יום שישי, 07 באוגוסט 2020, י"ז אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

חדשות במבשרת ציון

השליחות שלא נגמרת

תמר סם-אש, תושבת מבשרת ציון, סיימה לאחרונה קריירה בת למעלה מארבעה עשורים בשירות החוץ של ישראל * כיום היא מתנדבת ב'נשים עושות שלום'

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

43 שנים שרתה תמר (תלי) סם-אש, תושבת מבשרת ציון, במשרד החוץ. בתחילת השנה סיימה את שליחותה האחרונה כשגרירת ישראל בבוקרשט וחזרה סוף סוף הביתה.

היא חיה במבשרת ציון כבר 31 שנים, ומתייחסת ליישוב כאל "נמל הבית, מקום מבטחים, העוגן היציב במסכת חיי הסוערים. שני ילדיי גדלו כאן ונשארו גם הם לגור במבשרת ציון".

תמר שרתה שלוש שנים בקנדה בשנות השמונים, ברומניה בתקופת הנשיא הרודן צ'אוצ'סקו ואף חוותה את המהפכה של 1989 עם ילד בן 11 ותינוקת בת שנה וחצי. לאחר מכן הייתה קונסול כללי במארסיי שבדרום צרפת, שם קיימת קהילה של כמה עשרות אלפי יהודים לצד יותר ממאתיים אלף מהגרים מצפון אפריקה ובעבודתה גם פעלה בכל אזור דרום צרפת ומונקו. השליחות הבאה שלה הייתה שגרירה בבלגיה ולוקסמבורג ולבסוף חזרה לרומניה, אך הפעם כשגרירה ובכך סגרה מעגל של שליחויות מאתגרות מאוד.

"אני דור שני במשרד החוץ וספגתי את הדחף לשרת את המדינה בבית אבא", היא מספרת.  במשך כל השנים עסקה בייצוג מדינת ישראל בחזית החיצונית מול קהלים שונים ומשונים, תקשורת עוינת, קהילות נוצריות אוהדות, פוליטיקאים מכל החזיתות, אנשי אקדמיה, ארגונים יהודים ועוד.

האתגרים היו רבים: הסברת והבהרת מדיניות מדינת ישראל בציבור, בפני משרדי חוץ מקומיים ופוליטיקאים, התמודדות עם התקשורת, קידום הסחר של מדינת ישראל והקשרים ברמת האוניברסיטאות והמדע, גם שיתוף פעולה בין גורמי ביטחון.

בתחום התרבות מצאה תמר עניין רב, כי לדעתה "זו דרך לחשוף את החברה הישראלית בפני ציבור שמכיר רק את הסכסוך במזרח התיכון". 

הלוחמה באנטישמיות וחינוך הדור הצעיר נחשבו למטרה חשובה ביותר בתוכניות העבודה שלה.היא מלאה חוויות כרימון, ולרגע לא עלה בדעתה להפסיק את התגייסותה למען המדינה.

עכשיו עם שובה הביתה, היא הצטרפה לתנועת "נשים עושות שלום" - תנועה אזרחית בלתי מפלגתית של קרוב ל-45,000 נשים וגברים  החותרת לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני בהסכם מדיני מוסכם על שני הצדדים, והרחבת שיתוף הנשים במוקדי קבלת החלטות. "היות והייתי ממונה על מעמד האישה במשרד החוץ והייתי מעורבת בתכניות להעצמת נשים, חשוב לי לקדם את נושא שיתוף הנשים במרחב הציבורי", מסבירה תמר את הדרך שבחרה בה.

למה בחרה להצטרף דווקא לקבוצה זו? לדבריה, בהיותה דוברת במשרד החוץ חוותה בצורה טראומטית את מבצע 'צוק איתן'. תנועת נשים עושות שלום הוקמה ב-2014 בעקבות מבצע 'צוק איתן'. סם-אש: "אז התבהר כי ללא מוצו כל הדרכים למנוע מבצע צבאי. בדו"ח מבקר המדינה על 'צוק איתן' נכתב: 'פסילתן על  הסף של חלופות בתחום המדיני בלי שאלו הוצגו לקבינט, מנעה מחברי הקבינט לשקול חלופות אלו ולדון בסיכוייהן וסיכוניהן'".

מה שמצא חן בעיני תמר הוא  שהתנועה רבגונית בהרכב חבריה, יהודים וערבים, דרוזים ומתנחלים, דתיות וחילוניות, נוצריות ומוסלמיות, שכולן יחד פועלות יחד למען אותה מטרה. הן עומדות בצמתים, מקיימות מעגלי שיח, צועדות ברחובות, מקדמות הצעות החלטה בכנסת ונוכחות בדיוני הוועדות, מקרינות סרטים ומשתדלות לחנך את הנוער. החברות נפגשות אלו עם אלו לשוחח, לשתות קפה או תה ביחד, ותומכות אלו באלו. כולן רוצות לפעול למען עתיד המדינה והילדים שלנו.

בשבוע הבא, ייצאו חברי התנועה ל"מסע תקווה" שיירות רכבים מהצפון לירושלים.

בין ה-25 ל-29 באוגוסט, אלפי נשים תסענה ותצעדנה מתל חי וראש הנקרה בצפון, דרך ירושלים לוד ותל אביב עד לשדרות כדי לומר: אנחנו לא מוותרות על שלום, בטחון ושוויון!

"אוהל האימהות של התנועה יוקם בכל אחת מהתחנות ואני מקווה לפגוש הרבה ישראלים שיתעניינו בתנועה ויצטרפו אליה", מסכמת סם-אש.

פרטים על מסע התקווה ניתן למצוא באתר 'נשים עושות שלום': 

https://www.womenwagepeace.org.il/.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: