יום שני, 01 ביוני 2020, ט' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

חדשות במבשרת ציון

מליאה בצל המתנה להקמת ממשלה

מענקי האיזון קוצצו בכמעט שני מיליון שקלים * ראש המועצה: "רשויות שמתייעלות מקבלות קנס ורשויות כושלות מקבלות מענקים" * בשל המצב הפוליטי הקיים: קיצוץ רוחבי של 5% בתקציב 2020

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

ניתן לומר כי עד כה הקדנציה הנוכחית עומדת בסימן הבחירות לכנסת. זמן קצר לאחר הבחירות המקומיות האחרונות פוזרה הכנסת והממשלה הפכה לממשלת מעבר. בחירות אפריל לא הניבו ממשלה ועם ישראל הלך שוב אל הקלפי. נכון לרגעים אלו, קרוב לשנה, אין ממשלה קבועה והדבר נותן את אותותיו גם על מימוש תקציבי המשרדים והנגזרת לגבי הנעשה ברשויות המקומיות.

ברשויות המקומיות הקימו קול זעקה וראשי רשויות אף קראו להשבית את הרשויות המקומיות והשביתה אם יצאה לפועל מתרחשת היום (חמישי, 7.11). האם גם מבשרת ציון בעסק? שאלה זו הופנתה לראש המועצה, יורם שמעון בסיום ישיבת המליאה השבוע ותשובתו הייתה: "אני מאמין שיימצא פתרון ולא תהיה שביתה". מה באמת קרה? ההכרעה נפלה לאחר סגירת הגיליון.

שנת התקציב 2019 מתקרבת לסיומה ולפחות הצרה של מליאה לעומתית כפי שזכור לנו מהקדנציה הקודמת נחסכה מראש המועצה ומן התושבים. הישורת האחרונה של ביצוע תקציב 2019 מעוגנת במה שנקרא 'עדכון תקציב' וזה היה הסעיף הראשון בישיבת המליאה השבוע. מנכ"ל המועצה, תמיר פרץ, הסביר, כי מדובר בהליך שמתבצע מידי שנה בשלב זה מכיוון שיש סעיפים שיש בהן חוסר תקציבי וכאלו שיש בהן עודף ויש צורך להעביר מסעיף לסעיף כדי לסיים את שנת התקציב באופן מאוזן. פרץ הביא כדוגמה את תקציב הספורט שבו הצליחה המועצה לחסוך בעלויות ולהגדיל שירות וכן במספר סעיפים נוספים.

ראש המועצה, יורם שמעון, עדכן על שתי גזרות שהונחתו על ידי משרדי הממשלה. הראשונה היא קיצוץ של 1.78 מיליון שקלים במענקי האיזון והשנייה היא הגדלת תקציב משרד הדתות ב-480 אלף שקלים. "מה שיש כאן זו חלמאות", אמר ראש המועצה, "רשויות שמתייעלות סופגות 'קנס' בדמות הקיצוץ ואילו רשויות כושלות מקבלות מענקים. אנחנו מנסים לתקן כל הזמן. בהינתן המצב הפוליטי הקיים, אנו נערכים לקיצוץ רוחבי של 5% בתקציב 2020 כדי לעמוד ביעדי התקציב. 18 עובדים פרשו במסגרת של תכנית פרישה מרצון והדבר כרוך בעלות של כשלושה מיליון שקלים. חלק מעלות זו ממומן בהלוואה שנוכל להחזירה תוך פרק זמן קצר". סעיף זה שעל סדר היום עבר כמעט פה אחד. רק אורית שרף הצביעה נגד.

 

מחדשים את התשתיות

המליאה אישרה פה אחד שינוי של תב"ר בנושא תשתיות. סמנכ"ל התפעול, חיים כהן, מסר לחברי המועצה: "אנחנו מבקשים לבצע השלמה של שיקום מדרכות. אנחנו בשלבים האחרונים וצריך להגדיר את התב"ר למספר רחובות נוספים. התחלנו עם רחובות ותיקים ונשלים את השיקום של המדרכות וכולן יהיו 'אבן משתלבת'. מה שנדרש היום זה להוסיף את השמות לתב"ר".

חבר המועצה יוסי בן גיגי העיר כי באזור הכניסה ליישוב מלמטה (כניסה מכביש 1 לבאים מכיוון ירושלים, פנייה שמאלה אחרי מוצא) יש עוד מה לשפר מבחינת הנראות. בעניין זה ענה לו ראש המועצה כי העניין הועלה מול משרד התחבורה ועד דצמבר לא ישוחרר כל תקציב. שמעון הוסיף כי גורל דומה לתקציב ממשרד התרבות והספורט לצורך שיפור מגרש הכדורגל. בעניין זה העיר הגזבר גרשוני כי "יש הוראה להימנע מהתקשרויות חדשות והזמנות גם במחיר של אי ניצול תקציבי 2019".

ואפרופו תשתיות ספורט, אושר פה אחד תב"ר לשיפוץ אולמות ספורט. מדובר באולם 'אחי' שליד 'מרכז טל' כאשר הרצון הוא להשמיש אותו לחוגי ספורט שונים. ראש המועצה מסר, כי בנוסף ישופץ גם אולם 'אריאל'. מדובר בעלות של 400 אלף שקלים.

שיפוצים יבוצעו גם במספר גנים. בעניין זה מסר ראש המועצה: "התחלנו שיפוץ במספר גנים ואנו נשפץ את גן 'מבצע קדש'. המצב שם כרגע הוא מסוכן ואין הנגשה. סיירתי במקום עם חבר המועצה אריה הדר וצריך שם שיפוץ יסודי". מדובר בעלות של 230 אלף שקלים. יצוין כי סעיף זה לא היה במקור על סדר היום. חברי המועצה תמכו בהוספת סעיף זה לסדר היום ובהצבעה נוספת הסעיף אושר פה אחד.

נושא נוסף שעלה על סדר היום הו תבחינים למתן הנחות בדמי חבר בתנועות הנוער וחברי המועצה נדרשו לאשר את התבחינים ואכן תמכו פה אחד. ועדה דנה בנושא כאשר המטרה הייתה שלא יהיה מצב שבני נוער יימנעו מלהשתתף בפעילויות תנועות הנוער ביישוב בשל בעיה כספית כי למשפחותיהם אין יכולת כלכלית או שיש כמה ילדים במשפחה והעלות של החזקת כולם בתנועת נוער היא גדולה.

ומן הנוער אל האזרחים הוותיקים. בישיבה התארחה מנהלת מועדון הגמלאים מג"ש שביישוב, מדלן אביבי. לדבריה יש במועדון כ-960 חברים ואין תמיכה של המועצה. חברי המועצה תמכו עקרונית בכך שהמועצה תסייע אך מכיוון שמדובר בעמותה, היא צריכה לעבור את וועדה התמיכות במועצה כיתר העמותות המבקשות תקציבים מהמועצה. עלויות המועדון נגזרות מכך שמתקיימות הרצאות ויש צורך לשכור אולמות לשם כך. כמו כן, יוצאים הגמלאים להצגות ולסיורים והדבר כרוך בהוצאות נסיעה. מדובר בהשתתפות 40 אלף שקלים מצד המועצה. כאמור, אושר הנושא עקרונית פה אחד ויועבר לוועדת תמיכות.

בהצבעה על הסעיף האחרון לא השתתף ראש המועצה כי היא נגעה לעניין אישי שלו – החזר הוצאות משפטיות בתיק הידוע שהיה ונסגר לפני יותר משנה מחוסר אשמה. היועץ המשפטי, עו"ד שחר בן עמי ציין, כי "אם נבחר ציבור לא הועמד לדין או הועמד לדין ונמצא זכאי, מוקמת ועדה במועצה בכדי לקבוע אם מגיעים לו החזרי ההוצאות. במקרה זה מדובר בסכום של 7,500 שקלים. חברי המועצה שנכחו בחדר אישור סעיף זה פה אחד, אך למימושו דרושה משוכה נוספת: ועדה מקצועית במשרד הפנים בראשה עומד שופט בדימוס.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: