יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

חדשות במבשרת ציון

בית העלמין: דיון סוער במליאה

תושבים רבים הגיעו השבוע למליאה כדי למחות על המיקום המוצע לבית העלמין * הצעת ההחלטה בנושא עברה ברוב קולות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

הדיון המרכזי בישיבת מליאת המועצה שהתקיימה השבוע היה בעניין בית העלמין. חברי המועצה נדרשו להצביע בעד הצעת החלטה שזה הוא נוסחה:

מליאת המועצה תומכת בהקמת בית עלמין לתושבי מבשרת ציון. המועצה תקדם תכנון לטובת הקמת בית עלמין צפונית למגדל המים בשטח המוניציפאלי של המועצה האזורית מטה בנימין. במסגרת זו, תיבחן הקמת דרך גישה לבית העלמין שלא דרך שכונות מגורים. במידה ויוקם הכביש האמור, תיחסם דרך הגישה לבית העלמין מרחוב הר כנען, וזו תתאפשר רק דרך הכביש המוביל. המועצה תבחן הקמת בית עלמין בשטחים חלופיים בשטחי השיפוט של המועצה האזורית של מטה יהודה – כעדיפות עליונה. המועצה תקים צוות שירכז ויוביל את התכנון והביצוע של הקמת בית עלמין וכן יבדוק חלופות נוספות שיוצעו בשטחים של מטה יהודה וכן הצעות חלופיות אחרות אם יהיו כאלה. הצוות יורכב מראש המועצה, מנכ"ל המועצה, מהנדסת המועצה, היועץ המשפטי וחברי המועצה הרב יגאל ברזני, דובי כדורי, רוני שטייניץ, אריה מלמד ויוסי בן גיגי".

ההצעה עברה ברוב כאשר מצביעי הנגד היו אורית שרף, דובי כדורי וד"ר שי בנימין. בהמשך הישיבה הוגשה הצעת החלטה בנוסח חלופי אך זכה לתמיכתם של ארבעה חברי מועצה בלבד נדחתה ברוב בהצעה תמכו שרף, כדורי, בנימין והצטרפה אליהם הילה שביב.

כפי שכבר פורסם, אורית שרף היא חברת המועצה הפעילה ביותר בנושא. המאבק ניצת עם הודעת ראש המועצה, יורם שמעון, בדף הפייסבוק שלו, על פגישה עם נציגי צה"ל בנושא. זה היה לפני כמעט שבועיים ומאז נערכו פגישות תושבים, שרף עצמה קיימה פגישות עם ראש המועצה ומהנדסת המועצה וכמובן נפתחו קבוצות לנושא ברשתות החברתיות. עשרות תושבים הגיעו למליאה לאחר שנקראו לכך בקבוצות. בבניין המועצה נערכו מראש והגבילו את מספר התושבים הנוכחים פיסית באולם ל-24. כמו דומה של אנשים נאלצה לחכות מחוץ לבניין המועצה ונאלצו לצפות בשיור החי בערוץ ה'יוטיוב' של המועצה ובסרטונים שנשלחו על ידי תושבים ששפר עליהם מזלם וזכו להיות נוכחים. היו לא מעט קריאות ביניים מן היציע ובשלב מסוים הורה ראש המועצה לתושבת שנכחה במקום לצאת מן האולם.

בתחילת הדיון בנושא אמר ראש המועצה, יורם שמעון: "התחלתי לנהל מהלך להקמת בית עלמין ביישוב לאחר שנכנסתי לתפקידי. ליישובים קטנים בהרבה יש בית עלמין ותושבי יישוב בסדר גודל שלנו צריכים ביום הקשה בחייהם לעבור מסע ייסורים מול חברה קדישא בירושלים. אנחנו רוצים בית עלמין נגיש, זמין וייעודי לנו. בדקנו לא מעט חלופות, בעיקר באזור מטה יהודה בקרבת יישובים שאין להם בית עלמין. היינו קרובים לסיכום להקמת בית עלמין ליד גבעת יערים ואז משה דדון נעצר והעסק נתקע. לאחר שנה תושבי גבעת יערים הודיעו שהם מתנגדים לתכנית. הייתה גם אופציה ליד שער הגיא וגופים ירוקים התנגדו. הגיעה האופציה של מטה בנימין. יש מול שכונות ה'-ו' שטח של 300 דונם שהוא שטח כלוא. הוצע להקים בית עלמין על שטח של 25 דונם שאמור לתת מענה ל-30 שנה. לרוב יישובי מטה בנימין יש בית עלמין והמקום ייתן מענה רק ליישוב אחד שלהם שאין לו -בית חורון. במקביל, אנו בוחנים חלופות אחרות ונבחר בטובה ביותר".

אורית שרף: "כל החלטה שתתקבל לא קבילה. לחברי המועצה אין את כל המידע ולא רואים תמונה אמיתית ומלאה. לא משנה מה תגידו. ההחלטה אינה תקינה. הייתה כאן התארגנות מהירה של התושבים, שהבינו שמשהו לא טוב קורה כאן. יש סיבות אקוטיות רבות. נשוא הביטחון למשל. למה צריכים בית עלמין שהגישה אליו דורשת אבטחה? אני מברכת על יוזמתך להקים כאן בית עלמין אבל לא מתחת לראש שלנו. נכון שלכל פרויקט מגישים התנגדויות ורובם בסוף יוצאים לפועל אך כאן מדובר במשהו הרבה יותר אקוטי".

רוני שטייניץ: "הקדשנו זמן רב לנושא – דיונים, סיורים ובדיקות. כשהיינו בוועדה המחוזית טענו שאני גזען בזה שאמרתי שלתושבי מבשרת לא מתאים להיקבר בירושלים. מדובר בדבר שהוא לטובתנו ולא לרעתנו. כמובן שנבדוק עוד חלופות".

יוסי בן גיגי התפלא: "מדוע מתכננים בית שלא בטוח אם יגורו בו?".

שי בנימין: "יש הרבה סיבות להצביע נגד. זה לא בשטח שלנו. באנו לגור כאן כי לא רצינו לגור בהתנחלות. מה פתאום אנחנו מחליטים על שטח ששייך לרשות אחרת ואין לנו סמכות לדון בכך. יש גם השלכות סביבתיות על החי והצומח. זה צוואר בקבוק של מסדרון אקולוגי שכל שינוי יכול לחנוק את מארג החיים שיש בו. כמו כן, החלטה בנשוא צריכה להתקבל בשיתוף פעולה עם התושבים".

דובי כדורי: "גם אם נחליט שכן יכול להיות שרשויות צה"ל יעברו על התוכניות וייתנו לנו תשובה שלילית בנושא. אנו תמימי דעים בצורך של מבשרת שיהיה לה בית עלמין".

אריה מלמד: "אנו רוצים שלתושבים שלנו תהיה יכולת להיקבר ביישוב מגוריהם. קיבלתי הרבה פניות מתושבים ובדקתי את הנושא. לא מצאתי שום טיעון מדויק למה לא נכון לנהל כך את הדברים. בודקים חלופות נוספות ובסוף נחליט איפה. זה לגיטימי שיש אינטרסים של בעלי עניין וזה לגיטימי שאנו נקבל החלטה משיקולים של אחריות ציבורית".

מהנדסת המועצה, לאה סבן: "כמות המתנגדים לא משנה. אני רואה את ההתכתבויות בפייסבוק ויש פער בין האמת ובין דברים שאנשים אומרים. תושבים ניזונים מחוסר מידע או ממידע שגוי. אנו עובדים במקביל על אופציות נוספות ותמיד נדאג שלהלוויות לא יעברו בשכונות מגורים. אנחנו עדיין לא יודעים את המיקום המדויק אבל תושבים כבר טוענים שיראו את בית העלמין מהבית שלי. אני לא יודעת איפה זה יהיה אבל אין מצב מבחינה טופוגרפית שזה מה שתושבים יראו מחלון ביתם".

מנכ"ל המועצה, תמיר פרץ, הבהיר כי "זה שלב מאוד מוקדם של תכנון ולכן אין מניעה לדון בכך".

היועץ המשפטי מסר כי "כל מה שיוחלט יובא לבדיקה משפטית". על השאלה מדוע קודם כל מחליטים ואחר כך בודקים ענה היועץ עו"ד שחר בן עמי כי "רוצים לראות שאנחנו מעוניינים בזה לפני שיוצאים לתכנון. זה 'ביצה ותרנגולת'. זה תהליך מאוד ארוך".

 

דבר התושבים

כאמור, לא רק שתושבים נכחו, ניתנה להם גם זכות לשאת דברים, אחרי חברי המועצה כמובן.

התושב אורי: "גם בולדוזר צריך לדעת מתי לעצור. זה תהליך שגוי, הדברים אל מוגדרים וזה ישנה את אופי היישוב. כמי שנוסע במקומות רבים בארץ, אין דבר כזה הקמת בית עלמין חדש שצריך להגיע אליו דרך שכונת מגורים. הוזכר מקודם נושא המסדרון האקולוגי שזה חשוב ויש גם שטחים חקלאיים של הכפר בית סוריכ. צריך לחכות עם ההצבעה עד לבחינת כל החלופות".

תושבת בשם ליבנת, אמרה כי אפילו ילדיה התחילו לפחד מהרעיון: "באתי לכאן מהצפון כי ידעתי שיש כאן איכות חיים נדירה. לא השקעתי כאן את מיטב כספי כדי שיקימו לי בית עלמין ליד הבית ושילדיי יפחדו. אם אין לכם עדיין תמונה מלאה – אל תצביעו היום בעד".

התושב איציק, שבתו גרה באזור המדובר ושלדבריו, שירת שנים רבות ביהודה ושומרון אמר: "יש שם חוקים שונים לגמרי בתכנון ובנייה. שוחחתי עם בעלי תפקידים שאמורים להיות מודעים לנושא ומתברר שהם לא מודעים. יש שם שטחים של יהודים, שטחים של פלסטינים ושטחי מינהל, זה מורכב מאוד".

התושב ג'קי התפלא איך זה ש"עוד לא יודעים איפה יוקם וכבר הולכים לתכנון. קשה יהיה להחזיר את הגלגל אחורה".

בכך תמה מסכת הנואמים, תמיר פרץ הקריא את הצעת ההחלטה, שכאמור עברה ברוב. כפי שאמרו הדוברים, מדובר בתהליך ארוך וגם התושבים טרם אמרו את מילתם האחרונה.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: