יום שני, 23 בספטמבר 2019, כ"ג אלול ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-430-0186

ספורט במבשרת ציון

שבוע ספורט ללא אלימות

כחלק מקידום ההגינות בספורט ומניעת האלימות בו, בבית ספר הדרור תל"י קיימו בשבוע שעבר, שבוע שיא לציון 'ספורט ללא אלימות'

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

ספורט הוא חלק בלתי נפרד מתרבות החברה בכלל ומתרבותם של ילדים בפרט, הוא מלכד ומצמצם את פער הגילאים בהיותו תחום עניין משותף.

פעילות גופנית-ספורטיבית היא בעלת השפעות מיטיבות, מאפשרת יצירת יחסי גומלין חברתיים חדשים, חיזוק יחסי גומלין קיימים, טיפוח יחסי כבוד הדדי על בסיס של הגינות, לכידות ותחושת שייכות חברתית, הקניית הרגלי התנהגות נאותה מתוך הקפדה על כללי המשחק ועקרונותיו, מיתון אנרגיה בעלת פוטנציאל אנטי-חברתי, מימוש עצמי, צמיחה אישית וביטוי ליצירתיות, הגברת היכולת לשיתוף פעולה במישור הבינאישי ובמשחקים קבוצתיים, ניצול חיובי ויעיל של שעות הפנאי וכמובן בריאות הגוף והנפש. 

לעיתים, לפעילויות הספורטיביות מתלוות תופעות שליליות העלולות להחריף במיוחד עקב הנטייה לנצח בפעילויות ספורט בכל מחיר ורמת ההזדהות הגבוהה של  המשתתפים בה.

כחלק מקידום ההגינות בספורט ומניעת האלימות בו, בבית ספר הדרור תל"י קיימו בשבוע שעבר, שבוע שיא לציון 'ספורט ללא אלימות'.

כחלק משבוע הספורט התקיימו טורנירים של כדורגל וכדורסל, בהובלת מדריך מוגנות הבית ספרי- אלמוג חזות, חלק מתפקידיו של אלמוג בבית הספר הוא ליווי תהליכים למניעה וטיפול באלימות וסכסוכים - תוך שיתוף פעולה עם גורמים שונים בבית הספר. שותפה חשובה נוספת היא מירית קליין, מורה לחינוך גופני  שהטמיעה בבית הספר חינוך למשחק הוגן, כבוד לזולת ושוויון, וכל זאת בגיבוי וסיוע של הנהלת בית הספר.

מנהלת בית הספר הדרור תל"י, ענת, גיבתה וסייעה להוציא לפועל את שבוע הספורט החשוב הזה. המנהלת סיכמה את השבוע וציינה כי היא "רואה את בית הספר משמש בנוסף לתפקידיו המגוונים כסוכן 'סוציאליזציה'. לתפיסתי, בית הספר חולש על כמה מישורים: מישור ההכרתי (קוגניטיבי), רגשי והתנהגותי".

בבית-הספר הדרור תל"י מתקיימת תכנית מובנית בשם – 'דרך, עם ערך'. הרציונל של התוכנית הוא לחנך לאהבת הארץ ולציונות, בדגש על  ערכים, הומניזם סובלנות, פלורליזם ואחדות. כחלק מהערכים, מיומנויות, ידע, ומערכת ציפיות הרצויה המונחלים לתלמידים.

מבית הספר נמסר: "אנו מאמינים שעל בסיסם תתפתח מערכת של עמדות, גישות ומוטיבציות בקרב תלמידינו שעשויות ליצור דפוסי התנהגות ספורטיבית רצויה במישור האישי ונורמות קבוצתיות שתתגבשנה על בסיס דפוסי התנהגות אישיים אלה".

להצלחת השבוע תרמו נאמני הספורט, נציגות מכיתות ד' וה', שהשתתפו ולקחו חלק פעיל בכתיבת התקנון להתנהלות והתנהגות מכבדת וספורטיבית במשחקים הספורטיביים השונים.

כמו כן, בבית הספר פועל צוות 'נאמני הגישור' בהובלת אלמוג חזות מדריך המוגנות, שתפקידו לסייע ליישב סכסוכים בין תלמידים ולנהל שיח ב'שפה גישורית' כחלופה לכוח. הנאמנים היו שותפים מלאים לפעילויות במהלך השבוע וסייעו במתן מענה למצבי קונפליקט בין התלמידים במהלך המשחקים ומחוצה להם. 

שבוע זה ייצר עבור התלמידים הזדמנויות מגוונות של פעילות, עבודה בצוותים ושיתופי פעולה, גיבוש תוך שמירה על הכללים ועל אקלים מיטבי, ספורט תחרותי, קבלת האחר, שיתוף והנאה תוך גישה נאותה לפעולה, אדיבות, יושר, כבוד והערכה להיעדר הסכמות. התלמידים השתתפו ונהנו בפעילויות הספורטיביות תוך שיתוף פעולה עם אחרים.

המנהלת, ענת: "במהלך השבוע היה ניכר כי ההקשבה, הכלה הסבלנות והסובלנות חשובים יותר מן הניצחון והתוצאה הסופית".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: