יום ראשון, 12 ביולי 2020, כ' תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

חדשות במבשרת ציון

ביקור מפקד העורף

מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי, ביקר במועצה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

ביקור משמעותי ביותר התקיים לאחרונה ביישוב כאשר הגיע מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי. יחד עמו הגיעו בעלי תפקידים נוספים בפיקוד העורף באזורנו. במסגרת הביקור, בוצעה סקירה על מאפייני הרשות ומוכנותה לחירום.

האלוף ידעי הודה לראש המועצה, יורם שמעון, ולעובדי המועצה, על קבלת הפנים החמה ועל הפעילות המשמעותית בהיערכותה לחירום. ידעי התרשם כי הרשות מצויה ברמת מוכנות טובה, זאת הודות לעיסוק ולפעילות הענפה בעיקר לאורך השנים, לקידום מוכנות הרשות לחירום.

מפקד העורף פירט תרחיש ייחוס המבטא למטיב ההבנה וההערכה של פיקוד העורף את האופן שבו יפעל האויב והמשמעויות מכך על הרשות, כמו גם את ההערכה המקצועית באשר לתוצאות עימות במתאר רב זירתי. התרחיש נועד להוות כלי לייעול התכנון, מצפן לבניין הכוח, ומצע לשיח אשר יש בו כדי לשפר את השפה המשותפת בין פיקוד העורף לרשות ויתר הגורמים במרחב.

מפקד העורף מסר כי להבנתו "אל לנו להבהיל את עצמנו ולהפריז ביכולת האויב מחד, ולהמעיט ביכולות התקפיות של צה"ל לנצח כל אויב בזירה וכי המועצה מסוגלת לעמוד באתגר", עוד הדגיש אלוף ידעי, את חשיבות עדכון המענה לתרחיש ייחוס, אשר יביא לידי ביטוי את מאפייני הרשות הייחודיים לה.

בנושא העיסוק בתחום החירום הודגש, כי פיקוד העורף רואה ברשות לבנת יסוד. העיסוק בחירום חייב להיות לאורך כל השנה באופן קבוע וסדור ועל הרשות להיבנות ולהיערך בהתאם לאתגר העומד לפתחה. פיקוד העורף יעמוד לטובת הרשות על מנת לקדם את מוכנותה ככל שיידרש. מפקד העורף הדגיש, כי חירום איננו בהכרח מלחמה ונדרש להיערך לתרחיש רעידת אדמה, אסונות טבע, שריפות ועוד.

באשר לתפיסת ההפעלה הרשותית ולתוכנית ההיערכות, ציין מפקד העורף כי על התפיסה לשקף את מגוון העקרונות והכללים העקרוניים להתמודדות הרשות עם מצבי החירום השונים. עוד ציין, כי על התכנית לבטא את המענה המבצעי למרחב האיומים שהרשות עשויה להתמודד איתם באירוע חירום שבשרה ובחירום. עוד הוסיף, כי על מנת להיות מסוגלים לעבור ממצב שגרה לחירום על כלל המורכבויות שלו בהיבט האזרחי, יש למסד מבנה וארגון מתאים, תהליכי עבודה סדורים, יכולות סיוע עצמי ראשוני, יכולת הנגשת המידע לציבור ויכולת להבטיח מתן שירותים חיוניים לאזרח. מחויבות הרשות לתושביה היא מוחלטת והדדית ועל פיקוד העורף לסייע בידי הרשות למלא את אחריותה בחירום.

נושאים נוספים שנדונו: הכשרת בעלי תפקידים; אימונים; מתן התרעה אמינה בכל מקום, לכל אדם ובזמן הרלוונטי; מנהיגות ראש הרשות בעת חירום; הסברה; חומרים מסוכנים; אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים; חשיבות רציפות התפקוד; אזרחים פעילים, מיגון ומקלוט; תרגולים ועוד.

בסיכום דבריו, שוב הודה מפקד הפיקוד לרשות, לנפת הר טוב ומחוז ירושלים והמרכז על העשייה הענפה במהלך השנים למען העלאת מוכנות המועצה לחירום והנחה את מפקד המחוז להפיץ מסמך מענה לפערים שהועלו וזאת תוך חודשיים.

ראש המועצה, יורם שמעון, מסר ל'זמן מבשרת': "קיבלנו אזור הגדרה מסודר כי היינו קשורים לבית שמש. עכשיו אנחנו אזור בפני עצמו עם מספר משלו. אם תהיה התרעה רלוונטית אלינו, נקבל אזעקה ולא בגלל משהו שקורה באזור מרוחק. זה יגביר את הוודאות ואת תחושת הביטחון. המערכת טובה יותר ומתוחכמת. יהיו דפי הסבר כיצד להתנהג ומסע הסברה שיעבור בין התושבים".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: