יום שבת, 26 בספטמבר 2020, ח' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן עיצוב במבשרת ציון

הרבה יותר מחדר שינה

והפעם: על החדר למתבגר | החופש הגדול הוא הזמן המתאים להפוך את חדר הילדים לחדר למתבגר

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ורד מור

עוסקת בתכנון וליווי שיפוצים, עיצוב פנים, ארגון והלבשת הבית ומתמחה בתכנון ועיצוב דירות לגיל השלישי. ניתן להתייעץ אתה בטל' 054-3300515 או 02-5343590

חדרי הנוער משקפים את עצמאותם הגוברת של ילדינו, בין אם מדובר בחדר קבלן קטן או בסוויטה בבית פרטי: כשהילדים קטנים, אנחנו מוצאים את עצמנו נלחמים להחזיר את הצעצועים והמשחקים שלהם לחדר הילדים ובלבד שלא יסתובבו לנו בין הרגליים. כשהם גדלים והופכים למתבגרים, הסיפור כבר אחר: חדר המתבגר הוא הקונכייה האישית, הצדפה שנפתחת רק למעטים והמפלט האולטימטיבי שלו – שם הוא שוהה ומבלה ברוב 'שעות הבית' שלו. אם תשאלו מתבגרים מה הם היו רוצים בחדר, סביר להניח שהתשובה תכלול פריטים שמתאימים יותר למיני דירה מאשר לחדר בודד, החל מספה לחברים ועד מיני מקרר צמוד. העיקר שיהיה נוח, יספק את כל צרכיהם וימעט את הגיחות החוצה, לעולם הלא מחובר והלא ברור שיושב בסלון. 
האם נכון להקדיש למתבגר סוויטה משלו או מספיק חדר בבית? בית גדול ומרווח, המאפשר להכין סוויטה עצמאית למתבגר, זו תהיה חלופה נפלאה ומועדפת, שכן בדרך זו החיים עבורו מתנהלים ביחד ולחוד. השטחים הציבוריים של בני המשפחה ברורים, ובו זמנית המתבגר נהנה מפרטיות. אז איך צריך להיראות חדר לנוער? האם זה מצדיק סוויטה או שאפשר להסתפק בחדר קבלן ממוצע? לדעתי, כל עוד יש מקום לישון, ללמוד למבחנים, להכין שיעורים וגם להתרווח עם חברים – לא משנה אם מדובר בחדר או בסוויטה. כשהחדר קטן, כדאי להוסיף שטיח ופוף כדי להגדיל את מבחר אפשרויות הישיבה והאירוח, או אפילו לסובב את המיטה כשגבה כולה לקיר, למרכז אותה ולאפשר בה ישיבה כאילו הייתה ספה. בסוויטה ניתן להוסיף אזור אירוח או מיני סלון כדי להפריד אותו מאזור השינה.
הלוק האישי חשוב, אבל הלוק של החדר חשוב לא פחות, במיוחד כשמגיעים לבני הנוער חברים. אם החדר קטן מדי, כדאי לנצל בחוכמה פינות 'מתות' כמו האזור שמעל שולחן העבודה או אפילו מתחתיו עם לוחות מגנטיים לתלייה, ארגזי אחסון או מגירות תחתונות, ספסל חברים למרגלות המיטה או ארון גבוה שמכיל הכול. עדיף שהסערה בנפש המתבגר תפגוש כמה שפחות בלגן פיזי.
בגיל שבו הם מפתחים דעות משלהם ומביעים את עצמם, יש משנה חשיבות לרצונות ולטעם של המתבגרים, מה גם שהם די מעודכנים בכל הטרנדים, באדיבות הרשתות החברתיות, הסדרות או הדמויות הנערצות עליהם. בכל הנוגע לעיצוב, קיים אתגר בשילוב של כל כך הרבה אספקטים בחדר אחד. מדבקות, ציורי קיר, טפט, נדנדה, שלטים ואמרות שפר מודפסות ימצאו את מקומם בחדר או בסוויטה, בהתאם לגודל המצוי, ויעזרו לשמור על קוליות בעיני עצמם ובעיני החברים.
בעוד שמבוגרים יעריכו מרגוע ושלווה בחדר השינה שלהם, בני נוער יעדיפו להפוך את החדר למקום שבו יוכלו דווקא להוציא אנרגיה: לרכז בו את מרב תחומי העניין שלהם, את המשחקים הממוחשבים ואת הפעילויות החביבות עליהם – החל מציוד לאימוני כושר או בר לאימוני בלט ועד מרחב לסקייטבורד (וכבר היה מי שיצר משטח החלקה במרתף). אם יש בבית מרתף, שם צריכה להתמקם הסוויטה על כל המתקנים הללו. כשאין לכך מקום, כנראה האנרגיה תופנה החוצה.
לא צריך להתערב, אלא לזרום עם בחירת הצבעים של בני הנוער. הצבע השחור, שנתפס כצבע בוגר והופך לחביבם, יכול להיבלע בסוויטה רחבה המבוססת על צבעים בהירים. בחדר קטן כדאי להשתמש בנגיעות קלות בלבד, למשל במנורה או באביזרים קטנים, כדי לא להכביד על המראה. התאורה בחדר צריכה להיות מותאמת לצרכים והשימושים השונים בחלל ובנוסף לתאורת שטיפה כדאי לתכנן ולהתקין גם תאורת אווירה. החופש הגדול הוא הזמן המתאים להפוך את חדר הילדים לחדר למתבגר/ת.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: