יום חמישי, 20 בפברואר 2020, כ"ה שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן עיצוב במבשרת ציון

להתחיל מחדש

הילדים עזבו את הבית ואנו נותרנו עם חדרים ריקים מאדם אך עמוסי חפצים מיותרים | מה עושים?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ורד מור

עוסקת בתכנון וליווי שיפוצים, עיצוב פנים, ארגון והלבשת הבית ומתמחה בתכנון ועיצוב דירות לגיל השלישי. ניתן להתייעץ אתה בטל' 054-3300515 או 02-5343590

במסגרת עיסוקי כמעצבת פנים, עבדתי עבור לקוחה שעברה להתגורר ב'פרוטאה בהר', שהוא כפר גמלאים במושב שורש. בהיותי במקום התברר לי, שאנשים רבים כיום, זוגות או בודדים שהם עדיין פעילים ובריאים, בוחרים לעבור להתגורר בדירות קטנות ובמסגרת נוחה ומוגנת. 
בחרתי לכתוב על הנושא מאחר והוא נוגע לרבים מאתנו, באופן אישי, או לקרובי משפחתנו ולחברים. הבתים הגדולים התרוקנו מילדים והפכו להיות למעמסה - הן מבחינת התחזוקה הפיזית והן מבחינת ההוצאות הכספיות - מה שמעורר את השאלה איזה מקום ו/או צורת מגורים מתאימים ונוחים לנו כגמלאים. 
כל מעבר מבית גדול לבית קטן דורש תכנון והתאמה לצורכי הדיירים. בגיל הזהב אנו בדרך כלל זקוקים לפחות חדרי שינה וחללי אחסון וליותר מרחב לפנאי ואירוח. עלינו לחשוב ולחשב מהם הדברים והחפצים השימושיים להם אנו זקוקים באמת ולתכנן איך אנו נפרדים ונפטרים מהחפצים המיותרים. המלאכה לא קלה פיזית ונפשית ולעיתים קרובות אנו זקוקים לסיוע ותמיכה מבני משפחה, או אולי עדיפה עזרה מגורם חיצוני–מקצועי, שאין לו מעורבות נפשית בתהליך.
תחילתו של התהליך הוא בבדיקת הצרכים שלנו, אורח החיים שלנו, החפצים שברשותנו, סדרי העדיפויות שלנו והתקציב העומד לרשותנו. לעיתים הדירה אליה אנו מתכוונים לעבור זקוקה לשיפוץ ואזי מומלץ להיעזר במעצב פנים או ארכיטקט המתמחים בתכנון והתאמת דירות לגיל הזהב. אם בוחרים לעבור לדיור מוגן אזי יש להתחשב בנתוני המקום ולדאוג לעבור עם מינימום חפצים שיתאימו וימלאו את צרכינו, אך לא יגרמו לעומס יתר והרגשת אי נוחות. 
מעבר דירה בגיל הזהב משמעותו, לעיתים קרובות, 'סגירת' פרק בחיים ופתיחת פרק חדש. אין זה אומר שעלינו להיפטר מכל הרהיטים והחפצים שהיו חשובים ומשמעותיים בחיינו, אך חשוב למיין ולהחליט מה יתרום ויהיה חשוב ושימושי בפרק החדש.
אחרי שבדקנו, תכננו וחישבנו את החלל, מקומות האחסון, הצרכים והאפשרויות במקום אליו אנו עוברים, נערוך רשימה מסודרת של חפצים, רהיטים, אביזרים ופרטי נוי שחשוב לנו שיעברו אתנו. מנגד נבדוק מהם הצרכים החדשים שלנו כגון רהיטים, וילונות, תאורה מכשירים אלקטרוניים וכדומה ונערוך רשימה מקבילה. נבנה תכנית ארגון למקום החדש ונראה איפה ואיך אנו מסדרים כל דבר. כך נדע מה נכון לנו להעביר אתנו ומה אנו צריכים לרכוש וגם נוכל לתקצב את המעבר. כמובן שבכל התהליך הזה ניתן ומומלץ להיעזר באנשי מקצוע שיקלו עלינו וילוו אותנו בכל שלבי התכנון, העיצוב, קבלת החלטות, קניות, אריזה, העברות, פירוק חפצים, סידור וארגון ארונות וחללי אחסון ולבסוף הלבשת הבית, כך שנרגיש ונהנה מכך שאנו מתחילים פרק חדש ומרגש בחיינו.
כמעצבת פנים מנוסה במעברים כגון אלה שתיארתי מצאתי לנכון לבנות, בשיתוף עם אנשי מקצוע נוספים, חבילת שירותים משולבת שתתמוך ותקל על מי שעושים את המעבר והשינוי בחייהם. ההתקשרות יכולה להתחיל עוד בשלב הבדיקה וקבלת ההחלטות לאן מתאים לעבור ולאחר קבלת ההחלטות  - תכנון והוצאה לפועל של המעבר עם ליווי צמוד ותמיכה בכל שלב ושלב.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: