יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

חדשות במבשרת ציון

אחד מכל שלושה בני נוער נהג ללא רישיון

נתוני מחקר של 'אור ירוק' חשפו: 36% מבני הנוער במבשרת הודו כי נהגו ללא רישיון * ביישובי המיעוטים באזורנו המצב חמור עוד יותר

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

מחקר חדש ורחב היקף של עמותת 'אור ירוק' חושף כי בני נוער רבים הודו כי הם נהגו ללא רישיון, לא מעט ציינו כי קיים סיכוי שהם ינהגו לאחר ששתו מנת אלכוהול. ומספר לא מבוטל של בני נוער אמר בלא היסוס כי לא תמיד מסוכן לסמס בנהיגה.

המחקר כלל כ-50 אלף תלמידי כיתות י"א שהשתתפו בתכנית 'סינמה דרייב' שמפעילה עמותת אור ירוק בשיתוף משרד החינוך, בבתי הספר בארץ בשנת הלימודים תשע"ט. 54% מאוכלוסיית המחקר היו בנות ו-46% בנים. 20% מהם היו בעלי רישיונות נהיגה 80% ללא רישיונות נהיגה. 41% מהם למדו במהלך התכנית נהיגה ו- 70% מהתלמידים צפויים לקבל רישיון בשנה הקרובה. הנתונים נאספו ממאות בתי ספר ברחבי הארץ החל מה-1 בספטמבר 2018 ועד ה-30 ביוני 2019.

כ-50 אלף תלמידי כיתות י"א, מכל שכבות האוכלוסייה, יהודים וערבים, עברו בשנת הלימודים תשע"ט את תכנית 'סינמה דרייב' שעוסקת בנושאים הנוגעים לבני הנוער - אלכוהול/סמים, לחץ חברתי בנהיגה והיסח דעת. התכנית החדשנית מועברת באמצעות משקפי תלת מימד ומותאמת לכל המגזרים בחברה הישראלית.

מנתוני המחקר עולה, כי בני נוער רבים לא רואים בנהיגה תחת השפעת אלכוהול, במהירות מופרזת או ברכיבה על אופניים חשמליים ללא קסדה, מעשה מסוכן. המחקר בדק את השפעת התכנית על דעותיהם של בני הנוער בכל הנוגע לתפיסת הסכנות בכביש. התלמידים נשאלו שאלה זהה לגבי השקפותיהם בנושאים שונים הקשורים לבטיחות בדרכים לפני ההשתתפות בתכנית ובסיומה  וזאת במטרה לראות האם מסרי הבטיחות שינו את עמודותיהם והשקפתם. על פי נתוני עמותת 'אור ירוק' 25 נהגים צעירים נהרגו מתחילת שנת 2019 בתאונות דרכים לעומת 24 נהגים צעירים שנהרגו בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

ומה המצב אצלנו? במבשרת ציון, בה נסקרו 322 בני נוער, הודו 26% מתוכם כי נהגו  פעם אחת עד שלוש פעמים ללא רישיון. 10% הודו כי עשו זאת יותר. חצי הכוס המלאה: 64% הבהירו כי מעולם לא עשו זאת ואין בכוונתם לעשות זאת.

ביישובי המיעוטים באזורנו המצב מדאיג אף יותר. באבו גוש נסקרו 98 בני נוער, כאשר כמעט מחציתם (44%) הודו כי נהגו יותר משלוש פעמים ללא רישיון (עד שלוש פעמים: 24%) ורק 32% הבהירו כי מעולם לא עשו זאת ואין בכוונתם לעשות זאת. נתונים די דומים בעין נקובא, שם נסרו 114 בני נוער, כאשר כמעט כרבע מהם (26%) הודו כי נהגו יותר משלוש פעמים ללא רישיון (עד שלוש פעמים: 34%) ורק 40% הבהירו כי מעולם לא עשו זאת ואין בכוונתם לעשות זאת.

עניין של חוסר מודעות או יצר הרפתקנות? במסגרת המחקר, הועבר לתלמידים שאלון על נושא בטיחות – עד כמה הם מודעים למצבים מסוימים האם הם מאפשרים נסיעה בטוחה אם לא. במבשרת ציון עמד אחוז ההצלחה על 71.3% בעוד אצל השכנים כנראה יזדקקו ליום לימודים ארוך בנושא  (54.5% באבו גוש ו-58.9% בעין נקובא).

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת 'אור ירוק': נהגים צעירים הם אוכלוסייה בסיכון גבוה למעורבות בתאונת דרכים. זיהינו את ההיפגעות המוגברת של הקבוצה הזאת, עם המאפיינים הייחודים שלה וביחד עם משרד החינוך שנרתם לנושא אנחנו פועלים על מנת להגביר את המודעות וההבנה כדי לצמצם את מספר הנפגעים הגבוה. הטמעת מסרי הבטיחות בגיל צעיר והבנה כי שתיית אלכוהול בנהיגה, רכיבה על אופניים חשמליים ללא קסדה, נהיגה ללא רישיון ועוד עבירות הן פעולות מסוכנות שעלולות לעלות בחיי אדם, יכולים להניב פרי מיד עם קבלת הרישיון. במקביל, כדי להציל את הנהגים הצעירים מתאונות דרכים המדינה חייבת למקד הסברה נרחבת בעיקר באמצעי המדיה שבהם הצעירים נמצאים כמו רשתות חברתיות וב'יוטיוב'".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: