יום שלישי, 07 ביולי 2020, ט"ו תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן עיצוב במבשרת ציון

עלי שלכת ורוח סתיו

החגים הסתיימו, החורף מתקרב * מה כדאי לעשות עם הבית בימים אלו?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ורד מור

עוסקת בתכנון וליווי שיפוצים, עיצוב פנים, ארגון והלבשת הבית ומתמחה בתכנון ועיצוב דירות לגיל השלישי. ניתן להתייעץ אתה בטל' 054-3300515 או 02-5343590

היורה יירד בקרוב ושוב הגיע הזמן להכין את הבית לחורף הקרב ובא. הגשם שמגיע עלול לגרום לרטיבות. עלי השלכת האדומים והרומנטיים, יכולים לסתום את המרזבים וכדאי לדאוג לבית, שיכנס לתנומת החורף שלו .

צבע מתקלף או מתנפח מעיד על רטיבות שחדרה לקירות חשוב לבדוק את הסיבה לרטיבות, לטפל בה ולפתור את הבעיה. לאחר מכן כשהקיר יבש, לקלף ולהסיר את שכבת הצבע הפגומה, בעזרת שפכטל ולהקפיד שלא ייוותרו שאריות צבע רופף. אחר כך מלטשים בנייר לטש עדין ומנגבים במטלית לחה שאפשר להרטיב גם עם קצת אקונומיקה. לאחר הטיפול, אפשר לצבוע את הקיר, כרגיל בשתי שכבות, תוך ייבוש מלא בין שכבה לשכבה.

סדקים בקירות חיצוניים בבית עלולים לגרום לחדירת מים, להיווצרות כתמי רטיבות ולהתקלפות טיח. חומרים למילוי סדקים אפשר לקנות כמשחה מוכנה או כאבקה שמערבבים במים. בשני המקרים ממלאים את הסדקים בחומר באמצעות שפכטל וממתינים לייבוש מלא, משייפים את המשטח עם נייר לטש עדין, עד שהופך חלק ואחיד. מנקים עם מטלית לחה, ולאחר ייבוש מלא צובעים כרגיל.

אחד הסימנים הראשונים להופעת רטיבות הוא הצטברות פטריות וכתמי עובש על הקירות והתקרה. חומרים להסרת עובש, מופיעים בתרסיס או במיכל עם מברשת. מורחים אותם על המשטח הנגוע ולאחר מספר דקות מנקים במטלית לחה ואחר כך ביבשה. אם עדיין נשאר כתם, ממתינים יום יומיים לייבוש מוחלט, ואז צובעים את השטח הבעייתי, בצבעים מיוחדים דוחי רטיבות. אפשר לחילופין לנסות לטפל במים חמים ואקונומיקה קוטלת חיידקים.

איטום קירות חיצוניים: לטיפול בבעיה בקירות החיצוניים יש לאתר תחילה את הנקודה ממנה חודרים מי הגשמים, באמצעות בדיקת נפיחות הצבע באזורים הבעייתיים בקיר. אם קיימות 'בועות' יש להשתמש בחומרי איטום המיועדים לקירות חוץ  ובהתחשב בסוג הקיר. חשוב לזכור: קיר צפוני או מערבי, יסבול יותר מבעיות גשם ורטיבות, בעוד קיר דרומי יהיה מוגן יותר.

רטיבות בתקרה מופיעה לרוב בקומות העליונות ומקורה באיטום לא נכון, בשחיקה של חומרי האיטום או ממרזבים סתומים הגורמים להצטברות מי גשם על הגג. לפני החורף מומלץ לבדוק שהמרזב תקין – על ידי שפיכת דלי מים לתוכו ובדיקת קצב יציאת המים עד הפתח התחתון. כמו כן מומלץ לנקות את הגג מלכלוך שהצטבר ואת רשת ההגנה על המרזב. אם ישנה בעיה במרזב ניתן להחדיר לתוכו חומר פולימרי מיוחד שבמגע עם האוויר נדבק אל החור ומתקשה. אם הבעיה באיטום הגג, כדאי להתייעץ בבעל מקצוע המתמחה באיטום וציפוי גגות.

בחלון שלא נאטם כראוי, יחדרו מים דרך החיבור של אדן החלון עם הקיר. הסיבה לכך היא לרוב פתחי ניקוז סתומים במסגרת החלון, הגורמים להצטברות מים, לכן רצוי לנקות את הפתחים הללו מכל הלכלוך שהצטבר בהם. כדי לבדוק אם יש מרווח בין המשקוף או אדן החלון לבין הקיר, מומלץ להחשיך את החדר לחלוטין בשעות היום ולבדוק אם חודר אור מבעד לרווחים. אם מזהים מרווח מואר, יש לנקות את המשטח במטלית וסבון, להסיר אבק ושומנים ולייבש היטב. אחר כך לאטום את המרווחים בחומר לאיטום חלונות.

ככלל, חלונות ציר הם האטומים ביותר ומומלץ לבדוק שהגומיות מותקנות במקומן, לא בלויות, מכסות את כל שטח החלון והמשקוף ומקיימות ביניהן מגע רציף. בחלונות הזזה, יש להחליף מברשות בלויות או קרועות. בחלונות אלומיניום בעלי פתחי ניקוז בפרופיל מסילה, יש לוודא שהפתחים לא סתומים והגשם יכול לחלחל מהם החוצה. בחלונות ללא פתחי ניקוז ניתן לפתוח פתחים באמצעות ניקוב האלומיניום.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: