יום שני, 23 בספטמבר 2019, כ"ג אלול ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דת ומסורת במבשרת ציון

מהם המנהגים בל"ג בעומר?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב אליהו חיים פנחסי

יום ל"ג בעומר, הוא יום שמחה וחדווה, לכבוד התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי, ויש לעניין זה סימוכין בדברי הפוסקים, ולכן נוהגים להרבות בשמחה ביום זה, ואין אומרים בו תחנון. ישנן דעות שונות לגבי הסיבות שנוהגים שמחה ביום זה: יש אומרים שטעם השמחה, מפני שמסורת ביד הראשונים, שבל"ג בעומר פסקו תלמידי רבי עקיבא למות. 
ויש מפרשים, שמתו התלמידים גם לאחר ל"ג בעומר, אלא שביום זה החל רבי עקיבא ללמד תלמידים חדשים ובתוכם רשב"י הקדוש, והם כבר לא מתו באותה מגיפה, ומהם התפשטה התורה בעם ישראל. 
ויש מפרשים שבל"ג בעומר סמך רבי עקיבא את חמשת תלמידיו: רבי מאיר, רבי הודה, רבי יוסי, רשב"י ורבי אלעזר בן שמוע, שהם המשיכו את מסורת התורה. 
ויש מפרשים, מפני שמלכות הרשעה גזרה מיתה על רשב"י ונעשה נס שהתחבא במערה ומודים על הנס שנעשה לו.
בל"ג בעומר מותר לשיר ולרקוד, ואין אומרים בו תחנון, וכן במנחה שלפניו אין אומרים תחנון, ואין מתענים בו וכן דעת הרמ"א לקיים חתונות החל מיום זה.
מנהג בקרב יהודי אשכנז שרווח כיום בארץ, לצאת לשדה עם חץ וקשת. הטעם למנהג הוא הכתוב: "ללמד בני יהודה קשת" (שמואל ב', א, י"ח) - ויש מפרשים שבל"ג בעומר תיראה הקשת בצבע אחר והגאולה תבוא. טעם אחר מצוי בדברי חז"ל, שבימי התנא האלוקי רשב"י לא נראתה קשת בשמיים, כיוון שבכוחו היה להגן מפני הפורענות, ולא נזקק העולם לאות הקשת.
המנהג לעשות 'חלאקה' - תספורת ראשונה לבנים בני שלוש בבוקר ל"ג בעומר, בקבר רשב"י במירון בשביל חיבוב המצווה של הנחת פאות הראש, ובזה מקיימים את מצוות "לא תקיפו פאת ראשכם" (ויקרא, י"ט, כ"ז).

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: