יום שני, 26 באוגוסט 2019, כ"ה אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

על יהודים ויהודים (חלק ד')

מה שמסתתר מאחורי סוד הבריאה, זאת השאיפה לחזור אל האחדות הראשונית, אבל מכוח תודעה עילאית

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

עציון בקר

לפנייה בכל נושא: עציון בקר, 052-2869120, etzion48@012.net.il

איך שזה נראה לי, מה שצריך לעניין אותנו, כלקח מכל הסיפורים האלו, זה פיתוח וטיפוח 'תודעה מרחבית'. ייתכן והתופעה הייחודית של 'נבואה' כפי שמובאת בתנ"ך, לא נוכל להגיע אליה כרגע מכוח עצמנו, אולם עדיין זה בידינו להרחיב את התודעה. באופן פרקטי, מדובר בעבודת צוות. אם למעלה דיברנו על התנפצות האינסוף לאינדיבידואלים מוגבלים, הרי מה שמסתתר מאחורי סוד הבריאה, זאת השאיפה לחזור אל האחדות הראשונית, אבל מכוח תודעה עילאית.

לדעתי, מהות שליחותו העיקרית של הרבן משה (אני משתמש במונח רבן הדומה, אבל שונה מהמונח רב. רב הוא אדם שהתמחה בהלכות תורת משה, בה בשעה שרבן הוא מה שאנו מכנים כמאסטר רוחני, אדם בעל תודעה קוסמית), שליחות שהחל לכונן אותה אברהם אבינו דרך האבות והאימהות, תכליתה הייתה לכונן מעין גוף אנושי הפועל בהרמוניה וכך הייתה עשויה להיווצר אנרגיה רוחנית עלי אדמות. האנרגיה הרוחנית הזאת, שהיעדרותה גורמת לבני האדם לחיות בבערות, בערות המחוללת ייסורים עצומים עלי אדמות; המין האנושי הולך ושוקע באינדיבידואליזם אגואיסטי, שכל תכליתו האדרה עצמית, סיפוק מאוויים תוך כדי ניצול אכזרי של בני אדם אחרים, שלא לדבר על ההתעללות חסרת הרחמים בעולם החי, והאונס השיטתי של אימא אדמה המספקת לנו את כל הצרכים שבלעדיהם אין חיים.

המין האנושי שקוע, כמעט כולו, בשאיפה להישגים חומריים המתבטאים בהשגת כסף. אולם כל ההישגים החומרים של בני האדם דינם להיחרב. כל הפלנטה מלאה בשרידים של תרבויות אדירות, של מקדשים ומבני פאר שחרבו כולם. כל מה שנבנה, שהוא למעשה אילוץ החומר ללבוש צורה, חייב לחזור לצורתו הבסיסית.

האגדות מספרות על תקופת 'תור הזהב' שבו המין האנושי חי בשלום ובהרמוניה עם עצמו ועם הבריאה, כך שכולם היו מאושרים, יחסית. התורה מרמזת, כבר בפרק הראשון, שכל הבריאה הייתה טבעונית, כך שכמעט ולא היו ייסורים עלי אדמות. (משום מה, ההוראה הזאת לא נכללת בתרי"ג מצוות)

המין האנושי מורכב מאינספור אינדיבידואלים, שכל אחד מהם משול לתא בגוף. אם נתבונן בגוף האדם, הרי שלתא הבודד אין שום משמעות – ערכו אך ורק כאשר הוא פועל יחד עם קבוצת תאים אחרת, הנקראת איבר, וכל האיברים האלו חייבים לפעול בהרמוניה מוחלטת כדי שהגוף שלנו יפעל כשורה ללא בעיות. כך היה אמור לפעול 'הגוף של המין האנושי'. התנפצות האינסוף לאינספור אינדיבידואלים, לא הייתה משמעותה כאוס חסר משמעות.

כבר מהתקופות העתיקות ביותר, פעלו אנשים המחוננים בתודעת-על, 'תודעה מרחבית' שאפשרה להם להבין את מטרות הבריאה ומהלכיה מזווית ראייה קוסמית. למין האנושי, כיום, אין יכולת ראייה כזאת, למעט אינדיבידואלים נדירים ביותר.

אחד הראשונים שהחל לפעול במאמץ להבריא את המין האנושי, היה הנביא זורואסטר, שעל פי כמה דעות, החל לפעול לפני כשבעת אלפי שנים. בין היתר הוא נתן שלוש 'מצוות', שהן – מחשבה טובה, דיבור טוב ומעשים טובים, שזה למעשה הבסיס של היהדות וכל שאר הדתות המונותיאיסטיות. זורואסטר גם כונן את הסופיזם, או תורת הנסתר שבה הועברו תובנות עילאיות לאלו המוכנים לקחת אחריות רוחנית לטובת המין האנושי. כיום מקובל שהסופיזם זאת תורת הסוד המוסלמית, שאותה נתן הנביא מוחמד, אולם לפי כמה שיטות, הוא למעשה לקח את תורת הסוד של זורואסטר והפיח בה רוחות חדשות.

המשך בשבוע הבא.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: