יום חמישי, 28 במאי 2020, ה' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

חדשות במבשרת ציון

משלחת מהחלומות

בשבוע שעבר חזרה לארץ משלחת חטיבת היובל מגרמניה, אשר טסה במסגרת חילופי נוער בין חטיבת 'היובל' לבית הספר על שם פריץ באואר בסיינט אוגוסטין

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

נטע צלמרו-כהן

netac1991@gmail.com

 15תלמידי ותלמידות המשלחת, תלמידים משכבת ט', יצאו בליווי המורות אביטל קאהן וורד טיילק לשמונה ימים מלמדים, מעניינים ומשמעותיים במיוחד. במהלך ימים אלו, תלמידי המשלחת הישראלית התארחו בבתי התלמידים מהמשלחת הגרמנית בעיירה סיינט אוגוסטין, שם נחשפו לחייהם של המארחים - למשפחות, לתחביבים ולתרבות השונה. הם קיימו שיחות משמעותיות, רכשו חברים חדשים וצברו חוויות משותפות- מהנות ומרגשות.

תלמיד המשלחת, עידן זילכה, סיפר: "זו הייתה חוויה מדהימה! על אף הקושי לדרוך על אדמת גרמניה רק 75 שנה לאחר השואה והקושי בביקור מחנה הריכוז בברלין, היה מסע מהנה ומלמד שמטרתו ליצור עתיד טוב יותר. טעמנו מן התרבות הגרמנית והתחברנו במהרה אל שותפינו למסע (הגרמנים), מה שיצר קשר חזק על אף פערי התרבות והשפה. שמחתי לראות כי חל שינוי בגרמניה – דור הצעירים חונך לאהדת ישראל וקבלת השונה. חוויה שלא אשכח".

בעת הגעתם לגרמניה, קיבלו חברי המשלחת הגרמנית את תלמידי המשלחת הישראלית בקבלת פנים חמה בשדה התעופה ולאחריה מפגש היכרות בבית הספר. בשאר הימים, נחשפו תלמידי המשלחת לצורות הלמידה המשותפות והשונות בגרמניה, השתתפו בפרויקט היפ-הופ מהנה, התארחו במפגש מכובד אצל ראש העיר וטיילו בערים הסמוכות - קלן ובון.

"בקלן היינו בקתדרלה השלישית בגודלה בעולם וניתנה לנו האפשרות לעלות לפסגתה. זכיתי לראות את כל העיר במלוא גודלה, ממבט על, ולהבין שנית, כמה כוח יש לנו, לבני האדם! אך את הכוח הזה צריך לנתב אך ורק לטובה, במטרה להעצים את האנושות ולא לגדוע אותה!", מתאר יהלי גל, תלמיד שהשתתף במשלחת.

במשך שלושה ימים שהו התלמידים בעיר ברלין, בירת גרמניה. שם סיירו בעיר ובמקום בו הייתה בעבר חומת ברלין, ביקרו באנדרטת השואה המרכזית ובמוזיאון השואה שבשטחה.

במחנה הריכוז זקסנהאוזן הסמוך לברלין, נחשפו התלמידים לסיפורים מרגשים וכואבים מימי השואה וקיימו במקום טקס מרגש לזיכרון הנספים. הטקס נגע עמוק הן בחברי המשלחת הישראלית, שציינו בעת הדלקת נרות בטקס שמות של בני וחברי משפחתם שנספו בשואה, והן בחברי המשלחת הגרמנית. הביקור במחנה הריכוז והטקס העמיקו את החיבור בין חברי שתי המשלחות והציפו רגשות מעורבים תוך תחושת גאווה גדולה על ייצוג מדינת ישראל והעם היהודי במקום ארור זה.

תלמידת המשלחת, מיקה בן מירבך, תיארה את ההרגשה: "כל אחד מחברי המשלחת התעטף בדגל ישראל. זה היה אחד הרגעים המרגשים בחיי: ללכת בראש מורם עטופה בדגל ישראל במקום שפעם נטבחו בו יהודים כצאן לטבח - זה הניצחון שלנו".

לקראת סיום ביקורם בגרמניה, בערב האחרון של המשלחת, קיימו חברי המשלחת הגרמנית והוריהם, יחד עם ראש העיר, אנשי ציבור נוספים וצוות בית הספר ערב פרידה מחברי המשלחת הישראלית. במהלך הערב, תלמידי המשלחת הציגו את פרויקט ההיפ-הופ עליו עבדו, אליו אף הצטרף לריקוד משותף - ראש העיר.

תאיר בריק על תחושותיה בסוף המשלחת: "עם החזרה לארץ הרגשתי עד כמה חשוב לקחת חלק במשלחת זו, להכיר תרבות חדשה, לזכור ולא לשכוח כדי שההיסטוריה לא תחזור על עצמה בשנית. אהבתי את פרויקט ההיפ הופ שהעמדנו ביחד עם ראש העיר. אני כבר מחכה שהמשלחת תגיע ותכיר את ארצנו היפה".

תלמידי המשלחת חזרו לישראל מרוצים ומלאים בחוויות משמעותיות ותחושת שליחות. כעת הם מחכים ומצפים לחלקה השני והמשמעותי לא פחות של המשלחת - לביקור המשלחת הגרמנית בישראל ובמבשרת לקראת יום השואה.  חשוב לציין שכבכל שנה, גם השנה, התלמידים הגרמנים ישתתפו בטקס יום השואה בחטיבת 'היובל'. זו תהיה סמליות עצומה לסגירת מעגל.

צילומים: אביטל קאהן

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: