יום שבת, 16 בנובמבר 2019, י"ח חשון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן עיצוב במבשרת ציון

שירותי האורחים

אל תקלו ראש בחדר הקטנטן, הממוקם בכניסה לבית ומיועד לאורחים | גם בשירותים האלה חשובים הפרטים הקטנים, וזה מתחיל ממיקומם בבית ונגמר בברז שבחרתם לכיור

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ורד מור

עוסקת בתכנון וליווי שיפוצים, עיצוב פנים, ארגון והלבשת הבית ומתמחה בתכנון ועיצוב דירות לגיל השלישי. ניתן להתייעץ אתה בטל' 054-3300515 או 02-5343590

בדרך כלל זהו החדרון הקטן ביותר בבית, אבל יש לו משקל עיצובי שכדאי להביא בחשבון. לא רק כלפי דיירי הבית המשתמשים, אלא גם לאורחים, להם הוא מיועד לפחות בהגדרה. החדר המוצנע, שממוקם בדרך כלל בכניסה לבית, כולל לפחות שני פריטים הכרחיים – אסלה וכיור – ולכן נותר לרוב בשיממונו. בשל כך גם נעשות בו טעויות תכנוניות, שמהן כדאי להימנע ואליהן אתייחס השבוע:
ללא חלון - לא תמיד מתאפשר, אבל בחדר מלא ריחות – ואין הכוונה לריחות בישול ואפייה, ראוי שיהיה פתח מפלט, קרי חלון. הזזה קטנה של קיר ובחירת מיקום אחר עשויה למקם את חדר השירותים ליד קיר חיצוני, שיהיה בו פתח קטן. זה נכון גם לגבי חדרי השירותים הקטנים של ההורים, שלא פעם נותרים ללא חלון ומסתפקים במערכות שונות של אוורור או בסקיילייט (חלון תקרתי) במקרה היותר טוב.
לא מול הכניסה, לא מול הסלון, לא מול פינת האוכל או ממול המטבח. כן מאחורי הדלת, כן מאחורי קיר חציצה, וכן כשהוא מוסתר מהעין. דלתו של חדר השירותים אמורה להיות מוצנעת בעיקר בגלל האסתטיקה. לשבת לנשנש במטבח או על הספה כשממול קורצת האסלה אינה חוויה מלבבת במיוחד. כשאין לכך תנאים, ניתן להשתמש בדלתות ללא משקוף, שבאמצעותן 'מעלימים' את דלת הכניסה ומעניקים לקיר מראה אחיד, לכאורה נטול פתחים.
אין מקום לדלת - פתח הכניסה לשירותים אמור לאפשר לאדם ממוצע בגודלו להיכנס אליהם כשהוא מחזיק בידיו ספר, עיתון (או סמארטפון...). הדלת אמורה להיפתח לרווחה, ולאפשר לו להסתובב, לסגור אותה בנוחות ולשקוע בענייניו. כל זה לא יתקיים, אם הדלת 'נדבקת' בזמן הפתיחה למושב האסלה ואינה מאפשרת פתיחה ראויה או הנדסת אנוש מינימלית. מה עושים? מרווחים את השטח מעט יותר על חשבון החלל הצמוד או מחליפים לדלת הזזה.
כיור קטן מידי - בחדרי האמבטיה, במטבח ובשירותי האורחים ודאי דאגתם לכיור מפנק ורחב ידיים, אז למה בשירותי האורחים בחרתם במיניאטורה שבה לא ניתן ליטול ידיים בלי שהמים ישטפו את הרצפה? אומנם השירותים אינם בשימוש תדיר, אבל אם כבר מפעילים אותם ואת הכיור – עדיף לשמור על רצפה נקייה ללא כתמי מים, ולתת למשתמשים לשטוף ידיים בכבוד.
ברז לא מותאם - בהמשך לכיור המינימליסטי, יש להקדיש תשומת לב גם לגודל הברז. שלא יהיה גבוה מידי, לא נמוך מידי, ושהעומק שלו מהקיר או מהמשטח עליו הוא מונח יתאים בדיוק לכיור ולניקוז שמתחתיו, אחרת הידיים יחפשו את הברז או שמי הברז יחפש את הרצפה.
אין מקום לפשרות - כאן זה לא המקום לפשרות עיצוביות. נהפוך הוא – לא משתמשים בשירותים הרבה? הפליגו עם כל השיגיונות והרעיפו צבע, חומרים וטוויסטים כפי שתמיד חלמתם ולא העזתם להכניס לחדרים האחרים בבית.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: