יום שלישי, 29 בספטמבר 2020, י"א תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

על משה וסודות המוזיקה (חלק ב')

האנרגיה הרוחנית הזאת, הנוצרת כתוצאה משיתוף פעולה מושלם בין כל המשתתפים – כאשר כל אדם מנגן על כלי הנגינה האישי שלו, הייתה יכולה לרומם את התודעה האנושית לגבהים שאינם מוכרים כמעט כיום

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

עציון בקר

לפנייה בכל נושא: עציון בקר, 052-2869120, etzion48@012.net.il

כל הבריאה הינה למעשה מופע, מניפסטציה של צלילים. לפני הבריאה אין תנועה, אין צלילים, אין תודעה. תנועה מפיקה צלילים, וצלילים מחוללים תודעה. וכדי לחולל תודעה עילאית, יש לארוג צלילים ברמות עילאיות. עם יכולת המחשבה והדיבור, מה שמאפיין ומייחד את האדם, אנו יכולים לפתח את השכל והיכולת לפתור בעיות, אולם לא מתחוללת כאן אנרגיה רוחנית נעלה, שהד קלוש ממנה אנו חווים בקונצרט. המוזיקה המופלאה ביותר שאנו שומעים כיום באוזנינו, הינה הד קלוש למוזיקה אותה התכוון משה לחולל בעולם. זאת לא המצאה ייחודית למשה – מאמצים לשקם את 'כלי הנגינה' האנושי, נעשו כל העת על ידי מאסטרים נעלים לכל אורך ההיסטוריה, אולם זה לא הצליח מעולם פרט למעגלי חברים סגורים. האנרגיה הרוחנית הזאת, הנוצרת כתוצאה משיתוף פעולה מושלם בין כל המשתתפים – כאשר כל אדם מנגן על כלי הנגינה האישי שלו, הייתה יכולה לרומם את התודעה האנושית לגבהים שאינם מוכרים כמעט כיום, המחלוקות והמריבות בין בני האדם היו נעלמים כמעט, כיוון שכל המשתתפים היו מודעים לצורך בניגודים ואחדות קשת הצבעים האנושית. זה היה מחזיר את הבריאה עלי אדמות לגן העדן הקדמוני, כמסופר באגדות ובתורה, שאנחנו הפכנו לגיהינום משום שהחלטנו לחבר מוזיקה טובה יותר, לכאורה, חסרת ניגודים וקונטרפונקטים. חשבנו לשפר את הבריאה, ולמעשה הבאנו אותה אל סף ההחרבה העצמית. 
את המוזיקה הזאת לא ניתן ללמד בכפייה. הסיפור התלמודי על הקדוש ברוך הוא שכופה את תורתו על עם ישראל, או שייחרב העולם, נראה לדעתי כמטאפורה למצב הנפשי שלנו, שאם לא נתעלה למצב תודעתי גבוה יותר, אנחנו נחריב את העולם. 
האנרגיה הרוחנית הזאת, שהמוזיקה העילאית מחוללת, הינה ביישנית ביותר. כל אלמנט, ולו הקלוש ביותר, של כפייה, פחד, שנאה ומחלוקות, ממיתים אותה. זה מה שמרמז הרצח של הבל בידי קין. האם ניתן לשקם את האנושות שתשוב ותנגן את המוזיקה הקוסמית עלי אדמות?
זה מתחיל תמיד בלקיחת אחריות אישית. אני יכול ללמוד לנגן, לקחת את המשימה הלא פשוטה ללמוד להכיר את הכלי, להתאמן ככל הנדרש בהתמדה תחת הוראותיו של מומחה לכלי, וללמוד לנגן יחדיו עם קבוצה של אינדיבידואלים שכולם צריכים ללמוד לוותר ולהקשיב זה לזה, תחת 'ניצוחו' של מומחה, המאחד את כל מארג הצלילים האינדיבידואלים לחוויה שלא יכולה להיווצר באופן אינדיבידואלי. ייתכן ולימוד מוזיקה יכול לכוון אותנו אל המטרה, במידה מסוימת, אבל כל מוזיקה עלי אדמות, הנעלה ביותר שכתב גאון מגאוני המוזיקה, איננה אלא רמז למה שהציע משה בזמנו, שלא קיבלנו. 
התאמנות בנגינה על כלי נגינה מוזיקלי הינו רמז לנגינה על הכלי שקיבלנו המאפשר לנו התבטאות בספירה הזאת – מרמז על הצורך בהתאמנות ב'נגינה' על הכלי הגשמי והנפשי שקיבלנו. כל אחד מאתנו מפיק צליל מכוח החיים. כמעט וכל בני האדם מפיקים צלילים צורמים, כיוון שהמוקד הנפשי של רוב בני האדם ממוקד במהות ההישרדותית הגסה עלי אדמות. לכל בני האדם יש את מצבורי התת מודע, העמוסים במעין מפלצות מכוערות, אותן יצרנו מתוך תקופות ארוכות של פעילות נבערת. לפיכך, בניית 'כלי הנגינה' הפרטי מחייב תהליך ארוך מאוד של זיקוק תת המודע, כיוון שכל עוד המפלצות האלו קיימות, הצלילים שאנו יוצרים יצרמו. אולם לימוד המוזיקה ותהליך ההתאמנות הולך ומזכך את המבנים הנפשיים הפנימיים. 
קיים רמז במדרשים על מה שאני מציע כאן – שכל אחד מאיתנו הוא 'אות' בתורה. שזה למעשה תו מוזיקלי בפרטיטורה הקוסמית. את התורה המקורית, השירה הקוסמית, למעשה 'שברנו' מחמת מהלך החיים בו בחרנו, ומכך שקיבלנו מעין תחליף של תורה חקוקה באבן, לאנשים שהלב שלהם הפך לאבן.
את סיפורי התורה אני רואה כמטאפורות לתהליכים נפשיים המתרחשים בתוכנו כל העת. הרבן משה היה מומחה עליון במבנה המורכב של נפש האדם, של הנפש של מה שמכונה 'המין האנושי' של הנפש הקוסמית ולמעלה מזה. 
ייתכן ופה ושם עלי אדמות, קיימים חוגים העוסקים בכך. אבל חוג בהיקף אותו שאף משה לכונן, שאת הבסיס לכך הניח למעשה אברהם, כנראה שמעולם לא נוסה מאז. 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: