יום שישי, 06 בדצמבר 2019, ח' כסלו ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

חדשות במבשרת ציון

לקראת בחירות: תמונת מצב מקומית

נראה כי מעולם לא הייתה לנו מערכת בחירות שהייתה כל כך מבלבלת עקב הסקרים * מה שהיה במבשרת במערכה הקודמת? מה ניתן ללמוד מנתונים אלו לקראת הצפוי לנו ביום הבוחר?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

בבוקר יום רביעי הבא נהיה כולנו חכמים יותר עם היוודע תוצאות האמת של הבחירות לכנסת ה-22. בינתיים מה שהיה לנו זה בעיקר סקרים שרובם ככולם סתרו זה את זה. די אם נלך שתי מערכות אחורה.

גילוי נאות: הכותרת הראשית, כותרת המשנה ומלות הפסקה הקודמת הועתקו מכתבה דומה שפורסמה לפני קצת פחות מחצי שנה, רק המספר 21 הוחלף ב-22. מן הסתם התוצאות תהיינה שונות מן הפעם שעברה, השאלה היא עד כמה והאם סוף סוף תוקם ממשלה ולא ניגרר לעוד סבב של בחירות.

ישנן כמה מפלגות שהחליטו לוותר הפעם על תענוג ההתמודדות. כך למשל 'כולנו' בראשות משה כחלון ו'זהות' בראשותו של משה פייגלין שחברו לליכוד. חברי רשימת 'כולנו' השתלבו ברשימת הליכוד בעוד עם 'זהות' מעמד ההכרזה המשותפת היה לאחר סגירת הרשימות. בשורה התחתונה, הסקרים לא משקפים חיבור מתמטי של התמיכה שקיבולו מפלגות אלו בסבב הקודם (41-40 מנדטים, כולל קולות שקיבלה רשימת 'זהות').

גורל דומה פוקד גם את מפלגת העבודה שצירפה אליה את 'גשר' בראשות אורלי לוי, שלא עברה את אחוז החסימה באפריל והסקרים, נכון לרגע כתיבת שורות אלו לא משקפים מספרית את החיבור הזה. דווקא הריצה המשותפת של 'הימין החדש' בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד עם 'איחוד הימין' ('ימינה' הוא שם הרשימה החדשה והמאוחדת) כן מניבה תוצאות סבירות בסקרים.

אם ניקח בחשבון, שכמות המנדטים שהשליכו נפתלי בנט, משה פייגלין ואורלי לוי לפח שווה בערך לתשעה מנדטים (יתר הרשימות שלא עברו את אחוז החסימה לא קיבלו אפילו עשירית אחוז...), הרי שהמפה הולכת להשתנות והרשימה היחידה שכנראה תעבור את קו ה-1% אך לא תעבור את אחוז החסימה היא 'עוצמה יהודית' בראשותו של עו"ד איתמר בן גביר, שבאפריל עוד רצה יחד עם 'הבית היהודי' ו'האיחוד הלאומי'.

אז לאן הולכים אותם מנדטים אבודים של הליכוד, 'כולנו', 'זהות', העבודה ו'גשר'? לפי הסקרים המרוויח הגדול הוא אביגדור ליברמן ורשימתו 'ישראל ביתנו'. נתון נוסף שיכול להשפיע על גודל השינוי יחס לבחירות הקודמות הוא כמו תמיד – אחוז ההצבעה. לדעת רבים, אחוז ההצבעה יהיה נמוך. מבחינת התודעה הציבורית, הבחירות נפלו כ'ילד סנדוויץ'' בין הכיסאות של החופש הגדול וחגי תשרי. גם העובדה שהולכים לבחירות אחרי חצי שנה עושי להוציא את החשק. מאידך, כל צד רוצה לנצח. בימין רוצים להוכיח שיש להם יכולת להרכיב ממשלה. בשמאל רואים בכך הזדמנות לתקן פספוס של מערכת הבחירות האחרונה.

 

ומה צפוי אצלנו במבשרת?

הכוכב הגדול של הסקרים ומי שזוכה לתשומת לב תקשורתית לא מבוטלת – אביגדור ליברמן ומפלגת 'ישראל ביתנו' כאמור - קיבל באפריל האחרון 110 קולות בלבד במבשרת ציון – 0.79 אחוז מן הקולות הכשרים. הוא דורג במקום ה-11 כאשר רשימות שלא עברו ברמה הארצית, כדוגמת 'זהות' ו'גשר', קיבלו כל אחת בנפרד פי שלושה ממנו. כפי שפורסם מעל דפים אלו בגיליון הקודם, התגייס למענו ברמה המקומית סגן ראש המועצה לשעבר, רוני שטייניץ, שהעיד על עצמו כי במערכות בחירות קודמות תמיד הצביע לליכוד. האם יספק שטייניץ את הסחורה? את זאת נדע בבוקר ה-18.9, עם פרסום הפילוחים היישוביים של תוצאות הבחירות.

ומכאן למצב המפלגות. הליכוד, 'כולנו' ו'זהות' קיבלו יחד באפריל 5896 קולות (41.86%). במקום השני רשימת 'כחול לבן' עם 4309 קולות (31.12%). העבודה ו'גשר' קיבלו יחד 1330 קולות (9.6%). שתי רשימות הימין קיבלו 848 קולות (6.12%), שהם קצת יותר ממרצ שקיבלה 831 קולות (6%). האם הצטרפותם של אהוד ברק וסתיו שפיר והשם החדש 'המחנה הדמוקרטי' יוסיפו למרצ או יגרעו ממנה? שאלה שנשאלת בדאגה לא מבוטלת גם ובעיקר ברמה הארצית.

מי שרלוונטיות במישור הארצי אך לא במבשרת ציון עקב מאפיינים דמוגרפיים הן הרשימות החרדיות והערביות, שיחד קיבלו 564 קולות (מתוכם 330 לש"ס), המהווים יחד 4.1% מן הקולות הכשרים במבשרת רק לפני חצי שנה ועל יישובי מגזרים אלו באזורנו: בהמשך.

13,883 מתושבי מבשרת, מתוך 18,871 בעלי זכות בחירה (73.57%) מימשו באפריל האחרון את זכותם וחובתם האזרחית, ירידה של כאחוז וחצי לעומת 2015 (75% - 13,946 קולות כשרים מתוך 18,713 בעלי זכות בחירה).

מוקדי ההצבעה במבשרת (27 בסך הכול; בסוגריים: מספרי הקלפיות): תיכון 'הראל' (1, 2, 8, 9, 10, 25, 30), בית הספר 'מולדת' (4, 7, 11, 15), בית הספר 'השלום' (5, 6, 14, 16, 24), בית הספר 'הדרור' (18, 19), בית הספר 'חמדת השקד' (3, 12, 13, 23), גן ברקת (21, 22, 28) וגני הילידים ברחוב הבושם (26, 27).

 

אצל השכנים

האגדות על 100% (ואף יותר מזה) בקרב הציבור החרדי התנפצו על סלע מציאות של 75.23% ביישוב החרדי השכן קרית יערים, המונה באזור ה-3,200 בעלי זכות בחירה. כמעט 70% מן הקולות הכשרים ניתנו ל'יהדות התורה', כ-17% לש"ס וכ-7.5% למפלגות הימין. ומכיוון שבפוליטיקה החרדית לא נוסף דבר ולא נגרע במפת המפלגות ביחס לאפריל האחרון, הרי שתוצאות דומות צפויות גם השבוע.

ומכאן למגזר הערבי, המונה שלושה יישובים באזורנו: אבו גוש, עין רפא ועין נקובא. הבחירות האחרונות התאפיינו שם באחוז הצבעה נמוך – 41% באבו גוש, 45% בעין נקובא ו-39% בעין ראפה. שתי הרשימות הערביות המרכזיות של הבחירות הקודמות (חד"ש-תע"ל ורע"ם-בל"ד) התאחדו חזרה לרשימה אחת, כפי שהיה ב-2015. באבו גוש קיבלו שתי הרשימות יחד באפריל כ-50% מן הקולות ביישוב, 18% הצביעו ל'כחול לבן', 17% למרצ, 11% לליכוד ורק 2% למפלגת העבודה. ביישובי מטה יהודה של המגזר הערבי קיבלו הרשימות המגזריות 35%, 'כחול לבן' – 19%, 'כולנו' והליכוד' – 19% (מתוכם 15% לרשימתו של כחלון!), מרצ – 10% ושוב מפלגת העבודה עם אחוז חד ספרתי – 5%.

ביתר יישובי הסביבה, קרי, הר אדר ויתר יישובי המועצה האזורית מטה יהודה, 'כחול לבן' לקחה בגדול עם 41%, הליכוד ו'כולנו'' קיבלו יחד כ-22.2%, העבודה ו'גשר' קיבלו יחד כ-14.6%, רשימות הימין ומרצ קיבלו כל אחת כ-9%. אחוז ההצבעה ביישובים אלו נע בסביבות ה-70 ומשהו כאשר היישוב נטף הוביל עם 82% וצובה בתחתית עם 65%. בהינתן המאפיינים הדמוגרפיים ביישובים אלו, הרי שהניתוח הנדרש לצפי התוצאות די דומה לנכתב על מצב המפלגות במבשרת ציון (כולל 'ישראל ביתנו' עם פחות מ-1%...).

מוקדי קלפיות ביישובי הסביבה: באבו גוש 8 קלפיות: בשני בתי הספר היסודיים ובחטיבת הביניים. בהר אדר 5 קלפיות: כולן במבנה בית הספר הממלכתי ביישוב. בקרית יערים 6 קלפיות: במרכז פיס לנוער, מרכז פיס לקשיש ובמתחם גני הילדים. ביישובי מטה יהודה ימוקמו הקלפיות במבני הציבור המרכזיים ביישוב (בית העם וכו').

יישובים שבהם הקלפי פתוחה עד 20:00 בשל מיעוט בעלי זכת בחירה: כיסלון, יד השמונה וקרית ענבים.

שימרו על טוהר הבחירות וזכרו – רק מי שמצביע משפיע!

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: