יום שני, 28 בספטמבר 2020, י' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דת ומסורת במבשרת ציון

הלכות ראש השנה

האם יש מנהגים שעלינו לנהוג בערב ראש השנה? | ומה בעניין הליכה לבית העלמין? | מה הן ההנהגות של אכילה ושתייה? | האם מותר לישון ביום טוב של ראש השנה?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב אליהו חיים פנחסי

יש נוהגים להתענות בערב ראש השנה, היות שהוא היום האחרון של השנה ומסוגל לכפר על העוונות. אולם, אם יש ברית מילה או פדיון הבן - מותר לאכול, אף לנוהגים להתענות.
מנהג ישראל להסתפר בערב ראש השנה לכבוד החג. לובשים בגדים מכובסים ומגוהצים לכבוד יום טוב. אף שהוא יום דין ומשפט, אנו מראים בכך, שאנו בטוחים בחסדי ה', שיוציא לאור משפטנו. יש נוהגים ללכת בערב ראש השנה לבית הקברות, אף שאין הוא יום האזכרה, כדי לבקש מהנפטרים, שימליצו טוב עלינו. אולם אין זו חובה. אדם שקשה לו מחמת חולשה וכו' לא ילך.
מכיוון שראש השנה פותח את השנה החדשה, נוהגים לעשות סימנים גם באכילה, כגון אכילת דברים מתוקים כדבש לסימן טוב, שתהיה כל השנה טובה ומתוקה. יש נמנעים משום כך, שלא לאכול מאכלים חריפים או חמוצים. אך אדם, שרגיל באכילתם, ואחרת המאכל תפל לחיכו, מותר לו לאוכלם, ואין איסור בדבר.
יש לשמוח היות שזה יום חג, ובפרט שהוא סימן לכל השנה. ולכן לא יהיה אדם כעסן בביתו, וחלילה, לא יבכה ויהיה שרוי בעצב, אלא ישתדל לשמח במה שאפשר את אשתו ובני ביתו, וירבו באמירת תהילים, מכיוון שהוא יום דין, שבו נכתב מה יעלה בגורלו במשך השנה הבאה עלינו לטובה. וזכותו של דוד המלך, עליו השלום, שיהיה מליץ יושר עליו ועל משפחתו ועל כלל ישראל אמן.
נהגו שלא לישון בראש השנה, שאין זה נאה לישון ביום, שספרי חיים וספרי מתים נפתחים. ואמרו בתלמוד ירושלמי, שהישן בראש השנה גורם לכך, שמזלו ישן. אך אינו צריך להשתדל לקום כבר בעלות השחר, ולאחר מכן יהיה עייף במשך כל היום ולא יהיה מרוכז בתפילה. ואם הוא עייף במשך היום ומרגיש הכרח לישון, מותר לישון אחר חצות היום (ובדרך מליצה אמרו, מוטב שיהיה מזל ישן ממזל עייף). והיושב בטל ועוסק בשיחה בטלה, וכיוצא בזה, כישן דמי. אי לכך אדם, שיושב לפצח גרעינים או לקרוא עיתון, והעיקר שאינו הולך לישון - אלו דברים בטלים. ויש עניין לסיים פעמיים ספר תהילים העולים למניין 'כפר'.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: