה, לאחר לקיחת אנמנזה ומדדים, אני מבקש טופס רפואי של הפציינט. שם אני מעיין ברשימת התרופות ודרך הכלי הזה אני מגלה עוד ועוד מחלות מהן הוא סובל. להיות רוקח מתנדב באיחוד הצלה מספק אותי מעל ומעבר וגורם לי לנחת בכל פעם מחדש, כשאני משלב בין שני המישורים למען הצלת חיים".

מה מחבר אותך הכי לפעילות איחוד הצלה?
"ההתנדבות שלי באיחוד הצלה מעבר לסיפוק האישי, היא עזרה לזולת תוך שיתוף מהידע שלי ברוקחות אותו רכשתי בלימודים אינטנסיביים שנמשכו מעל 4 שנים. המטרה העיקרית שלי היא: הצלת חיים ללא הבדל דת גזע או מין, בין אם זה מטפלים או מטופלים".
 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: