יום ראשון, 05 ביולי 2020, י"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן עיצוב במבשרת ציון

הסגנון התעשייתי

יש קסם בשיפוץ חלל ישן, חלוד ומוזנח, שהתאהבנו בו בשנים האחרונות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ורד מור

עוסקת בתכנון וליווי שיפוצים, עיצוב פנים, ארגון והלבשת הבית ומתמחה בתכנון ועיצוב דירות לגיל השלישי. ניתן להתייעץ אתה בטל' 054-3300515 או 02-5343590

לאחרונה, נפוץ יותר ויותר הטרנד של שיפוץ חלל ישן, חלוד ומוזנח, בתוספת  אלמנטים מודרניים ועכשוויים. קורת עץ ישנה, קיר מקולף, רצפת בטון או רצפה לא גמורה ומיני ברזלים הפכו לתפאורה שמכילה את העיצוב החדש ונותנת לו מקום של כבוד. בתי קפה, מסעדות, אכסניות ושאר חללים מסחריים אימצו את המוטיבים התעשייתיים, הגולמיים והיצרניים, ומכאן הדרך לתוך הבתים ולסגנון המגורים התעשייתי הייתה מהירה. לופטים אורבניים ודירות ישנות ומוזנחות, בעיקר בתל אביב, היוו כר פורה ללוק הלא גמור במכוון, אבל גם דירות ובתים חדשים ששו לחבק את הסגנון.
בדיוק כמו החללים המתועשים הגדולים, כך גם בית שבו החללים פתוחים ונטולי מחיצות יעניק את ההרגשה התעשייתית. אין ספק שגם בתים קטנים יכולים לשדר את אותה אווירה, אבל כדי להתקרב כמה שיותר לתחושה התעשייתית אפשר, למשל, לשמור על חלונות חשופים ולהשתמש בצבע כהה לתקרות גבוהות, קירות, רהיטים ולאלמנטים נוספים.
גם בצבעים המרכזיים של החלל קיימת שפה תעשייתית, בדרך כלל על סקלת הניטרליות – מלבן ואפור ועד חום ושחור ובעצם כל מה שמזכיר ברזל, בריקים, צינורות וחלודה. אליהם יצטרפו כשכבה הבאה טקסטורות, אמנות, פסלים ותמונות עם מסגרת של פעם, תאורה ועוד. 
הסגנון התעשייתי בדרך כלל נטול קישוטיות ופיתוחים והקווים בו ישרים ופשוטים. 
גופי תאורה בסגנון של פעם, במיוחד כאלה ששרדו אניות או מפעלים, או לחלופין חדשות בצבע שחור או עשויות פלדה מוברשת ומגורענת, אלה יתאימו ללוק התעשייתי. היום גם נורות הפחם מספקות את האווירה המתאימה, עם הפשטות הלא מתיימרת שלהן, וכמובן, מראה החוטים המשתלשלים מהתקרה. שירותי אורחים, למשל, יכולים לקבל טוויסט תעשייתי, שיבוא לידי ביטוי בבחירת החומרים ובצבעוניות: אריחים בשחור לא הומוגני יוסיפו חספוס, אבזור מברונזה או נחושת וגופי תאורה שחורים במראה משרדי ישלימו את המראה. 
כשבוחרים רהיטים ופריטים לבית בסגנון תעשייתי, הכיוון הוא חומרים כמו ברזל, עור במראה דהוי, בטון, עץ במראה לא גמור, שילובים של עץ וברזל, צינורות חשופים או שטיחים במראה דהוי, שנראים כאילו השתמשו בהם כבר בעבר. פריטים מתכתיים מככבים בגדול. למשל, מכונת תפירה ישנה שמוסבת כבסיס לאי מטבח או מעמד לכיור בחדר רחצה, גלגלים שמתווספים כבסיס לשולחן קפה, סלי מתכת או עץ שהפכו לארגזי ירקות, שלטי פח ישנים – הם הלוק ה'יצרני' הרצוי, עם עדיפות לצבעים קרים כמו שחור וכסף ועוד אביזרים של פעם שעשו הסבה כיד הדמיון הטובה. סיור בשווקי פשפשים יכול לשמש קרקע פורייה למי שמעוניין לעצב בסגנון התעשייתי.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: