יום שני, 15 ביולי 2019, י"ב תמוז ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-430-0186

חדשות במבשרת ציון

המלצות מד"א לניקיון פסח בטוח וזהיר

לקראת חג הפסח שיחול בעוד כשבועיים, במד"א מזהירים מהסכנות האפשריות במהלך הניקיונות לחג ומדגישים להימנע מהעברת חומרי ניקוי לבקבוקי שתייה * אז איך תימנעו מסכנות החג וכיצד תטפלו במידת הצורך? להלן המדריך השלם לקראת פסח

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

מידי שנה מטפלים צוותי מד"א בפגיעות המתרחשות במהלך הניקיונות לקראת הפסח וההכנות לערב החג. בשנה שעברה, צוותי מד"א נקראו לטפל בילדה כבת 9 ובשני אחיה הקטנים בני שלוש ושנה ששתו חומר רעיל שהועבר לבקבוק שתיה בבית בירושלים. לפני כחודש, ילד כבן 5 מירושלים ניקה יחד עם אמו צעצועים בגיגית עם מים רותחים ונפל פנימה. הילד טופל על ידי חובשים ופרמדיקים של מד"א ופונה במצב בינוני לבית החולים 'הדסה עין כרם' כשהוא סובל מכוויות בגפיים. על מנת לשמור על הבטיחות ולהימנע מהסכנות הנפוצות בהכנות ובמהלך ימי הפסח, מפרסמים היום במד"א את המדריך השלם לבטיחות בחג:

  

פגיעה מחומרי ניקוי

החשיפה הגדולה ביותר לחומרים הינה בזמן הניקוי במגע עורי עם החומר ומשאיפת אדים רעילים. החומרים הרעילים עלולים לחדור לגופנו ולגרום לנזק גם ימים ושעות לאחר החשיפה.

איך נימנע?

יש להרחיק את חומרי הניקוי מהישג ידם של הילדים, לרשום ולסמן בבירור על גבי האריזה שמצוין בחומר ניקוי ולא חומר מאכל.

בתום השימוש בחומרי הניקוי יש להקפיד להחזירם לארון סגור.

יש להקפיד על השארת חומרי הניקוי באריזתם המקורית.

אין להעביר את חומרי הניקוי לבקבוקי שתייה, לרבות בקבוקי מים מינרלים.

בזמן הניקוי יש להרחיק את המזון מחומרי הניקוי.

הקפידו לנעול נעלים סגורות בעת ניקוי הבית. כך תמנעו מהחלקה ומכוויות מחומרי ניקוי בכפות הרגלים.

תינוקות נוהגים להכניס כל דבר לפה, לעתים רבות ישנם שאריות של חומרי ניקוי מפוזרים ברחבי הבית. הקפד על שטיפה טובה והרחקת החומרים.

על נשים בהריון ומניקות להימנע מחשיפה לחומרים כימיים רעילים.

קרא את ההנחיות על גב המוצר, ודא כי המוצר ידידותי למשתמש ולסביבה.

הקפד לא לערבב חומרי ניקוי מסוגים שונים.

יש לפתוח את החלונות ולאוורר את הבית לאחר הניקוי.

מומלץ לקנות חומרי ניקוי באריזות בטיחות הקשות לפתיחה ע"י ילדים.

אין להשאיר דלי או גיגית עם מים ללא השגחה, פעוט עלול ליפול פנימה ולטבוע בתוך שניות גם במים רדודים.

איך נטפל?

במקרה של הרעלה - יש לחייג 101 ולהזמין אמבולנס (ניתן גם דרך אפליקציית 'מד"א שלי').

חל איסור מוחלט לתת חומר 'נוגד' - אין להשקות לא בחלב ולא במיץ לימון. גרימת הקאה מסוכנת לנפגע. יש להקפיד על דרכי אוויר פתוחות והושבת החולה בתנוחה הנוחה לו.

במקרה של פגיעה בעיניים – יש לשטוף את העיניים היטב עם מים זורמים בלבד, לא לשפשף! במידה וממשיך גירוי אדמומיות ודמעת - לחייג 101 ולהזמין אמבולנס.

במקרה של כווית מחומרי ניקוי - יש לחייג 101 ולהזמין אמבולנס ולפעול על פי ההנחיות שכתובות על המוצר.

אלרגיה: במקרה של אלרגיה קלה ורגישות מקומית יש לשטוף את המקום עם מים בלבד ולפעול בהתאם להנחיות על גב המוצר. במידה ומתפתחת רגישות מוגברת המאופיינת בקשיי נשימה או נפיחות, יש לחייג 101 ולהזמין אמבולנס, במקביל הושב את הנפגע.

 

 

פציעות במהלך הניקיון

רצפה רטובה, סולמות מאולתרים ולא יציבים או כל גורם מסוכן אחר, מעלים באופן ניכר את שיעור פציעות הגב והגפיים. הקפידו להשתמש בסולמות בטיחותיים ונגבו את הרצפה לעתים קרובות.

מחשש לנפילות מגובה, אין לטפס על מעקות חלונות - מומלץ להוציא את החלון מהמסילה אל תוך הבית ולהרכיבו בצורה בטוחה בתום הניקוי.

בכל מקרה של פציעה, הימנעו מלהזיז את הנפגע, חייגו למד"א בטלפון חירום 101 או באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' והישמעו להוראות החובשים והפאראמדיקים במוקד עד להגעת צוות מד"א למקום.

 

 

סכנת כוויות

במהלך האפייה, הבישול וביעור חמץ - הרחיקו את הילדים, השגיחו עליהם בשבע עיניים והנחו אותם להתרחק ממקורות החום.

הרחיקו חפצים חמים ממקומות הנגישים לילדים (קומקומים, מיחמים, מגשי אפיה ועוד). עת ביעור החמץ - הרחיקו את הילדים וודא שליטה על האש.

במקרה של פגיעה חייגו 101 והזמינו אמבולנס! במידה והנפגע עולה באש יש לגלגל את הנפגע על חול/עפר, לשפוך עליו מים, לכסות את הנפגע באמצעות שמיכה רטובה (אין לכסות את הראש מחשש לחנק). בכווייה מקומית - יש לשטוף את האיבר הפגוע במים פושרים זורמים בלבד, ולהרגיע את הנפגע.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: