יום שישי, 07 באוגוסט 2020, י"ז אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

חדשות במבשרת ציון

זעקת האם הלביאה

תמר נחום, בשיחה עם 'זמן מבשרת' על מה שאירע בוועידת המשפיעים של ערוץ 12 בסוף השבוע האחרון

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

נטע צלמרו-כהן

netac1991@gmail.com

בוועידת המשפיעים של ערוץ 12, שהתקיימה בשבוע שעבר, בעת נאומו של פרקליט המדינה, שי ניצן, זעקה את זעקתה תמר נחום, אימה של טל נחום ז"ל שנהרגה לפני כארבע שנים בתאונת דרכים במקסיקו. בזעקתה, שאלה את שי ניצן מדוע האחראים למות ביתם עדיין מסתובבים חופשי, וגרוע מכך, איך ייתכן שעד היום המדינה לא מסרה למשפחה את השם של מי שנהג ברכב בעת התאונה?

פרקליט המדינה, שי ניצן, הגיע כאמור ביום חמישי האחרון לנאום בוועידת המשפיעים של חדשות 12, אך נאומו נקטע עם תחילתו על ידי תמר נחום, אמא של טל ז"ל שנכחה בקהל והאשימה אותו בסגירת תיק הרצח של ביתה, טל, שלדבריה "שני אנשי שב"כ היו מעורבים בו".

ניצן דיבר בפתח דבריו על שוויון ואמר "אדם הוא אדם הוא אדם, כל אדם. כי בצלם נבראנו כולנו, דברים שהם לכאורה פשוטים" - ואז החלו להישמע צעקות בקהל: "מי רצח את הבת שלי טל נחום? אם אדם הוא אדם, למה אין שוויון בפני החוק? למה חוקרי שב"כ שהיו מעורבים לא יודעים היום כלום? למה אנחנו הורים שכולים?". בשיחה עם 'זמן מבשרת' לאחר הוועידה אמרה נחום: " שום גורם מוסמך עד היום לא מסר לנו מי הנהג שהרג את הבת שלי, וזו הזעקה שלי. אני רוצה לדעת מה קרה שם, זו זכותי כאם שכולה וחובת המערכות לספר לנו מה קרה שם".

עוד המשיכה נחום וזעקה: "אני רוצה לדעת מי רצח את הבת שלנו. בגלל שמעורבים אנשי שב"כ ואנשי משרד החוץ, היום הפושעים נמצאים פה בארץ. למה סגרת את התיק? זרקת אותנו וסגרת את התיק נגד שני מאבטחי שב"כ שהיו מעורבים ברצח הבת שלנו. אני רוצה לדעת מי הרג את הבת שלי. מה ממצאי החקירה? אדם הוא אדם הוא אדם... סיסמאות".

בתגובה, השיב ניצן לדבריה: "גברתי את מבינה בוודאי שלא באתי לכאן לדבר על תיק ספציפי כזה או אחר, בוודאי לא תיק... קודם כל הדבר הראשון שאני רוצה לומר שכאבא וכאדם אני משתתף בצערך. יש החלטה בתיק, יש לה נימוקים, בכל תיק יכולה להתקבל החלטה לפי הראיות. הרגשות הם מובנים לחלוטין אבל כשאנחנו מקבלים החלטות זה לפי הראיות - אם יש סיכוי סביר להרשעת אדם אנחנו מעמידים אותו לדין ואם לא - אנחנו לא מעמידים לדין, על אף כל הצער. אם את לא מכירה את הנימוקים אני אדאג שיביאו לך אותם".

"התחננו למשטרה שיאחדו את תיק התאונה ותיק ההברחה", אמרה נחום בשיחה הכואבת עם 'זמן מבשרת'. "הטענה שלנו היא שהפושעים שהרגו את טל ברחו בחסות המדינה. לאחר שנה שהתעקשנו, התיקים אוחדו, ואבן נגולה מליבי. סיפרנו לחוקרים את כל הסיפור וכל הממצאים שהיו לנו במשך שש שעות, העברנו להם את כל החומר שהיה ברשותנו. התחננתי לשוחח עם שי ניצן, ונתנו לנו לדבר עם הסגן שלו. אמרו שדנים בעניין איחוד התלונות בטענה שאם יפרידו אותן, יהיה יותר קל לחקור מה שקרה בארץ - את נושא ההברחה. לאחר חודש הוחלט שסוגרים את תיק ההברחה ומשאירים רק את תיק התאונה בטענה שאין מספיק הוכחות".

עוד סיפרה, כי בימים אלו מגישה המשפחה ערער על עצם סגירת תיק ההברחה. "סיפור טל נחום הוא סיפור גדול שמראה איך אנחנו כמדינה מתנהלים, איך יש ארגון פשיעה בתוך המדינה. האם הם מעל החוק? אנחנו פשוט תמימים ולא יודעים מה קורה מתחת לאדמה. סיפור טל נחום זה סיפור גדול של שיבוש מהלך חקירה, פגיעה בריבונות של מדינה אחרת, לעשות חוק לאנשים מסוימים ולהראות שאנחנו לא שווים בפני החוק. אני רוצה להבהיר שאני לא נגד השב"כ ולא נגד משרד החוץ, להיפך. אני בעד שהמדינה תהיה טובה יותר, שהארגונים האלה יוציאו מתוכם אנשים שפשעו. לסגור את תיק טל נחום זה פשע, לא רק כלפינו אלא כלפי כל אדם במדינה. אני את הקורבן שלי כבר העליתי, אבל אני מקווה שהמדינה תפקח את העיניים, ויבינו שאי אפשר יותר לשתוק".

כזכור, בת היישוב טל נחום ז"ל, נהרגה בתאונת דרכים במקסיקו בשנת 2015, והיא בת 21 בלבד. במאי 2015 טסה טל ז"ל, יחד עם חברתה מהעבודה לטיול במקסיקו. יום בטרם אירעה התאונה הקטלנית, פגשו טל וחברתה שני מאבטחים מהיחידה לאבטחת אישים בשב"כ, שהכירו ממקום העבודה. בבוקרו של יום ראשון, ה-3.5.15, שכרו הארבעה רכב ונסעו מפלאיה דל-כארמן לכיוון לגונה בקלאר. המאבטח ט' נהג ברכב, לידו ישבה חברתה של טל, ומאחור ישבו המאבטח מ' וטל ז"ל. טל נרדמה כשהיא ישובה וחגורה במושב האחורי וכחצי שעה לאחר תחילת הנסיעה, התרחשה התאונה. שני המאבטחים נפצעו קל, חברתה של טל נזקקה לאשפוז ועברה ניתוח. טל נפצעה אנושות וכעבור כארבע שעות נקבע מותה. בתחילה, נמסר למשפחתה כי נהג אוטובוס מקסיקני, שיכור, התנגש ברכבם. אולם לאחר זמן מה, התבררה תמונה שונה לחלוטין, לפיה יום לפני התאונה חגגו הצעירים במסיבה רוויית אלכוהול, וישנו רק שעות בודדות לפני יציאתם לדרך. הנהג, המאבטח ט', נסע במהירות מופרזת בנתיב האטה וכתוצאה מכך פגע באחוריו של אוטובוס שעמד לבצע פנייה שמאלה. ברכב נמצאו משקאות אלכוהוליים. בתחקיר 'עובדה' שנערך כשנה וחצי אחרי התאונה, עלה כי גורמים בכירים כדוגמת משרד החוץ והשב"כ, היו מעורבים בטיוח מעורבותם של המאבטחים ט' ומ' בתאונה הקטלנית ואף סייעו בהברחתם המהירה ארצה, זאת בטרם נחקרו המאבטחים במשטרת מקסיקו כנדרש. בנוסף, המאבטחים חזרו לעבודתם כרגיל בטענה שהתאונה התרחשה במהלך חופשתם הפרטית, ועל כן אין בכוונת השב"כ לחקור אותה.

בסיכום השיחה אמרה נחום: "התרחיש הטוב שלי הוא שייפתחו את התיק, שהאמת תצא לאור".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: