יום שלישי, 29 בספטמבר 2020, י"א תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

על משה וסודות המוזיקה (חלק א')

במעמד הר סיני, שמע הרבן משה מוזיקה עילאית. זאת הייתה מעין סימפוניה שנכתבה להרבה מאוד קולות | למעשה, כל אדם ואדם אמור היה ללמוד לנגן את הצליל המיוחד שלו בכלי שאותו אנו מכירים כגוף הגשמי

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

עציון בקר

לפנייה בכל נושא: עציון בקר, 052-2869120, etzion48@012.net.il

בתחילת השבוע חגגנו את חג השבועות, חג מתן תורה. מה שאנו מכנים כיום כספר התורה, אינו אלא מאמץ של משה, תלמידיו והנביאים לשמר את המוזיקה הזאת כמתורגמת לטקסט. לכאורה מעין תווים מוזיקליים. אולם בדומה ליצירה מוזיקלית, סתם קריאה של הפרטיטורה איננה המוזיקה. יש לנגן אותה כדי לחוות אותה. את החוויה הזאת המין האנושי מעולם לא חווה במלוא העוצמה, אלא לעתים רחוקות מכוח של התאמנות רוחנית מסוימת תחת הנחייתם של מאסטרים רוחניים שהשיגו את השמיעה הזאת במידה כזאת או אחרת. תופעת הנבואה הייתה היכולת לשמוע את המוזיקה הזאת, אבל גם כאן, כנראה באופן חלקי. יש צורך בכל התזמורת כדי שנשמע ונחווה את מלוא האפקט. אם היינו משכילים לנגן את המוזיקה הזאת, הייתה מתחוללת אנרגיה מיוחדת עלי אדמות, שהייתה משנה את התודעה של המין האנושי, מחלצת אותו מכבלי השעבוד לרעיונות שווא, מחלישה את עצמת השנאה שבני אדם חשים זה כלפי זה וזו; הבנה מעמיקה יותר של תכלית הבריאה הייתה אמורה להיות מנת חלקם של בני האדם. היינו מבינים מה המשמעות של מה שאנו עושים, מה החשיבות של המחשבות הנכונות. לנו, בני האדם, יש את הכושר לחשוב מחשבות ולהגשים אותן עלי אדמות. גם כאשר אנו חושבים מחשבה ולא מיישמים אותה בפועל, האנרגיה העומדת מאחוריה מתמצקת בעולם הפיזי. במיוחד אנו חווים כעת את השפעת המחשבות השליליות שאנו חשבנו במהלכי אלפי השנים האחרונות. המחשבות האלו הלכו והצמיתו את אימא אדמה, מחלות ואסונות הם מנת חלקינו, והמצב רק הולך ומחריף. 
גם אם רק עשרה אחוז מאתנו היו טורחים ללמוד לנגן את המוזיקה שכתב משה, המצב עלי אדמות היה משתפר ללא הכר. ייתכן ורוב המלחמות היו נמנעות, הסבל היה מופחת בשמונים אחוז לפחות. ייתכן ותלמידי משה ידעו זאת, ייתכן והוא העניק להם חוויה מסוימת, גם כאשר התזמורת האנושית סירבה לתפקד. כנראה שתפקיד שבטי ישראל היה בתחילה לא לעשות כלום – להבין שלכל אחד יש תפקיד שצריך ללמוד אותו. 
מה קרה במעמד הר סיני? השבטים התבקשו לשבת בשקט ולא לעשות כלום. לא לעשות כלום – לשבת במנוחה ולחכות, זה הדבר הקשה ביותר עבור בני אדם. אולם אחרי התהליך אותו עברו בני ישראל עם משה – כשהם עדים שהוא יודע כל מה שמתרחש ולאן הולכים – אפשר היה לקוות שיסמכו על דבריו. התורה מספרת לנו שבני ישראל חוו ממש את התגלות כוחות הקוסמוס הפועלים בשירות הרבן משה, נעזבו לכמה ימים וכל חוויותיהם נמוגו באבק המדבר.
בתהליך לימודי המוזיקה – שאותה אני רואה כדבר הקרוב ביותר למה שמשה התכוון לכונן – הדבר הראשון זה לימוד הכרת הכלי. בשלב הזה למעשה לא עושים דבר. זה יכול להיות תהליך קצר, על פי כישרונות התלמיד, או ארוך. כנראה שמאות השנים הראשונות של בני ישראל לאחר משה היו מוקדשות לתהליך הלימוד הזה, ולאחר מכן להתחיל ללמוד לנגן את המוזיקה הזאת, תחת הנחיית אנשים שעברו תהליכים נפשיים מיוחדים בהשגחת הכוהנים, שכנראה קיבלו 'מפתחות' מתאימים מהרבן משה ומאחיו. 
המוזיקה אותה אנו שומעים וחווים כאשר אנו מבקרים בהופעה של תזמורת או קבוצת נגנים, היא מארג של צלילים המעורבבים בדיוק מתמטי כדי לחולל הרמוניות שלא קיימות בטבע. 
המשך בשבוע הבא.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: