יום שלישי, 07 ביולי 2020, ט"ו תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

חוק החסינות: אפשרי ואף הכרחי

ראש הממשלה צודק לחלוטין ברצותו לחוקק חוק שייתן לו חסינות מפני העמדה לדין בעודו מכהן | מספיק לפקוח עיניים ולהיווכח באווירת הצייד והלינץ' סביבו ובו עצמו, כדי להבין שכלל לא בטוח שהוא יזכה למשפט הוגן

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מרדכי ליפמן

otmoti@netvision.net.il

הוויכוח סביב נושא החסינות של ראש הממשלה, ממשיך לבעור. באחרונה הצטרפו למקטרגים גדעון סער ("אפס תועלת מכסימום נזק"), לימור לבנת ואחרים.
לאחרונה מתחזק הרושם, כי יד נעלמה אכן פועלת להקנות לוויכוח אופי מתפשט ומתרחב, פרי מאמץ לכלול בו ציבורים הולכים וגדלים. למסע המתנהל נגד נתניהו כולםם מגויסים, עורכי דין, אקדמאים, גנרלים בדימוס, שופטים בדימוס, גם רופאים בכירים עתידים להגיע אל מחוזות חפצם של המארגנים: שערי העיתונים... ולאחרונה גם פוליטיקאים מהגווארדיה הוותיקה. 
ראש הממשלה צודק לחלוטין ברצותו לחוקק חוק שייתן לו חסינות מפני העמדה לדין בעודו מכהן. חד וחלק (יש לציין כי קיימת כבר הצעת חוק של ח"כ זוהר, על פיה לא ניתן יהיה להעמיד לדין ח"כים וגם לא ראש ממשלה, בעודם מכהנים, אלא אם ועדת הכנסת, שבראשה המגיש עצמו בימים אלה, תאשר להסיר את חסינותם. גם ח"כ בצלאל סמוטריץ', מאיחוד מפלגות הימין, העלה אף הוא את הצעה ברוח זו).  
ומדוע נחוצה חקיקה זו? מפני שמספיק לפקוח עיניים ולהיווכח באווירת הצייד והלינץ' סביב ראש הממשלה ובו עצמו, כדי להבין שכלל לא בטוח שהוא יזכה למשפט הוגן. רק בתיק 4000 בונה הפרקליטות כתב אשמה משונה (בלשון המעטה): מעמידים פוליטיקאי או איש ציבור, לדין בשל רצונו בסיקור חיובי? השתגענו? מישהו נפל כאן על הראש? (שי ניצן נשאל על פשר התקדים הקיצוני הזה. על כך השיב: "אז מה אם התביעה הזו מוגשת לראשונה... תמיד יש פעם ראשונה"). ממש מילתא דבדיחותא, במיוחד כאשר על הפרק גורלו של ראש ממשלה מהטובים שידענו. בהקשר הזה מן הראוי היה לשאול את שי ניצן בכבודו בעצמו, אם הוא לא דואג לתקשורת טובה לעצמו... למפקפקים אני ממליץ להקשיב בתשומת לב לערוצי הטלוויזיה מידי יום ששי - בדיוני האנסמבל הטריבונלי שבראשו אמנון אברמוביץ'  כדי להבין את שטפון ההדלפות (הבלתי חוקיות - אגב). די לתמימות הנואלת!
ואגב, אם ברצון המחוקק באמת לקטוע את מסכת ההדלפות המכוערת, אין פשוט מלחוקק את חוק החסינות. שכן רק אם יהיה ברור, בתוקף חקיקה, כי לא ניתן להעמיד לדין פלילי, ראש ממשלה מכהן, גם לנוכח מסע הדלפות כנ"ל, אז ורק אז תיפסק ממילא גם תופעה מכוערת זו באורח פלא. מדוע? משום שהן שוב לא יגרמו לסילוקו מתפקידו. אמנם שינוי זה יפגע ברייטינג המקודש של הרשתות, אבל זו תהיה כבר בעיה שלהן עצמן. 
כאשר מנסים לסכם את המסכת העגומה של התפתחות החזית נגד נתניהו, קשה שלא להבחין באחד ממרכיביה הבולטים ביותר. כוונתי לקבוצת 'הנסיכים': בניהם ובנותיהם של ראשי התנועה ומקימיה. הזכרתי לעיל את לימור ליבנת, אך באותו הבל פה ראוי להזכיר את דן מרידור, בני בגין, רוני מילוא, ציפי לבני, צחי הנגבי, מיכאל איתן. אליהם התווספו, אמנם ללא ייחוס דורי, גם אהוד אולמרט, ראובן ריבלין, מאיר שטרית, גדעון סער. כולם התקבצו לקבוצת הנסיכים בזכות היותם בקבוצת הבועטים. ומי הנבעט? כמובן נתניהו.
לא ייתכן במדינה מתוקנת, שתתקיים פעילות שיטתית, שתמציתה חתירה נגד יסודותיה של ממשלה נבחרת, בעוד הציבור הרחב משולל ידיעה ברורה לגבי מקורותיה. לצערי, בעניין הזה נכשל ממשלו של נתניהו לאורך השנים. השותפים לו לא השכילו לגבש חקיקה מתאימה, ולו גם נושכת, שתפעל לתקנת הציבור, גם ואולי במיוחד זה הבוחר בו. צריך רק לקוות שנתניהו לא יהיה מי שישלם את המחיר, אבל ברור כי רצון העם בממשל ימני, נדחק לקרן זווית, אף נזרק לשולי הדרך. כך ימשיך לקרות אם ההוויה הציבורית של ניגוח אגרסיבי בממשל ובממשלה ובמיוחד בנתניהו, תישאר כפי שהיא כיום וללא שינוי. 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: