יום ראשון, 12 ביולי 2020, כ' תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

חדשות במבשרת ציון

איזה יום הכי מסוכן בכבישים?

באלו ימים נפגעים הכי הרבה אנשים בתאונות? * תמונת מצב ארצית ומקומית

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

עמותת 'אור ירוק', בהתבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), פרסמה פילוח של תאונות עם נפגעים על פי פילוח ימי השבוע.

לכל יום בשבוע ישנם מאפיינים אחרים שבאים לידי ביטוי בכבישים, ישנם ימים שכולם נוסעים לעבודה והכבישים עמוסים יותר, ישנם ימי שבת וחג שבהם התנועה פוחתת, בימי ראשון כולם בדרכים, בימי חמישי כולם מבלים ויש גם ימים שרבים ממהרים. כל המאפיינים השונים הללו משפיעים על  מצב הבטיחות בדרכים ותורמים לעלייה ולפיחות בכמות התאונות בהתאם למאפיינים השונים.

על פי ניתוח של עמותת אור ירוק לנתוני הלמ"ס בבחינה של חמש השנים האחרונות (2014-2018), עולה כי היום בשבוע בו המסוכנות הגבוהה ביותר להיפגע בתאונת דרכים בכבישי הארץ הוא דווקא יום חמישי.

בחמש השנים האחרונות נפגעו בימי חמישי 19,063 בני אדם בתאונות דרכים, היום הבא אחריו במסוכנות הוא יום ראשון בו נפגעו 18,813 בני אדם בתאונות. היום בו המסוכנות היא הנמוכה ביותר הוא יום שבת כאשר בחמש השנים האחרונות נפגעו בתאונות ביום שבת 13,651 בני אדם.

כאשר בוחנים את חומרת הפגיעה, דווקא יום ראשון הוא הקטלני ביותר – הכי הרבה בני אדם (276) נהרגו בימי ראשון, בימי שישי בין השנים 2014-2018 נהרגו 272 בני אדם ובימי שבת הכי פחות הרוגים - 185 הרוגים.

ניתן לראות כי מידי יום, מראשון ועד רביעי, יש ירידה. ביום חמישי שוב עלייה ובשישי ושבת – ירידה.

ומה אצלנו? במבשרת ציון נפגעו 98 בני אדם בתאונות כאשר היום המוביל הוא יום ראשון (22) ואחריו רביעי (20). המשך הדירוג: חמישי (18), שלישי (17), שישי (9), שבת (8) ושלישי 'פעמיים כי טוב' – 'רק' 4. באבו גוש, שם נרשמו 42 נפגעים, יום שישי מוביל עם 15 ואחריו שני (7), רביעי וחמישי (5), ראשון ושלישי 49 ובשבת מנוחה – שניים בלבד. בעשרה יישובים קטנים בסביבה (הר אדר, קרית יערים ושמונה מיישובי מטה יהודה) נפגעו 56 בני אדם כאשר במקום הראשון יום ראשון (13) ובמקום השני יום חמישי (11). המשך הדירוג: רביעי ושישי (8), שני (7), שבת (5) ושלישי (4).

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת 'אור ירוק': "בחינת הימים מרובי הנפגעים בכל עיר ועיר יכולה לסייע לכלל הגופים האמונים על הבטיחות בדרכים ובהם משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, ראשי הערים וגורמי האכיפה, לזהות את המאפיינים הייחודיים ולפעול באופן ממוקד יותר לשיפור מצב הבטיחות. הנתונים הללו יחד עם המידע לגבי מיקום התאונות בערים יכולים לשמש כלי יעיל במאבק בתאונות הדרכים ולצמצום מספר התאונות והנפגעים. על גורמי הבטיחות לבחון את הסיבות האפשריות להיפגעות מוגברת דווקא בימים מסוימים ועל בסיס זה למצוא את הדרכים המיטביות להקטנת כמות התאונות והנפגעים".

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: