יום שלישי, 22 בספטמבר 2020, ד' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

חדשות במבשרת ציון

על מפת המוסיקה

מלחינת הבית של ה'מוסיקון', דקלה בניאל, זכתה בפרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים לשנת 2019

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

'הקומפוזיטור'', אומרת דקלה, "הוא צייר שמשתמש בכלי הנגינה ובצלילים כפלטות צבעים. אדריכל שיוצר מבנים צליליים. בלשן שממציא שפות חדשות ומרכיב תחביר. היסטוריון שמתעד את התקופה, את הקולות והרעיונות שבה. חוקר טבע-מדען שמקשיב וצופה בסודות הבריאה ומנסה לחקות אותם ולהתחקות אחריהם".

בטקס נכבד שנערך באולם הנרי קראון בתיאטרון ירושלים, הוענק פרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים לשנת 2019 לדקלה בניאל: מלחינה, אומנית וידאו ובמאית שעובדת בקונסרבטוריון מבשרת ציון, ה'מוסיקון', כמנצחת, מורה לתיאוריה והלחנה ומלחינת הבית. דקלה גם מפעילה חוג מוזיקה לאנשים עם צרכים מיוחדים במועדון 'היהלומים' ביישוב.

הפרס ניתן מטעם משרד ראש הממשלה ומשרד התרבות והספורט למלחינים ישראליים היוצרים בתחום המוסיקה האומנותית. מטרת הפרס היא לעודד את המצוינות ביצירה הישראלית. הפרס מיועד לקומפוזיטורים אזרחי מדינת ישראל המתגוררים בה דרך קבע, אשר לפחות שתי יצירות משמעותיות בעלות היקף סביר, פרי עטם, בוצעו במהלך העשור האחרון. הפרס - בגובה של כ-50,000 שקלים לכל אחד - הוענק השנה לחמישה מלחינים. ועדת השופטים נבחרת על ידי חבר הנאמנים של הפרס והשנה כיהנו בה פרופ' צבי אבני, המנצח דורון סלומון והוויולן משה אהרונוב. 

דקלה, ילידת ירושלים 1967, היא מלחינה, מנצחת ויוצרת רב תחומית, המתמחה ביצירת מופעים רב תחומיים בהם היא מחברת ומרכיבה מוסיקה קלאסית וקלאסית-עכשווית עם אמצעים ויזואליים וחוץ מוסיקליים כתיאטרון, תאורה, וידאו, פיסול וציור. דקלה מעידה על עצמה, שכבר בהיותה בת שלוש יצרה סולם מוזיקלי מכוסות מים והחלה לנגן עליו. בכיתה א' החלה ללמוד נגינה בחלילית ובאמצעותה ניגנה את הלחנים הראשונים שלה. אך דקלה לא הסתפקה בזה והמשיכה ולמדה נגינה בכלים נוספים: אקורדיון, מפוחית פה ופסנתר. לאחר השירות הצבאי החלה ללמוד גיטרה באס וגיטרה קלאסית ועברה להתגורר במנהטן, ניו יורק, שם ניגנה גיטרה באס בלהקת רוק ובמקביל סיימה התמחות בסאונד וטכנאות קול במכון לחקר הסאונד במנהטן. כשחזרה לארץ, החלה ללמוד קומפוזיציה אצל המלחין אריק שפירא, ובהמשך למדה קומפוזיציה, פסנתר וניצוח באקדמיה הגבוהה לאומנויות באוטרכט שבהולנד. היו אלו היו שנים של גיבוש ועיצוב סגנוני אומנותי שמשכו אותה לכיוון שונה מהרוק. כששבה לארץ, סיימה את לימודיה עם תואר BM באקדמיה למוסיקה על שם רובין בירושלים אצל פרופ' ארי בן שבתאי. בין מוריה היו גם פרופ' מנחם צור, פרופ' מרק קופיטמן, פרופ' מנדי רודן ופרופ' דליה כהן.

בנימוקי השופטים נכתב עליה: "דקלה בניאל משלבת ביצירתה מרחב רב גוני של שימוש באמצעים רבי דמיון ויכולת מקצועית גבוהה. הסגנונות של דקלה בניאל מתפרסים מטונליות פוסט רומנטית ועד עולם צלילי מופשט ומינימליסטי. בולטת אצלה במיוחד תחושת הזמן, הזרימה הנכונה ואמירה מוסיקלית בעלת צביון אישי מובהק. רשימת יצירותיה רחבה ומרשימה ברבגוניות הנושאים וההרכבים השונים.

רביעיית המיתרים שלה מס' 1 שנכתבה ב 1998 ועוסקת בשירת הציפורים, היא בין היצירות שנשלחו לוועדת הפרס וזיכתה אותה בו. בטקס הענקת הפרס נתבקשה דקלה לשאת דברים בשמם של הזוכים, מעמד מרגש שבו היא דיברה על הקשר בין אמנות לנאמנות לאמת: "הנאמנות שלנו לאמנות ולעצמנו חייבת להיות אמיתית ומוחלטת. אחרת זה פשוט לא ייצא. זה לא יעבוד. שימו לב איך בתוך המילה נאמן נמצאת המילה – אמן".

באלו יצירות שלך את גאה במיוחד?

"אני גאה בפרויקטים הבינתחומיים שלי, בהם באתי לידי ביטוי בצורה שלמה גם כמלחינה, גם כאמנית וידאו ובמאית. אפשר להזכיר את שיתוף הפעולה עם הרביעייה העכשווית הנהדרת, שיתוף פעולה שהוליד מספר פרויקטים, ביניהם המופע 'רכבות אחרות', שהיה פורץ דרך בארץ בכך שהתייחס לקונצרט כאירוע בימתי כולל. המופע כלל תאורה, בימוי, תלבושות וכן וידאו ארט. בנוסף, במופע 'מטמורפוזות', שהתקיים בתיאטרון 'תמונע', יצרתי שילוב בין מוזיקה חדשה, מוסיקת פרוגרסיב רוק, מוזיקה אלקטרונית ווידאו ארט. אני גם גאה בסדרה לילדים 'בובה של קונצרט', שיצרתי עבור אנסמבל סולני תל אביב, שיתוף פעולה שהוליד קונצרטים משעשעים ואיכותיים לילדים בשילוב שחקנים, אמנים וסופרים". 

יצירותיה של דקלה מבוצעות תדיר על ידי הרכבים קאמריים מובילים, אנסמבלים, תזמורות ומקהלות. היא מוזמנת ליצור מופעים בינתחומיים למבוגרים המשלבים מוסיקה עם אומנויות במה אחרות, וכן מופעים לילדים בביצוע ההרכבים המובילים בארץ. בשנים 2010-2002 הייתה מנהלת הרביעייה העכשווית, עמה זכתה בפרסים בארץ ובעולם. משנת 2013 היא מנצחת על מקהלת 'שבא' מייסודו של שלמה גרוניך ומופיעה עמה על בימות הקונצרטים המכובדות בארץ. בין יצירותיה: 'לנעמי' שבוצעה על ידי הקאמרטה הישראלית ירושלים, 'מלכת הלילה' – אופרה לילדים בשילוב וידאו-ארט, 'רכבות אביב', 'והילד הזה הוא אני' עם הסופר יהודה אטלס ומקהלת מורן, 'שעת הצועניות' – קונצרט בשילוב מחול בביצוע טריו אפסיונטה ועוד. במקביל לפעילותה האמנותית, פועלת דקלה זה שנים רבות בפיתוח יצירתיות והעצמה של ילדים ומבוגרים מהספקטרום האוטיסטי ורגישות הנפש.

מן ה'מוסיקון' נמסר: "כל הכבוד לדקלה. היא בהחלט מקור לגאווה גם בקרב קהילת ה'מוסיקון' כאן במבשרת".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: