יום רביעי, 05 באוגוסט 2020, ט"ו אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

האניגמה הגדולה של מלחמת העולם השנייה

שטר כסף חדש ייצא בבריטניה בעוד ימים אחדים | על השטר תופיע תמונתו של איש, עלום שם במחוזותינו ובעולם הגדול (אולם ידוע בבריטניה), אלן טיורינג | האיש, גאון לזמנו, פורץ דרך אמיתי, הביא למפנה דרמטי במלחמה הגדולה ההיא

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מרדכי ליפמן

otmoti@netvision.net.il

לפני מספר ימים נתבשרנו כי ממשלת בריטניה עתידה להוציא שטר כסף חדש על סך 50 ליש"ט. לכאורה סיפור על אירוע שגרתי, רחוק מאתנו, אולם למעשה אירוע הנוגע באחד הנושאים החשובים לנו ביותר: מלחמת העולם השנייה. 
על השטר תופיע תמונתו של איש, עלום שם במחוזותינו ובעולם הגדול (אולם ידוע בבריטניה), אלן טיורינג. האיש, גאון לזמנו, פורץ דרך אמיתי, הביא למפנה דרמטי במלחמה הגדולה ההיא. 
טיורינג, מתמטיקאי צעיר, המציא במהלך דו שלבי מדהים, מחשב ראשון מסוגו ובשלב השני גם יישם את הישגו זה כאשר פיצח את מכונת הצופן הגרמנית, ה'אניגמה'. עד אז, כל ניסיונות בנות הברית לפענח את תשדורותיה, נתקלו בקשיים גדולים מאד.
המודיעין הפולני פיצח את גרסתו הראשונית של צופן ה'אניגמה' כבר בשנת 1932. הפולנים אף שיחזרו מכונה אחת. אולם  עם פרוץ המלחמה, שינו הגרמנים את מפתח ההצפנה מידי יום ביומו. כך הקשו מאוד על פענוחו. ב-1939 העבירו הפולנים עותק של המכונה, לידי הבריטים והצרפתים. וכך התאפשר למפענחים הבריטים בבלצ'לי פארק להבין את דרכי הפעולה של המכונה. 
צ'רצ'יל היה מנהיג שאחת מתכונותיו הבולטות הייתה יכולתו לחשוב מחוץ לקופסה. כבר בתחילת המלחמה פיתחו הגרמנים שפות צופן ועמם מנגנונים מכניים, שהצפינו שפות אלו. אלא שגם הבריטים לא טמנו ידם בצלחת. צ'רצ'יל הבין סיטואציה זו. הוא יזם הקמת קריה בה יתמחו, יעבדו ויעסקו בלוחמה, שהיום מכנים אותה לוחמת סייבר. ממשלתו הקימה בסודי סודות את בלצ'לי פארק בצפון מזרח לונדון, במרחק בטוח מהמפציצים הגרמניים. לכאן נשלחו אלופי שחמט, כותבי תשבצים, בלשנים, מהנדסים ומתמטיקאים. בשיא המאמץ הבריטי מול מכונת המלחמה הגרמנית, עבדו במקום למעלה מ–9000 איש ואישה. במשך 50 שנה נשמרה עובדת קיומו של פרויקט זה בסודי סודות. רק בשנות ה-90 הוא נחשף לראשונה.
בשלב זה נכנסו לתמונה אלן טיורינג וצוותו. טיורינג פסל בתחילה את המסלול בו הלכו ראשוני המפענחים בבלצ'לי פארק. הוא הנחה צוות מדענים למסלול אחר וחדש. הם בנו מתקן שקראו לו 'ויקטורי'. המתקן הזה, בעל יכולת חישוב מתקדמת, הצליח לשבור סופית את ההצפנה הגרמנית על כל רזיה, והוביל לפיתוח המחשב הראשון שעבד גם על פי שיטה חדשה לחלוטין – השיטה הבינארית. אגב, בבלצ'לי פארק פעל גם חוקר יהודי, רולף נוסקווית'. הוא זכה לעבוד בצוות של טיורינג בתפקיד בכיר. הוא נפטר לפני כשנתיים וחצי בגיל 97.
טיורינג שהיה הומוסקסואל, התוודה בפני ארוסתו על נטייתו זו. משנודע הדבר הוא הועמד לדין וחויב ליטול תרופה שגרמה לו לאין-אונות. ב-1954 התאבד. לפני ארבע שנים, ביום הולדתו המאה, נעשה צדק לאדם נדיר ומיוחד זה, והרשעתו בוטלה. השבוע הושלם המהלך, כשבריטניה העניקה חנינה לאלפי גברים נוספים שהורשעו לאורך השנים בגלל נטייתם המינית, בצעד שקיבל את השם 'חוק טיורינג'.
אין ויכוח לגבי תרומתו של טיורינג לניצחון בעלות הברית. גם אין ספק או ויכוח לגבי משקלה בניצחון בעלות הברית בקרב על האוקיינוס האטלנטי, מול הצוללות הגרמניות. טיורינג היה גאון חסר תחליף, מומחים מעריכים שבזכות גאונותו ניצלו חייהם של לפחות 14 מיליון איש במלחמת העולם השנייה. קשה שלא לחשוב כמה יכול היה טיורינג לתרום לעולם המודרני, שקם גם בזכות המצאתו, לו היה ממשיך בשרות מדינתו, וכמה הפסידה בריטניה מתוצאות שמרנותה המשפטית דאז. 
העולם למד על החוב הגדול שהוא חב לטיורינג ועל העוול הגדול שנגרם לו. המלכה אליזבת החליטה לחון את אלן טיורינג מהרשעתו בהומוסקסואליות וראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, התנצל בשם הממשלה הבריטית על מה שהגדיר "היחס המחריד שהוא קיבל".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: