יום שני, 14 באוקטובר 2019, ט"ו תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

חדשות במבשרת ציון

שמח בוועדה

הוועדה המחוזית דנה השבוע בשני נושאים הקשורים למבשרת ציון: כביש חמד-חוצבים והמשך שיווק שכונת 'המגרסה' * היכן היה נחמד יותר והיכן נחמד פחות? על כך בשורות הבאות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

כפי שפורסם בשבוע שעבר, שורר מתח רב בין משרדי הממשלה ובין הרשויות המקומיות סביב הפער שבין קצב בניית שכונות מגורים ובין התאמת תשתיות ציבוריות ליישוב שמגדיל את אוכלוסייתו. בשבוע שעבר הדבר בא לידי ביטוי בסיקור העימות בין ראש המועצה, יורם שמעון ושר האוצר, משה כחלון. לא נרחיב כי כבר הורחב. שנית, היה לסצנה הזו שידור חוזר כמעט מדויק השבוע בוועדה המחוזית וכותב שורות אלו אינו חפץ לזרוע בלבול בקרב הקוראים. בכלל, נושא תכנון ובנייה הוא מורכב ומסובך וזה לא משנה אם אתה מהנדס מנוסה או סתם 'משה כהן שיש לו יונדאי לבנה'.

למעשה, היו מספר סעיפים על סדר יומה של הוועדה המחוזית כאשר הצד השווה ביניהם הוא דיון לקראת הפקדה להתנגדויות. כלומר, הוועדה שומעת כל צד אפשרי לנושא הרלוונטי לסעיף, מקבלת החלטה ומפקידה את התכנית. במשך 60 יום ניתן להעביר התנגדויות לתכנית או לחלקים ממנה. הוועדה דנה בהתנגדויות ושוב יושבת לקבל החלטה, הפעם לקראת שלבי הביצוע.

הנושא שהסב פחות נחת לראש המועצה היה כוונת הוועדה המחוזית לצאת לשיווק של 523 יחידות דיור נוספות ב'מגרסה', בנוסף על ה-750 שכבר שווקו. מכיוון שלכל בנייה של שכונה יש השלכות תחבורתיות, כל תכנון חייב להיות מלווה בבדיקת היתכנות תחבורתית (בה"ת, להלן). "את שיווק 750 יחידות הדיור הראשונות ניתן היה להוציא גם בלי הבה"ת", אמר יורם שמעון בשיחה עם 'זמן מבשרת', "אלא שהם רצו גם להוציא את 523 יחידות הדיור הנוספות ללא בה"ת. זה נקרא שינוי שלביות וזה לא מקובל עלינו. זה יפגע אנושות ביישוב ולא אתן לזה לקרות. בינתיים זו לא החלטה חלוטה אך אנו עומדים על המשמר. אם יהיה צורך, נלך לבית המשפט. נמנע היתרי בנייה בכל מסגרת שהיא. בלי כבישים, הסדרי תחבורה, מוסדות חינוך ותשתיות ספורט לא יהיו היתרי בנייה".

מערכת 'זמן מבשרת' פנתה למינהל התכנון במשרד האוצר לקבלת תגובה, אך זו טרם התקבלה.

 

כביש חמד – חוצבים

נושא נוסף הוא כביש חמד-חוצבים, שמטרתו להקל על העומס בין שני קצוות הכביש עם בינוי השכונות החדשות שבדרום-מזרח היישוב. אם בפיסקה הקודמת דובר על הקשר שבין יחידות דיור ותחבורה, הפעם הקשר הוא בין תחבורה וסביבה. מכיוון שכביש נסלל ברוב המקרים ככולם על שטח לא מיושב, יש לבדוק האם לא נגרמת פגיעה לסביבה בעטייה של סלילת הכביש. זה מה שנקרא 'תסקיר סביבה', שבוחן את החלופות האפשריות של תוואי כביש ואת היתרונות והחסרונות הסביבתיים של קיומו. "כל הגורמים בעד חלופה א' של תוואי הכביש שהוא דו נתיבי ודו מסלולי", אמר ראש המועצה, "אם כי היה נציג ממשרד הגנת הסביבה שתמך בחלופה של דו מסלולי חד נתיבי, אך אני נגד חלופה זו. כפי שאמרתי, כל הגורמים תומכים בחלופה א', כולל משרד התחבורה, צוות תכנית אב לתחבורה ועוד, ואני ביקשתי בדיון הפקדה בהקדם".

חזית של התנגדות נרשמה מצד ועד הפעולה של שכונת עין חמד המתנגד לכביש זה. אחד החברים מסר ל'זמן מבשרת': "יש כביש כניסה חדש לירושלים, כביש 16, שקיומו מייתר את כביש חמד החוצבים". לדברי אותו חבר, ועד הפעולה הכין אף הוא תסקיר סביבה ולטענתו, יש פגיעה משמעותית לסביבה. אחת האלטרנטיבות שוועד הפעולה מציג הוא "חפירת מנהרה בת קילומטר אחד בלבד, בתוואי הכביש הקצר ביותר האפשרי, מהלך שגם יחסוך הפגיעה בטבע המפואר בסביבה זו, וגם יביא לצמצום הנזק הסביבתי,  וגם עשוי לפתור בעיית התנועה הרבה הצפויה" (מתוך מסמך שנכתב לקראת הדיון בוועדה המחוזית).

לדברי אותו חבר מוועד הפעולה "הכנו נייר עמדה וביקשנו שיצורף לפרוטוקול. הייתה נוכחות מרשימה של תושבי עין חמד שנשאו דברים מול הוועדה וגם אני דיברתי, היה נציג של עין נקובא שגם הוא נשא דברים. ההרגשה שלי היא שהוועדה הקשיבה לנו בכובד ראש, למרות שזה לא שלב ההתנגדויות. אני מחכה לקבלת הפרוטוקול. לתחושתי, השמענו קול חזק, וקולנו נשמע בוועדה. אנו מתכוונים ללוות דיוני הוועדה כולם, ולהיות בכל דיון ודיון. הטענות כי ללא כבישים חדשים, בניית שכונות חדשות תגביר את העומס, אינה נכונה. המציאות מוכיחה כי כבישים נסללים ועדיין יש עומסים. אל מול בנייה מסיבית של יחידות דיור צריך לשפר באופן משמעותי את התחבורה הציבורית באופן כזה שיעודד את הציבור לעשות בה שימוש נרחב כחלופה לרכב הפרטי".

על התנגדות התושבים לכביש מסר יורם שמעון: "לא נחזור על הטעות של הרכבת. לא יעלה על הדעת שייבנו כאן כל כך הרבה יחידות דיור ולא תהיינה תשתיות בהתאם. כפי שאמרתי, כל הגורמים בעד הכביש הזה וגם נציגים של רוכשים ב'מגרסה' תמכו בנושא וחיזקו את עמדתי".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
יורם אנחנו אתך
זוכה במגרסה | 10:21   11.07.19