יום שישי, 14 באוגוסט 2020, כ"ד אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

חדשות במבשרת ציון

הקרב על בית העלמין

ביום שישי הודיע ראש המועצה בחגיגיות על התקדמות בהקמת בית העלמין * לצד תגובות התמיכה, יש לא מעט מבקרים וביניהם חברי מועצה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

לא מעט דובר על הקמת בית עלמין ביישוב אשר ישרת את תושביו. ראש המועצה, יורם שמעון, מנסה זה שנים לקדם את הנושא. מה שלא צלח בקדנציה הקודמת, נדמה כי קורם עור וגידים בקדנציה הנוכחית.

כאמור, לא מעט פרסומים עלו בתקשורת וברשתות וכמובן מעל דפים אלו וזוכו בעיקר לתמיכה רבה. הביקורת הייתה מעטה אם בכלל ושולית. כך או כך, הנושא התחיל להתקדם ובשישי האחרון פרסם ראש המועצה פוסט נוסף בפייסבוק ובו הוא מעדכן על פגישה עם נציג המינהל האזרחי לדון עמו בנושא זה, אשר יעלה גם לדיון במליאה שתתקיים ברביעי הקרוב (18.9). מתחם בית העלמין יוקם בשטח שיפוט של המועצה האזורית מטה בנימין, השכנה למבשרת מצפון מזרח ומשכך היה הצורך בתיאום מול המינהל האזרחי. יצוין, כי המקום ישרת גם את תושבי המועצה השכנה, שעל פי 'ויקיפדיה', הינה המועצה האזורית בעלת האוכלוסייה הגדולה ביותר בישראל.

לידיעה קודמת בנושא והודעת ראש המועצה: לחצו כאן.

הפעם, קולם של המבקרים והמתנגדים לרעיון היה רם יותר ואינטנסיבי יותר. בנוסף, בין המתנגדים ישנם חברי מועצה.

כך למשל כתבה חברת סיעת הצעירים, אורית שרף, באחת מקבוצות הפייסבוק המקומיות:

"דמיינו לכם יום יפה, ילדי בית ספר הדרור משחקים בחצר ולפתע תהלוכה של חברת קדישא עולה ברחוב החרמון לכיוןן בית העלמין שהגישה היחידה אליו הוא דרך רחובותיה הצרים והצפופים: חרמון, הר מירון, הר כנען וכו'.

אין לי ספק שיורם שמעון, מתוך כוונה טובה, מנסה לקדם כבר כמה שנים את פתיחת בית העלמין במבשרת. עם זאת, לא ניתן לעשות זאת על חשבון איכות החיים של התושבים. להעביר תהלוכות של לוויות ברחובותיה הצרים גם ככה של שכונות מגורים. השטח שעליו מתוכנן להיבנות בית העלמין הוא לא אי שם בתוך מקום לא נראה, אלא כאן בלב המגורים של כולנו. הגישה היא דרך שכונות ה' ו' ודרך הרכס.

אם השטח עליו מתוכנן להיבנות בית העלמין הוא אכן של מועצת מטה בנימין מדובר על לא יותר מחמישה דונם ליד מגדל המים ולפי מה שהבנתי ההסכם איתם הוא שגם 80,000 תושבי מטה בנימין יהיו זכאים להיקבר שם, כך שלא ייתכן שמדובר על קבורה רגילה אלא על קבורה בקומות, באופן שיהיה ניתן לראות את הקבורה מכל מקום.

עם השנים זה רק ילך ויגדל כי בסופו של דבר יצטרכו הרחבה כך שאנחנו יודעים איך זה מתחיל אך לא יודעים איפה זה ייעצר. חשוב לציין שאם יקום בשטח הזה בית עלמין זה כופה על אנשים לקבור את יקיריהם מעבר לקו הירוק דבר שלא תואם את הערכים של חלק מן התושבים. אני קוראת לכל מי שמעוניין למנוע פגיעה באיכות חיינו כתושבים להצטרף למאבק נגד הקמת בית עלמין בשטח המיועד!".

שרף לא לבד. הודעה ברוח דברים אלו נכתבה בדף הפייסבוק של סיעת 'מבשרת ציון אחת' (דב כדורי וד"ר שי בנימין):

"נושא בית עלמין למבשרת ציון מטריד רבים מתושבי היישוב, והעיסוק המעמיק בנושא של ראש המועצה, כולל חיפוש פתרונות יצירתיים, ראוי להערכה רבה. אולם המיקום המוצע של בית הקברות, אחרי 'יד אסא' ומגדל המים ומחוץ לתחום היישוב, הוא בעייתי מאד.

 

ראשית, על מנת להגיע לאתר המוצע, יעברו מסעות ההלוויה והאזכרות – כמאה בשנה – דרך רחובות פנימיים וצרים, חלקם חד סטריים, אשר לא נועדו לקלוט כמות כה רבה של תנועה, ויגרמו בכך למפגע תחבורתי מתמשך ובלתי נסבל לתושביהם ולתושבי הרחובות הסמוכים.

נוסף על כך, מיקום זה, בשטח המועצה האזורית מטה בנימין, בהיותו מעבר לקו הירוק, מדיר ממנו מראש רבים מתושבי מבשרת ציון שלא מעוניינים להיקבר או לקבור את יקיריהם בשטח שנמצא מחוץ לגבולותיה הריבוניים של מדינת ישראל ובכך יוצר אי שוויון בין התושבים. נזכיר שמדובר באזור אשר עד לפני שנים לא רבות היה אסור לכניסת אזרחים על ידי הצבא בשל קרבתו לבית סוריכ. לא ייתכן שבעת מתיחות ביטחונית יצטרכו תושבי היישוב לקבל אישור צבאי לקיום הלוויות ואזכרות.

מהלך כל כך קריטי שמשפיע על חייהם של כל תושבי הישוב - ראוי שייעשה בשיתוף התושבים. במהלך הקדנציה הקודמת נעשה מאמץ של ראש המועצה בשיתוף חבר המועצה לשעבר גדעון מאיר לאיתור שטח לבית עלמין באזור המועצה האזורית מטה יהודה, מאמץ אשר נקטע עם פרישתו המאולצת של ראש המועצה משה דדון. סיעת 'מבשרת ציון אחת' קוראת לראש המועצה לחדש את המאמץ בכיוון זה".

לפני מספר דקות קיים כותב שורות אלו שיחה עם חברת המועצה אורית שרף.

האם מדובר בעמדה אישית שלך, או של סיעתך, סיעת הצעירים בראשותו של אבי חיים?

"פרסמתי את דבריי לאחר פניות שקיבלתי. אני תושבת השכונה דרכה אמורות לעבור ההלוויות ומשכך ומכיוון שיודעים שאני חברת מועצה, קיבלתי הרבה פניות לאחר שראש המועצה פרסם את דבריו. שוחחתי עם אבי חיים בנושא ושנינו מבינים את הנחיצות של בית עלמין ליישוב ומעריכים את מאמציו של ראש המועצה לאורך כל השנים להביא מענה לנושא. אני פשוט מתנגדת למיקום כי אני צופה את ההשלכות שיהיו לכך על איכות החיים שלנו".

האם ראש המועצה פנה אלייך בעקבות מה שכתבת?

"אני פניתי אליו בעקבות מה שכתב ואמרתי את דעתי".

האם בכוונתך להצביע נגד כשתהיה הצבעה על סעיף זה במועצה?

"יש עוד נושאים שעליי ללמוד לפני שאקבל החלטה אם להצביע בעד או נגד".

האם שיחתך עם ראש המועצה נגררה גם למחוזות פוליטיים פחות נעימים ברוח "אם תצביעי נגד, לא תהיי בקואליציה ויישללו ממך הסמכויות והתיקים"?

"ממש לא. להיפך, ראש המועצה היה קשוב לי והבין את הבעיה. הוא סיפר עד כמה היה קשה למצוא מקום ושנבחנו לא מעט חלופות. עד לקיום המליאה אני אמורה להיפגש איתו ועם מהנדסת המועצה ולראות עוד חומר בנושא שיגדיל עבורי את הידע בנושא. השבוע אמורה המועצה האזורית מטה בנימין לאשר את ההקצאה ובשבוע הבא תהליך מקביל אצלנו. בכל מקרה, מדובר בתהליך מאוד ארוך ואני מאמינה שיש זמן לתקן".

מערכת האתר פנתה למועצה על מנת לקבל התייחסות לגל הביקורת בנושא הקמת בית העלמין.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: