יום שני, 15 ביולי 2019, י"ב תמוז ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

שש הערות על הבחירות

איש לא זוכר את העילה לקיומה של מערכת הבחירות אבל היא תספר על דעיכתה של מפלגת העבודה, שאבותיה הקימו את המדינה * זאת הייתה מערכת בחירות שאינה מחמיאה לתקשורת, שנגררה אחרי הפייק-ניוז, ולא פעלה נגד שקרים, כזבים, והפרחת שמועות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ד"ר רוני שקד

ד"ר רוני שקד, חוקר במכון טרומן באוניברסיטה העברית, לשעבר כתב ופרשן ב'ידיעות אחרונות' לענייני השטחים

העם אמר את דברו, הצביע רגשית מהבטן, נתן אמון בראש הממשלה שניתב את הבחירות לעצמו ולטובתו, כדי להימלט מכתבי אישום. בצדק אמר נתניהו, כי הניצחון הוא אישי "העם נתן בי אמון". לא בליכוד, לא בימין, אלה היו רק כלים להשגת מטרתו - חילוצו מהאשמות הרובצות עליו, סיוע לבטל את כתבי האישום על מרמה והפרת אמונים. זאת הייתה מערכת בחירות שתיזכר בלכלוך, זיהום, השמצות ודברי בלע והרבה אנרגיות שליליות. מערכת בחירות שכבר היום איש לא זוכר את העילה לקיומה אבל היא תספר על דעיכתה של מפלגת העבודה, שאבותיה הקימו את המדינה, ומערכת בחירות שתיזכר בכישלון להקים מפלגה דתית-חילונית-לאומית, יצור שבנט ושקד לא הבינו שהציבור בישראל יבעט בה הרחק מחוץ למגרש הפוליטי. זאת הייתה מערכת בחירות שאינה מחמיאה לתקשורת, שנגררה אחרי הפייק-ניוז, ולא פעלה נגד שקרים, כזבים, והפרחת שמועות.

כמה הערות והרהורים שנכתבו שעות ספורות אחרי פרסום התוצאות:

1. אותה הגברת בשינוי אדרת: ביום רביעי בבוקר התעוררנו לאותה המציאות בה היינו שרויים לפני הבחירות, בדיוק באותה משבצת בה היינו ערב הבחירות. אותו ראש ממשלה, הרכב ממשלה דומה, אותה מדיניות. אינני משפטן, אבל כאזרח אני שואל אם מבחינה מוסרית גרידא, ניתן לבחור באדם עם שק חשדות שבתוכו שמפניות, סיגרים, צוללות, חמגשיות, מתנות ועוד ועוד. הבחירות לא שינו ולא ישנו את השיח הציבורי והתקשורתי הקשור בראש הממשלה: ביום רביעי בבוקר, כפי שהבטיח, העביר היועץ המשפטי לממשלה את פרטי האישום נגד ראש הממשלה לסנגוריו של נתניהו. הציבור ייחשף לפרטים האלה די מהר. ראש הממשלה יצטרך עכשיו להקדיש הרבה יותר זמן לשימוע שיתחיל בעוד ארבעה חודשים, ולהתפנות להכנות משפטיות.

2. עזה החמאסית לא השתנתה בגלל הבחירות. מי שחושב שיחיא סינואר ומרעיו לא ימשיכו לתעתע בנו ולקבוע את סדר היום הביטחוני מול עזה, או שמעזה יפסיקו להתעופף רקטות, עפיפונים ובלוני נפץ, חי בללה-לנד. נפרדנו מעזה, אבל לא הוצאנו מתוכנו את עזה. ממשלה ימנית חדשה וראש ממשלה שכבר הוכיח כי הוא בא כדי לשנות את המשוואה אל מול עזה, לא מבשרים ימים טובים יותר לתושבי עוטף עזה.  

3. מדינה דו-לאומית: הימין הקיצוני, המקדש את אבני וסלעי ארץ ישראל ולא את עם ישראל, עם כוחו האלקטוראלי החדש, מגלגל אותנו במדרון התלול אל מדינה דו-לאומית. ראש הממשלה הודיע ערב הבחירות על כוונתו לספח למדינת ישראל את ההתנחלויות בשטחים. אני רק מקווה כי מדובר בהצהרה שלא תמומש והיא נועדה רק כדי לזכות בקולות כולל מהימין המשיחי הקיצוני כדי לזכות בעוד קולות שיובילו לניצחונו ולחילוצו מאימת בית המשפט. סמוטריץ' ומרעיו ידרשו עכשיו לממש את ההצהרות האלה. כך או כך, המציאות שנוצרה בשטחים מובילה אותנו לאסון המדינה הדו-לאומית יהודית-פלסטינית, לקראת מדינת אפרטהייד. מציאות שהיא מרשם המשך שפיכת הדמים, הטרור, השנאה האיבה ומלחמת דת. המדיניות הזאת מובילה אותנו לאיבוד האופי הדמוקרטי-היהודי-ציוני של מדינת ישראל.

4. היכן הציונות? אילו גנץ היה מנצח, הוא היה נסמך על גוש חוסם של הערבים, כלומר מפלגות אנטי-ציוניות. שלא תהיינה ספקות, גם ראש הממשלה נתניהו נסמך על החרדים - מפלגות לא ציוניות שהשותפות עם נתניהו והימין נוחה להם מאוד - כספים בשפע, פטור מגיוס לצה"ל, יחס מיוחד לישיבות, חוקי שבת למיניהם, כסף שחור. הם סוחטים את המדינה מבלי לתרום לה. נתניהו מבחינתם הוא טוב לחרדים, ימשיך להזרים להם כספים, באמצעותם המחנה שלהם יתחזק ויסחט עוד ועוד עבור עצמם, לא חס וחלילה עבור המדינה. אבות הציונות מתהפכים בקברם.

5. קיטוב חברתי: מערכת הבחירות המזוהמת מובילה אותנו להעמקת הקיטוב של החברה הישראלית. לא רק ימין ושמאל, חילונים מול דתיים, יהודים וערבים, אלא גם העמקת הקיטוב עם הערבים אזרחי מדינת ישראל. נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הפועל ללא לאות לגישור על פני הקיטוב והפיצול של החברה, יצטרך לעבוד שעות נוספות.

6. בבחירות האלה עסקנו והתווכחנו על העבר מבלי להביט נכוחה לעתיד הלאומי. העתיד מחייב מחשבה ודיון, לפתחנו בלי סוף בעיות לא רק בתי חולים, מערכות חינוך, התחבורה המפוקקת ובעיות ביטחוניות מדרום מצפון, אלא גם בעיות עקרוניות של הווייתנו ועתידנו כמדינה דמוקרטית יהודית וציונית. בעיות אלה הרבה יותר חשובות מכתבי האישום וממעמדו של ראש הממשלה.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: