יום רביעי, 08 ביולי 2020, ט"ז תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן עיצוב במבשרת ציון

היופי שבחוסר השלמות

על ה-wabi-sabi: צורת חשיבה ודרך חיים * הרצון להשתמש בטבע כפי שהוא, להיעזר בו מבלי להרוס אותו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ורד מור

עוסקת בתכנון וליווי שיפוצים, עיצוב פנים, ארגון והלבשת הבית ומתמחה בתכנון ועיצוב דירות לגיל השלישי. ניתן להתייעץ אתה בטל' 054-3300515 או 02-5343590

ה-wabi-sabi הינה פילוסופיה יפנית עתיקה, שנוגעת ומתייחסת לכל תחומי החיים. היא כאן כבר מאות שנים (מאז המאה ה-15), אבל לאחרונה נוטים לייחס לה השפעות משמעותיות על עולם האדריכלות והעיצוב.

כמו כל תורה פילוסופית, ובמיוחד כשהיא מגיעה מיפן, קשה להגדיר את ה-wabi-sabi במילים מדויקות. היפנים עצמם ממעטים לכתוב עליה ומאמינים שהיא צריכה לעבור בעל פה מהמאסטר לתלמידו, כך שניתן יהיה להבטיח למידה אמתית של משמעות הפילוסופיה ולא רק הבנה מילולית שלה.

כיוון, שקצת קשה למצוא באזורנו מאסטרים צמודים, ניאלץ להסתפק בכל זאת בניסיונות להגדיר את הפילוסופיה במילים: ה-wabi-sabi דוגלת בארעיות ובחוסר שלמות מכוונת. על פי ה-wabi-sabi, היופי נמצא בחוסר השלמות, אך בתנאי שחוסר השלמות נובע ממצבו הטבעי של החומר. מאפייני האסתטיקה של ה-wabi-sabi כוללים א-סימטריה, חספוס, פשטות, חסכנות, צניעות, אינטימיות, הערכה וקבלה של תהליכים טבעיים ושימוש בחומרים בצורתם הטבעית.

קערות שהתנפצו מודבקות מחדש והופכות לאומנות יוקרתית. שימוש בחומרים טבעיים וכמה שפחות מעובדים. כרסום ובלאי טבעי או שימור של גימורים טבעיים ולא מלוטשים הם לגמרי חלק מהעניין.

טכניקת ה-kintsugi ('תיקון הזהב' ביפנית), המבוססת על אידיאל היופי של חוסר השלמות, תומכת בפילוסופית ה-wabi-sabi ומאפשרת לפריטים להמשיך ולהתקיים גם כאשר הם פגומים ואפילו להיות יפים יותר דווקא בפגימותם. ה-kintsugi היא אמנות יפנית של תיקון קדרות שנשברו, בעזרת לכה מעורבבת עם אבקת זהב, כסף או פלטינה (מחיר הפריט נקבע בהתאם למילוי הנבחר). על פי ה-wabi-sabi, פריט לא סיים את חייו כאשר הוא נשבר. יש להתייחס לשבירה ולתיקון כאל אירוע בחייו של הפריט וכחלק מההיסטוריה שלו, ליהנות מהיופי שההיסטוריה הזו מייצרת ובשום אופן לא להסוות אותה.

יותר מהכל, ה-wabi-sabi הינה צורת חשיבה ודרך חיים. הרצון להשתמש בטבע כפי שהוא, להיעזר בו מבלי להרוס אותו, לקבל את השינויים ואת הפגמים שבחומר הטבעי מבלי לתקן אותם, משתקף בבחירות עיצוביות רבות שאנחנו רואים בשנים האחרונות – הרבה פחות ליטושים ועיבודים, הרבה יותר קבלה והערכה של חוסר השלמות, וכל זה מבלי לפגוע באסתטיקה, כי בסופו של דבר מדובר ביפנים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: