יום שני, 24 בפברואר 2020, כ"ט שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן עיצוב במבשרת ציון

הנדסת אנוש בסיסית בבית

תכנון של חלל נסמך על גדלים מוסכמים של רהיטים והנדסת אנוש בסיסית, כמו גוף האדם והמעברים שהוא זקוק להם

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ורד מור

עוסקת בתכנון וליווי שיפוצים, עיצוב פנים, ארגון והלבשת הבית ומתמחה בתכנון ועיצוב דירות לגיל השלישי. ניתן להתייעץ אתה בטל' 054-3300515 או 02-5343590

כשמחליטים למקם מיטה, שולחן, ספה ועוד, ההמלצה היא לשמור על מעבר מינימום של 60 ס"מ בין המיטה לקיר או לארון בחדר שינה, 110 ס"מ בין קירות המסדרון, 60-50 ס"מ בין ספה או כורסה לשולחן סלוני, ו-80 ס"מ משולחן פינת אוכל לקיר או רהיט. אפשר כמובן להצמיד שולחן לקיר אם לא עושים בו שימוש יומיומי, ולהזיז אותו למרכז החלל בעת הצורך.
כשהחדר מלבני, ההמלצה היא 'לרבע' אותו ולהציב את הרהיטים נגד הכיוון הצר, כלומר, לא על הקיר הארוך שמדגיש את האורך, אלא על הקיר הקצר יותר. העמדה כזו, תאזן בין החלקים. נקודה נוספת שיש להביא בחשבון בחלל מוארך היא ליישם פרקט לרוחב החלל ולא לאורך, כדי לא להבליט את מבנה החדר ולתת תחושה של מרחב. על חלל מרובע אפשר לשמור אם בוחרים לו רהיטים ריבועיים, או 'לשבור' על ידי שולחנות או כורסאות עגולים –הכול תלוי בתחושות שרוצים להשיג בחלל. 
חדר זוויתי, שיש בו אלכסונים, ניתן ליישר על ידי הצבת ריהוט ויחידות אחסון שיסתירו את הזוויות בנגרות ייחודית או אלמנטים גבוהים, וכך 'ליישר' אותן באמצעות קווים ישרים. 
יש חשיבות לייעוד הסלון, ורצוי לאפיין אותו לפני שמציבים בו רהיטים. אם הסלון פונקציונלי ודומיננטי לצורכי אירוח וצפייה בטלוויזיה, הספה היא מרכז העניינים ולכן תהיה גדולה יחסית, רצוי כ-2.5 מטר לפחות, מכיוון שהיא תהיה העוגן סביבו יותאמו חלקי הריהוט הנוספים. 
כשהסלון מיועד לאירוח בלבד, כדאי לבחור לו שתי ספות עיקריות ולהעמידן זו מול זו, אם ניתן, כדי לייצר שיח ישיר ואיכותי בין היושבים. לא כדאי להוסיף הרבה שטיחים, משום שכל שטיח מקטין את החלל. אם הסלון מיועד לרביצה בלבד, אפשר לבחור עומק ספה מעבר לסטנדרט של 90 ס"מ, להוסיף לה כריות, וליהנות מעומק של כ-110 ס"מ. כך אפשר להשתרע ולצפות בטלוויזיה ולדעת שלא יהיה נוח לארח עליה.
בבואנו לבחור את פינת האוכל, צריך להביא בחשבון שני מצבים: כמות הסועדים בשגרת היום וכמותם בשעת אירוח. צריך לשאול את עצמכם האם השולחן משמש לפעילות יומיומית בבית, או שהוא מוצר נלווה לדלפק שיש במטבח. בהנחה שלא משתמשים בשולחן מדי יום אלא רק לאירוח ובסופי שבוע, אפשר להרחיק אותו מצירי התנועה שלנו במרחב, כדי שלא יפריע, ובכך לפנות את המרחב לדברים אחרים שאנחנו עושים בשגרה. אם בחרתם שולחן אוכל מלבני, יש לתת לו מרחב, לא להצמיד אותו לקיר ולאפשר בינו לבין הקיר מינימום 80 ס"מ כדי לאפשר למי שמתיישב להזיז אותו לאחור ולהתיישב בנוחות. 
את המיטה הזוגית בחדר השינה רצוי לא למקם צמוד לקיר ולהותיר מקום לשידות משני צדי המיטה - השידה חשובה ושימושית. חשוב לא לתלות מעל המיטה מנורה או נברשת, כי היא עלולה לסנוור, אבל כן הייתי ממליצה למקם מאוורר משום שלא תמיד נעים לישון עם מזגן.
באשר למקומה של המיטה במרחב, רצוי שלא למקם אותה מול הכניסה לחדר הרחצה או השירותים וגם לא ממש מול דלת הכניסה, אבל כן לאפשר נקודת הסתכלות אל הכניסה, כדי לא להיות מופתעים ולהיות בשליטה על מי שנכנס. במידה שניתן, כדאי להפנות את המיטה לנוף, כך שבעת שכיבה נוכל ליהנות ממנו.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: