יום שני, 14 באוקטובר 2019, ט"ו תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דת ומסורת במבשרת ציון

פרשת בהעלותך

איסור לשון הרע

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב שלמה בן עזרא שליט"א

בפרשתנו מסופר על מרים הנביאה, אחותו של משה רבינו ע"ה, שנענשה בעונש חמור בצרעת כשלג וכל זה עבור שדיברה על משה אחיה, איך הוא פורש מאשתו. ואמרו חז"ל "ומה מרים שלא נתכוונה בגנותו של משה אלא בדרך אגב נשמעה ביקורת, נענשה בעונש חמור, על אחת כמה וכמה מי שמספר בגנותו של חברו כמה גדול עוונו מנשוא". ואמרו חז"ל: אלמלא תפילתו של משה רבינו ע"ה, לא הייתה מתרפאת מצרעתה. וכבר העידו חז"ל ואמרו "וכולם באבק לשון הרע". חטא של לשון הרע הוא עבירה נפוצה ושכיחה ולכן הציווי להיזהר באיסור זה גדול מאוד. וכותב הרמב"ם: "התבוננו מה אירע למרים הנביאה שדיברה באחיה שהייתה גדולה ממנו בשנים וגידלתו על ברכיה וסיכנה בעצמה להצילו מן הים. והיא לא דיברה בגנותו אלא טעתה שהשוותה אותו לשאר הנביאים והוא לא הקפיד על דבריה - ואף על פי כן נענשה בצרעת. קל וחומר לרשעים הטיפשים שמרבים לדבר גדולות ונפלאות. לפיכך ראוי למי שרוצה לכוון אורחותיו, להתרחק מישיבתם ומלדבר עמהם, כדי שלא ייתפס האדם ברשת הרשעים וסכלותם".
מסופר על ה'חפץ חיים', שיצא פעם בליווי עם רב אחד למסע בפולין של כמה ימים לדבר מצווה. בדרכם עצרו בפונדק שהיה ידוע בכשרותו. בעלת המסעדה זיהתה את האורחים החשובים שבאו להתאכסן, הושיבה אותם בשולחן מיוחד ודאגה לכל צרכיהם ושיקבלו את השרות הטוב ביותר. כאשר סיימו את הארוחה, ניגשה בעלת הבית אליהם ושאלה "נו איך מצא חן בעיניכם האוכל שלי?". "טוב מאוד", אמר ה'חפץ חיים', "זה היה מצוין". ואז פנתה לרב השני ושאלה אותו "נו איך היה האוכל?". "הו, זה היה די טוב", הוא השיב, "אך יכול היה להיות יותר מלוח".
כאשר עזבה האישה את המקום, החוויר ה'חפץ חיים' והכריז "כל ימיי נמנעתי מלדבר ולשמוע לשון הרע ואיך עשה ה' שאבוא אתך ואצטרך לסבול ולשמוע אותך דובר לשון הרע? אני מצטער שבאתי לכאן ואני משוכנע שמטרת נסיעתנו אינה דבר מצווה טהור, שאם לא כן, לא היה קורה לי דבר הזה".
נפחד הרב ונתבלבל "וכי מה עשיתי ומה אמרתי שהיה כל כך נורא? אמרתי שהאוכל היה טוב רק הוספתי שהיה עדיף להוסיף קצת מלח".
"אתה אינך מודע לכוחן של מילים" אמר ה'חפץ חיים' מתוך בכי והתרגשות, "הרי המארחת שלנו אינה הטבחית ואולי היא אלמנה שזקוקה לפרנסה כדי לתמוך במשפחתה ועכשיו בגלל מה שאמרת תלך בעלת הבית ותנזוף בטבחית על שחסר קצת מלח ואולי עוד עלולה היא לפטרה מהעבודה".
חייך הרב בשקט ואמר לו "כבוד ה'חפץ חיים', ר' ישראל מאיר, בבקשה ממך, אל תגזים ומרחיק לכת וכי מה כבר אמרתי?". אמר ה'חפץ חיים' "הבה ונלך למטבח ונראה מה קורה". בפותחם את דלת המטבח ראו שאכן בעלת הבית נזפה קשות בטבחית והאישה הענייה עמדה כשהיא מוחה דמעות מעיניה. כשראה הרב מה התרחש שם, החוויר ורץ אל הטבחית והתחנן לסליחתה והתנצל על כל נזק והצער שנגרם לה והתחנן בפני בעלת הבית שתסלח לה ותשכח את המקרה וכן ביקש בתחנונים שתמשיך את עבודתה. הוא אפילו הציע לה תשלום כדי שתמשיך להחזיק את הטבחית. בעלת הבית כמובן שנענתה לבקשתו של הרב. 
עד היכן מגיעים הדברים כמה צריך להיזהר באיסור לשון הרע ואפילו במרומז. וזה שאומר דוד המלך ע"ה "מי האיש החפץ חיים אוהב ימים לראות טוב. נצור לשונך מרע ושפתיך מדבר מרמה". שבת שלום.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: