יום שישי, 19 ביולי 2019, ט"ז תמוז ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

בחירות 2019: חשבון נפש

על הגאונות של נתניהו * על המתפצלים שנענשו * ועל הסקרים שלא היו בכלל בכיוון * סיכום מערכת הבחירות לכנסת ה-21

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

גד ליאור

מנהל מערכת 'ידיעות אחרונות' בירושלים

בחירות 2019 חייבים להוביל את כולם לחשבון נפש. את אלה שלכלכו, שירדו לתהומות בביזוי האחרים. את אלה שהתפצלו בשאגת שמחה אדירה ממפלגתם הקודמת וחטפו זפטה איומה. את אלה שוויתרו על אידיאולוגיה ותמיכה בקו מחשבתי מסוים – והעדיפו להצביע למי שמעודד שימוש חופשי בסמים. את אלה שלא סוטים כבר 40 שנה מהבחירה שלהם ושמים תמיד את אותו הפתק, כאילו אנחנו כעת ב-1980.

אז מה למדנו בבחירות שהתקיימו השבוע וסיימו, לרווחתנו, מערכת בחירות מגעילה, אפופת סירחון, שפגעה בכל מי ומה שהיה פעם מקודש לנו או חבר שלנו. היו כאן רמטכ"ל לא שפוי, חובב סיגרים כפייתי, ערבים שצריך כביכול לשלול את אזרחותם, מי שכונו "בהמות", שהם בסך הכל בני אדם בעלי נטייה מינית מסוימת, בוגדים במדינה, בוגדים בחברה, בקיצור עם של בוגדים.

ולמדנו עוד:

נתניהו:

בנימין נתניהו הוא גאון פוליטי. תחשבו עליו מה שתרצו, תכנו אותו עבריין בפוטנציה, תאמרו שהוא הורס כל חלקה טובה בדמוקרטיה. דבר אחד לא ניתן ליטול ממנו – את תואר הגאון הפוליטי של כל הארצות שבהן מתקיימות בחירות דמוקרטיות בעולם. יש לפוליטיקאים ברחבי תבל מה ללמוד ממנו.

בכל בחירות הוא מוצא את הסיסמא החכמה שתהפוך אותן למסבאה, שבה שותים את הקולות של המפלגות האחרות. פעם "הערבים נוהרים בהמוניהם לקלפיות", פעם "גוועלד, אנחנו בדרך להפסיד את השלטון אם לא תצאו מהבית להצביע ליכוד".

ובין לבין הוא מורה לאנשיו לזמר יום יום את דף המסרים – מהפריצה לטלפון של גנץ ועד להפיכתו למגמגם וחסר שפיות. ועובדה שהזמירות הללו עבדו. נתניהו השיג בבחירות הללו את מספר המנדטים הגבוה ביותר של מפלגה מאז 2003.

פיצול

מי שהתפצלו ממפלגה קודמת אכלו אותה. אורלי לוי-אבקסיס נשארה בחוץ, בשל אגו מנופח שמנע ממנה לזחול מלכתחילה למפלגה של גנץ בלא תנאים. בנט ושקד רקדו על הדם של הבית היהודי ויראו כנראה את הכנסת רק בטלוויזיה (טור זה נכתב לפני ספירת קולות החיילים). הערבים התפצלו ואחת המפלגות התנדנדה סביב אחוז החסימה. העבודה ומרצ לא התאחדו – ומרצ על סף אחוז החסימה. כחלון העדיף את האגו ולא חבר לליכוד ובקושי עבר את אחוז החסימה.

בבחירות הבאות יקום לתחייה כנראה חזון דוד בן-גוריון – שבארץ הזאת יהיה מיעוט של מפלגות ולא 43 מפלגות שמבקשות לרוץ לכנסת, כאשר ל-30 מהן אין שמץ של סיכוי להיכנס למשכן כנבחרי העם. בבחירות הבאות, ניתן לקוות, יהיו חמש מפלגות עיקריות: ימין (ליכוד), מרכז (כחול-לבן או מפלגה חדשה, כמו מדי בחירות, בנוסח מפלגת המרכז, שינוי, יש עתיד), שמאל (עבודה ומרצ מאוחדות), חרדים (אגודה וש"ס באיחוד היסטורי), ערבים (רשימה משותפת חדשה).

פייגלין

בוקר אחד קם יהודי משיחי, שרוצה להקים בית כנסת על הר הבית, לשלול זכויות אזרח ממיליוני ערבים, להתיר שימוש בסמים קלים ולסגור את הביטוח הלאומי והתחבורה הציבורית. באים עשרות אלפי ישראלים ומחליטים שהבחירות הן לא יותר מבדיחה טובה לאביב ומודיעים כי יצביעו לאיש המעין הזוי הזה (סליחה – איש הזהות), אולם, בדיחה היא בדיחה. הם מספרים לסוקרים שיצביעו לאיש המוזר הזה, שברשימתו הופיעו עוד הזויים ממנו, כמו האיש עם המגבעת האדומה, ושמים בקלפי את הפתק שבו חפצו מלכתחילה.

הסוקרים

זה היה יום הכיפורים של הסוקרים. לנבא 8 מנדטים לפייגלין שלא עובר, לא להעריך שבנט ושקד מתנדנדים סביב אחוז החסימה, לנבא 27-30 מנדטים לנתניהו שקיבל 20% יותר והרשימה עוד ארוכה. בקיצור – הסקרים שווים בערך כמו הלירה הטורקית הקורסת. אפילו קצת פחות.

ומתי הבחירות הבאות?

מה שיעסיק את הכנסת בחודשי כהונתה הראשונים יהיה הניסיון הכמעט נואש של בנימין נתניהו להימלט מכתב האישום ומהעמדתו למשפט בעת כהונתו, שמי יודע כמה תימשך עוד. אמרנו כבר: גאון פוליטי. חוק צרפתי, חסינות תמורת ריבונות על השטחים ועוד רעיונות שיצוצו בראשו הקודח תמיד של ראש הממשלה, יסיטו את הדיונים מהעניינים העיקריים שצריך יהיה לדון בהם בחודשים הקרובים מאד: כיסוי הגירעון העצום שהותיר אחריו משה כחלון, שאולי יצטרך בעצמו לדאוג לקופה בקדנציה שנייה כשר אוצר, לשפר עד מאד את רמת החינוך המתדרדרת, למנוע מהזקנה לשכב במסדרון בית החולים ולקבל טיפול רפואי בקפיטריה ולחלץ את עם ישראל מהפקקים. אבל מר נתניהו, בעוד נאום מבריק, ראה הרי רק מחלפים...

אז נותר רק לאחל (למעננו) הצלחה לממשלה החדשה.

 

 

 

  

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: