יום שלישי, 29 בספטמבר 2020, י"א תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

הכלה מישראל

כמו בכל סיפור חתונה טוב, גם במאמר 'ליל הכלה' שבספר הזוהר יש כמה דמויות מרכזיות | אלא שבזוהר כל דמות מסמלת תהליך רוחני פנימי שמתקיים באדם

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב ד"ר מיכאל לייטמן

הרב ד"ר מיכאל לייטמן מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96 ב-HOT ובאתר קבלה לעם kab.co.il. כדי להתרשם ממפגש מבוא בחכמת הקבלה, צרו קשר: 1-700-509-209

info@kab.co.il

kab.co.il

קשה להתעלם מהשפעת הסדרה 'הכלה מאיסטנבול' על הציבור הישראלי; תוך כמה שבועות הפכה הטלנובלה הטורקית לאחת הסדרות הנצפות ביותר בישראל. היא מהפנטת מאות אלפי צופים אדוקים שלא מפספסים אף פרק, ושירי הסדרה הפכו ללהיטים בחתונות המקומיות.
נראה שנושא מערכות היחסים על סף נישואין ובפרט נושא החתונה, עדיין מצליח לרתק המונים ולסחוף אחריו עניין רב. גם אחרי כל כך הרבה שנים, עדיין קיים משהו פנטסטי ועמוק בחיבור הראשוני, בהתחייבות הזוגית לחיי איחוד משותפים לנצח נצחים.
נושא החתונה, החיבור הנצחי בין החתן לכלה, הוא גם הנושא המרכזי של מאמר מיוחד מספר הזוהר המכונה 'ליל הכלה', אותו נהוג לקרוא לפי המסורת בליל חג השבועות.
במבט ראשון זה יכול להישמע כמו עוד סיפור רומנטי, שבו מסופר על מספר חברים שמסייעים לכלה להגיע לליל חתונתה. אך למעשה, הזוהר מספר בשפתו הציורית על הלילה שבו מתייחדים החתן, כלומר הבורא, עם כלתו, הנברא השלם והמתוקן. באמצעות משל זה, מספר לנו הזוהר על התפקיד המיוחד של בני דורנו, וכיצד נוכל לממש אותו וליהנות מכל טוב.
העלילה מגוללת את קורותיהם של הבורא והנברא שנפגשים ב'חתונה מלכותית', ומקיימים ביניהם 'זיווג' – מושג קבלי נוסף שמסמל את ההתעלות הרוחנית שחווה הנברא בעקבות האיחוד בינו לבין הבורא.
בהמשך מספר הזוהר על כמה חברים שמסייעים לכלה (לנברא) להתכונן למפגש עם החתן (הבורא). מיהם החברים? אותם אלה העוסקים בלימוד חכמת הקבלה. הם מכינים את עצמם לאיחוד הנכסף ביניהם לבין הבורא באמצעות העיסוק בחכמה, ובהגיעם לחיבור אמתי, הם משמחים את הכלה, וממלאים באור את כלל הנשמות.
"ולמחרת, ביום השבועות, באה הכלה לחופה עמהם. ואלו, החברים העוסקים כל הלילה בתורה, נקראים בני החופה. וכיוון שבאה לחופה הקדוש ברוך הוא שואל עליהם, ומברך אותם, ומעטר אותם בעטרותיה של הכלה. אשרי חלקם" (מתוך הקדמת ספר הזוהר).
ספר הזוהר, שנכתב לפני כאלפיים שנה, מסביר שהגלות, הנקראת 'לילה', משמעותה ריחוק וניתוק מרוחניות, מהרגשת העולם העליון – מציאות נצחית של חיבור, אהבה ושלמות. בשונה מהעולם הגשמי, שבו אור היום מאיר את השמיים באופן טבעי לאחר הלילה החשוך, ברוחניות דבר אינו קורה מאליו, והאדם צריך לנקוט בפעולה יזומה מצדו כדי להביא לחייו את 'אור היום', שמסמל את הטוב והשפע שרוצה הבורא להעניק לו.
"פתח רבי שמעון ואמר, השמיים מספרים כבוד אל. כשהכלה מתעוררת להיכנס לחופה, למחרת, היא מיתקנת ומאירה בקישוטיה עם החברים, ששמחו עמה כל אותו הלילה, והיא שמחה עמהם. ולמחר, כמה המונים, צבאות ומחנות, מתאספים אליה. והיא וכולם, כל אלו הצבאות והמחנות, מחכים לכל אחד" (מתוך הקדמת ספר הזוהר).
לא במקרה אנחנו נמשכים כל כך לסדרות בנושא אהבה וחתונה. המשיכה הזאת קיימת ב-DNA הרוחני שלנו, ורק מחכה שנתעורר לממש אותו, שנכין את עצמנו לחתונה הגדולה שעתידה להתרחש לעתיד לבוא, ב'גמר התיקון' – המצב המתוקן של המציאות. ה'הפי אנד' צפוי לקרות בעיצומו של חג השבועות הרוחני, כאשר ייפגשו החתן (הבורא) והכלה (כלל הנשמות) תחת החופה לחיבור נצחי ושלם.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: