יום שישי, 07 באוגוסט 2020, י"ז אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן עיצוב במבשרת ציון

פתרונות תאורה

איך להאיר את המטבח ואת יתר חלקי הבית? איך ליצור אווירה נעימה? על כך במאמר שלפניכם

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ורד מור

עוסקת בתכנון וליווי שיפוצים, עיצוב פנים, ארגון והלבשת הבית ומתמחה בתכנון ועיצוב דירות לגיל השלישי. ניתן להתייעץ אתה בטל' 054-3300515 או 02-5343590

אם עברתם לגור בבית שבו התאורה מובנית ואין אפשרות לשנות את מיקומם של הגופים, יש כמה פעולות שעדיין לא מאוחר לנסות, החל מבחירה נכונה של גופים ועד בחירת גוון הנורה:
1. אם המטבח חשוך מדי: שימוש נכון בתאורה ובצבע יחולל פלאים. יש להאיר בצורה יעילה את הארונות ומשטחי העבודה כדי למנוע תחושת צפיפות ועומס. מומלץ להשתמש בגופי תאורה שקועים או כאלה שעשויים גבס ומתמזגים עם הקיר, וכך הם גם יתרמו לתחושת הגדלה של החלל. בקטלוגים המטבח נראה מעניין ומרשים עם הארת ספוטים המחמיאים ויוצרים דרמה, אבל הנטייה בתכנון נכון היא לתת מענה בתאורה מפוזרת, חזקה ואחידה, שלא בולטת עיצובית ונותנת לחלל ולמשתמשים בו את כמות האור שהם זקוקים לה. ככל שהתקרה נמוכה יותר, ההבדלים בין שתי השיטות מורגשים יותר. מאחר והמטבח הוא החלל הדינמי והפרודוקטיבי בבית, נדרשת בו תאורה ממוקדת ואופטימלית, שתאפשר לראות באופן חד וברור מה אנחנו עושים בכל שלב. עבור תאורה פונקציונלית מעל משטחי העבודה המרכזיים, חשוב לבחור תאורה לבנה ממוקדת, שתדגיש את הפיגמנט הטבעי של מוצרי המזון והתבשילים. תאורה לבנה אינה מומלצת לשאר חללי הבית, בהם נרצה ליצור אווירה חמימה. 
2. אם האור בסלון חזק מדי: פזרו את התאורה באופן שווה ואל תציבו תאורת ספוטים מעל הספות, שכן היא יכולה לייצר תחושה לא נעימה עבור מי שיושב מתחתיה. התקינו עמעמים על מנת לשחק עם התאורה וכך תיצרו אווירה מתאימה לאירוח, לצפייה בטלוויזיה ולערב אינטימי. כדי לתרום לאווירה, מומלץ למקם מנורה עומדת או מנורת שולחן, שיאירו את האזור ברכות ויתרמו לנופך העיצובי של החדר.
3. חשוב ליצור אווירה נעימה בחדר השינה: החדר בדרך כלל משמש שני אנשים, שכמו בכל זוגיות טובה, צריכים להתחשב אחד בשני. מוקד הארה אחד במרכז, שמציף את החדר, לא מאפשר התחשבות, במקרים מסוימים לא מתחשבים בפונקציות נוספות כמו פינת קריאה או איפור, מה שהופך אותן לפחות אפקטיביות ונוחות. עבור פינת איפור, לדוגמה, חשוב לתכנן הארה בפיזור מושלם, שתאפשר לראות במדויק מה עושים ובד בבד תהיה חמה ומחמיאה. רצוי לבחור במנורות קיר או מנורות מתכווננות כך שהפיזור יהיה מדויק. ולמי שלא אוהב הרבה אור, אפשר אפילו לוותר על התאורה המרכזית ולהשאיר את הצדדיות שליד המיטה בלבד. שני גופים כאלה יספקו תאורה רכה ורומנטית לחדר.
4. ברבים מהבתים בישראל המסדרונות אינם מוארים מספיק. הסיבה לכך היא שימוש במנורת תלייה בודדת, הממוקמת במרכז ואינה מפיצה די אור לכל אורכו. לא רק שהחלל הופך לפחות נוח להתמצאות חושית, הוא גם מקבל ממד צר וארוך מכפי שהוא באמת ויוצא מסימטריה ואיזון. מוצע ליצור ציר הארה פונקציונלי שמורכב מגופי תאורה שקועים בתקרה או בקיר, שייצור ריתמוס עיצובי ויפזר את ההארה באופן אחיד לכל אורכו. 
5.  כשלא ניתן לתכנן מראש את התאורה, אפשר להוסיף תאורה חכמה, שלא דורשת הכנה או תכנון מוקדם לבית חכם. תאורה חכמה מוצעת באתר Dmlights מבית PHILIPS סדרת HUE וכן מבית WIZ ומאפשרת לקנות גוף תאורה שעוצמתו וגוון האור בו משתנה ונשלט באמצעות אפליקציה בטלפון הנייד או שלט שמותאם. 
כשהרצפה תפוסה, הרהיטים תופסים מקום וגם בתקרה כבר אין מקום. הכי טוב לנצל את החללים שבדרך כלל נותרים ריקים – למשל גוף תאורה בעל זרוע טלסקופית שיוצא מהקיר. הזרוע הטלסקופית של המנורה יכולה להתארך או להתקצר. כשהחלל לא מואר מספיק ואין אפשרות להוסיף או להחליף את גופי התאורה המותקנים, גם מנורת רצפה שאפשר להעביר ממקום למקום תהווה תוספת אור.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: