יום רביעי, 21 באוגוסט 2019, כ' אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

מה הופך אותנו למפלצות?

על פרשת 'הגננת המתעללת': למה זה בכלל קורה? מאין מגיעה ההפקרות?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב ד"ר מיכאל לייטמן

הרב ד"ר מיכאל לייטמן מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96 ב-HOT ובאתר קבלה לעם kab.co.il. כדי להתרשם ממפגש מבוא בחכמת הקבלה, צרו קשר: 1-700-509-209

info@kab.co.il

kab.co.il

אני צופה בתמונות של אלפי ההורים שהפגינו בשבוע שעבר בצמתים בעקבות פרשת הגננת המתעללת, חש את כאבם הרב ומצטער יחד איתם. דמו של כל הורה רתח למראה צילומי ההתעללות בפעוטון. מה שמצער אף יותר, הוא שזה לא הולך להיגמר. בעיית ההתעללויות בגני הילדים הפרטיים לא תיפתר בעזרת אלפי מצלמות, גם לא בפיקוח צמוד של משרד החינוך, אפילו לא בתורנויות הורים בגן. ברגע שתהיה התפרצות, היא תהיה עוד יותר נוראית ואכזרית.
איך ייתכן שמטפלת, שבוחרת מרצונה לעבוד עם ילדים, מגיעה להתנהגות מפלצתית שכזאת? לפי חכמת הקבלה, ה'מפלצת' הזאת שוכנת בכל אדם, והיא נקראת אגו. היא הכוח הרע שקיים בבני האדם, כוח שלא ניתן להגבילו באמצעים חיצוניים. 
אז פעם זו סייעת, פעם גננת ותיקה, פעם מטפלת מנוסה. לאף אחת מהן אין עבר פלילי. גם לרוב לא מדובר במקרים של בעיות נפשיות, אלא המשותף לכולן הוא האגו שהתפרץ מבלי שניתן היה לעצור אותו.
ולא רק הן נגועות באגואיזם. כל אחד מאתנו מסוגל להחזיק את עצמו בקור רוח עד לנקודה מסוימת, אבל ממנה והלאה הוא מאבד עשתונות. כשזה קורה, הוא בכלל לא רואה את התינוק או את הילד שמולו, אלא מה שמנהל אותו אלה רק העצבים שלו, הסבלנות פוקעת והוא משולהב מהיצר האגואיסטי שהוא עצמו אינו יודע כיצד לשלוט בו.
שורש הבעיה הוא הכוח הרע הטבעי שפועל בנו, לכן גם הפתרון חייב להיות באותה רמה, רק להיפך. כשם שיש בנו כוח רע שמתפתח ומתעורר בנו בצורה טבעית, כך יש בטבע גם כוח טוב, חיובי. רק בהשפעתו נוכל להתגבר על האגו, לאזן את הכוח השלילי ולהתייחס יפה לכולם. באיזון הדדי בין שני הכוחות בוודאי שלא נוכל לפגוע ולהרע לאחר, מכל שכן לפעוט חסר ישע.
חכמת הקבלה מסבירה כיצד אנחנו יכולים לקבל מהטבע כוח טוב, כוח של חיבור. לשם כך דרוש חינוך לכולנו, מגיל אפס עד מאה; חינוך שמטרתו לא פחות מאשר תיקון טבע האדם, ובמסגרתו נלמד איך להתקרב זה לזה, איך להתקרב לילדים, איך לפתוח את עצמנו לקבלת הכוח הטוב שנמצא בינינו. את זה בלבד אני ממליץ להורים לדרוש, כי חינוך להתחשבות בזולת, לחיבור ולהדדיות, הוא הפתרון כנגד כל תחלואות החברה, וחינוך בלבד הוא שיבטיח את העתיד הטוב של ילדינו ושלנו, הן העתיד הקרוב והן הרחוק.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: