יום רביעי, 08 ביולי 2020, ט"ז תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן עיצוב במבשרת ציון

ניקיון פסח

לשימור המראה ואורך חיי המדף של מוצרי הבית, רצוי להשתמש בחומרי הניקיון הנכונים ולתחזק אותם כראוי

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ורד מור

עוסקת בתכנון וליווי שיפוצים, עיצוב פנים, ארגון והלבשת הבית ומתמחה בתכנון ועיצוב דירות לגיל השלישי. ניתן להתייעץ אתה בטל' 054-3300515 או 02-5343590

חג הפסח מתקרב ורובנו עסוקים בניקיונות והכנות לחג. מגוון חומרי הגלם, המשמשים כחיפויים וכבסיס למוצרי הבית השונים הוא רב, ועל מנת לדאוג לניקיונם, שימור המראה ואורך חיי המדף שלהם, רצוי להשתמש בחומרי הניקיון הנכונים ולתחזק אותם כראוי, אם בכוחות עצמכם ובין אם בעזרת בעל מקצוע.

שיש, קרמיקה ופורצלן: סבון פשוט לשטיפת רצפה, מתאים לשטיפת משטחי גרניט פורצלן ולרצפת קרמיקה. כאשר מדובר ברצפת שיש (כל סוג של אבן), טרצו או בלטות פשוטות, חומר לשטיפת רצפות עם וקס יתאים. קרמיקה וגרניט פורצלן אינם זקוקים לליטוש או הברקה אלא רק לניקוי שוטף, כיוון שהן לא ניזוקות מחומצות כדוגמת אקונומיקה. לעומתן השיש, על סוגיו השונים, דורש לחידוש כללי ליטוש עדין ומומלץ לעשות פוליש כל שלוש שנים לשם תחזוקה ושימור המראה. כאשר מדובר בשיש למטבח, אין צורך בתחזוקה מיוחדת וכדאי לנקותו בסבון ומים. כתמים קשים יש להסיר בחומרים שקל להשיג בסופר כדוגמת 'אסטוניש מטבח' ובעיקר חשוב להקפיד על מספר כללים וביניהם, לא להניח משטחים חמים לזמן ממושך ולהעדיף תחתיות עץ לשם כך. בנוסף, לא לחתוך עם סכין מוצרי אוכל ישירות על משטח השיש אלא על גבי קרש חיתוך. כמו כן, אסור להשאיר חומצות כמו לימון חתוך או אקונומיקה על גבי המשטח, כדי שלא יחלחלו לתוכו.

אבן קיסר: את משטחי הקוורץ של אבן קיסר מנקים ומשמרים בעזרת תרסיס איכותי ומים חמים או בעזרת תכשיר ניקוי עדין. אבן קיסר היא משטח בעל עמידות גבוהה בפני כתמים אך עם זאת, כדי לשמור עליה, יש להימנע מפעולות כגון הנחת סירים חמים, שימוש בחפצים חדים. או חשיפה לכימיקלים ולחומרי ניקוי חזקים.

עץ: חומר הגלם הנפוץ בבתינו, הוא העץ. הריהוט, הפרקט, הדק והפרגולות. כולם עשויים מעץ, על סוגיו השונים. בבתים בארץ, יש שני סוגי פרקטים: האחד למינציה והשני פרקט עץ וסוגי הגימור הם לכה או שמן. פרקט למינציה אינו מצריך תחזוקה ולא ניתן לחדש את מראהו מלבד הניקיון השוטף עם סחבה לחה ושמירה פיזית מפני שריטות. כאשר מדובר בפרקט עץ, ניתן לבצע 'רענון מראה' על ידי משיחת לכה או שמן (תלוי בסוג) ואם הפרקט התמלא בשריטות, ניתן לבצע חידוש/ליטוש מקצועי בעזרת מכונה המסירה את שכבת הלכה וצובעת מחדש בצבע, לפי בחירת הלקוח. דקים יכולים להיות מסוגי עץ שונים ואת הניקיון השוטף עושים בעזרת מים, סבון ומטאטא. הטיפול התחזוקתי נעשה רק בשמן ולא בלכה והחוכמה היא להשתמש בשמן מתאים, מיד כשמבחינים שהעץ יבש מאוד או כשהוא מאפיר. הפרגולה נחלקת אף היא לשני סוגים: הראשונה מקורה נגד מים ואינה מצריכה תחזוקה, אלא אם יש עמודי עץ תומכים. השנייה פרגולה שאינה מקורה כלל ומצריכה תחזוקה וטיפול רב יותר. גם כאן התחזוקה היא לפי מצב החומר, משמע צבע העץ (דהוי/אפור) או אחת לשנה כטיפול מונע. אפשר להשתמש בחומרי 'לזור' השונים כדי לשמר ולרענן את צבע העץ ועמידותו. את הדלתות, השולחנות והרהיטים האחרים מומלץ לנקות בחומרי ניקוי המיועדים לעץ. רהיטי פורמייקה ננקה בחומרים המיועדים לניקוי כללי ונמנע מפעולות ושימוש בחומרים אגרסיביים העלולים לגרום לכתמים ושריטות.

נירוסטה: כיום יש מוצרים טובים לניקוי נירוסטה ומסירי אבנית למיניהם, המתאימים לטיפול ותחזוקה  בברזי הבית, ידיות מעוצבות ומשטחי נירוסטה.

חרסינה: את החרסינה, הנפוצה בעיקר בחדרי האמבטיה שלנו, ניתן לנקות באקונומיקה או בחומרים עדינים יותר המיועדים לחיטוי והברקה .

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: