יום רביעי, 05 באוגוסט 2020, ט"ו אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

קשר העשרים ביולי

השבוע צוין יום השנה ה-75 לניסיון ההתנקשות באדולף היטלר | על המבצע שכשל ועל ההשלכות להמשך המלחמה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מרדכי ליפמן

otmoti@netvision.net.il

השבוע לפני 75 שנה (20.07.1944), כינס היטלר במפקדתו אשר במזרח פרוסיה (מאורת הזאב, ה'וולפשנצה'), את קציניו הבכירים לדיון במצב הקשה אליו נקלע הצבא הגרמני במזרח אירופה. 
מועד הכינוס הזה חל כחודש לאחר שהחלו הרוסים במבצע אדיר שנקרא מבצע 'בגרטיון'. המבצע בישר לכל המעורבים כי התהפך גלגל המלחמה בחזית המזרחית.
למבצע, שהחל ב-22 ביוני ונמשך עד 19 באוגוסט 1944, גייסו הסובייטים כמיליון ורבע חיילים, אותם ציידו באלפי תותחים ומטוסים. מול הצבא הרוסי ניצבו כ–800,000 חיילים גרמנים. תוך שלושה שבועות איבדו הגרמנים כ–300,000 חיילים. (מאה אלף מהם נפלו בשבי), ערים חשובות כווילנה וביאליסטוק נכבשו, ובהמשך שטחים גדולים במזרח פולין ובצפון מזרח אוקראינה, החליפו ידיים. 
מצבם הקשה של הגרמנים הדאיג לא רק את היטלר ומקורביו, אלא גם שורה של קצינים בדרגי הביניים בצבא הגרמני. ותיקי קרבות אלה הבינו שתבוסת גרמניה כבר נראית באופק. בין קצינים אלה, היה קולונל קלאוס שנק פון שטאופנברג - קצין נכה שאיבד את ידו ועינו הימנית בקרבות במזרח. הוא הגיע עם מזוודה ממולכדת לאותה 'מאורת הזאב', הניח אותה מתחת לשולחן, עליו נפרסו המפות ולידו עמדו/ישבו היטלר ויותר מ-20 קצינים, מבכירי המטכ"ל הגרמני. לאחר ששטאופנברג יצא מהחדר, הגיע קולונל אחר שלא היה שותף לקשר, בראנדט, וכדי לראות טוב יותר את המפה הפרושה על השולחן, הזיז את המזוודה ממקומה ובכך גרם לצמצום דרמטי של השפעת הפיצוץ... גם מבנה השולחן, כולל משטח העץ העבה במיוחד, עליו הונחו ונבחנו המפות, תרם לצמצום הנזק. היטלר יצא בפגעים קלים. אולם חדר הישיבות נהרס, ארבעה קצינים (ביניהם בראנדט) וקצרנית נפצעו באורח אנוש ומתו מפצעיהם. 
אופייני לרצון ההכחשה הגרמני, שרק אחרי 65 שנה (בשנת 2009), חננה גרמניה את יוזמי ניסיון ההתנקשות בהיטלר. כמו כן, זוכו כל החיילים הגרמנים שהורשעו בבגידה בנאצים.
אילו הצליח ניסיון ההתנקשות, היה אמור הקולונל שטאופנברג לצעוד לברלין בראש 1,200 נושאי משרות בכירות וקצינים, על מנת לקחת חלק בהתקוממות כללית נגד המשטר. שם הצופן של ההתקוממות הצפויה היה 'ולקירי'.

כישלון הקשר וסופה של יהדות הונגריה

אלא שאם שיחק המזל להיטלר בדיון במאורת הזאב, לא שיחק המזל ליהדות הונגריה. כבר כאשר החל להסתמן מפנה בחזיתות ובמיוחד בזו הרוסית, החליט היטלר לכבוש את הונגריה, למרות שמדינה זו הייתה בת בריתו וצבאה אף נלחם לצדו בקרבות המרים בסטלינגרד. פרשנים תיארו צעד פתאומי ולא צפוי זה של הגרמנים כרצון לשמור על החזית הדרומית שלהם מוגנת יחסית וכדי למנוע חבירה עתידית של הכוחות המערביים עם הרוסים בבלקן. ב-19 במרס 1944 פלשו הגרמנים להונגריה. תוך שעות ספורות הפכו יהודי הונגריה לאזרחים שדינם נחרץ. תהליך ההשתלטות הגרמנית על הונגריה לא נתקל בשום התנגדות צבאית או אזרחית. 
בתקופת הכיבוש הגרמני שנמשכה עד ל-4 באפריל 1945, ובמיוחד זו שהחלה ב-15 באוקטובר 1944 תחת שלטון מפלגת 'צלב החץ' הפשיסטית והאנטישמית, התנהלה באין מפריע השמדתה של יהדות הונגריה. תחילה נשלחו להשמדה היהודים מערי השדה, ובשלב השני הלכו בדרכם יהודי בודפשט. העוצר הורטי נדרש לשתף פעולה  עם הגרמנים ב'פתרון הבעיה היהודית', אולם הוא סירב. ולכן הגיעה עם הצבא יחידה מיוחדת לטיפול בבעיה היהודית (ובראשה אדולף אייכמן). עד סוף חודש יוני גירשו אייכמן וצוותו, למחנות ההשמדה, כחצי מיליון יהודים, היה זה הרקוויאם העגום מאד ליהדות גדולה ומפוארת זו. 
לו הצליחו הקושרים ב'וולפשנצה' במשימתם, היו אחים יהודים יקרים אלה עמנו כאן.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: