יום שישי, 07 באוגוסט 2020, י"ז אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

איחוד בימין: איזהו ימין?

ציפוף השורות, הנובע מהקמת הימין המאוחד, משדר נוכחות של חזית רעננה מול השמאל על מרכיביו השונים | תהליך זה, אלא אם ישובש ברגע האחרון, על ידי מי ממנהיגות הליכוד, יתרום לעיצוב המפה הפוליטית מחדש, יעצור את הרדיקליזציה, שאינה יודעת גבולות, בהתנהלות מערכת המשפט

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מרדכי ליפמן

otmoti@netvision.net.il

ביום שלישי האחרון, קמו אזרחי ישראל למציאות פוליטית אחרת. ההנחה הזו איננה מוגזמת. הסיכוי, אולי היחיד, לשינוי במציאות, עליה אמרו/שאלו רבים: "מדוע אתה מצביע ימין ומקבל שמאל" (ספר תחת כותרת זו כתב ארז תדמור), היה 'ציפוף השורות' החדש, מול השמאל התוקפני, החושף שיניים מזה שנים, מול הימין ואוהדיו. 
ציפוף השורות, הנובע מהקמת הימין המאוחד, משדר נוכחות של חזית רעננה מול השמאל על מרכיביו השונים. תהליך זה, אלא אם ישובש ברגע האחרון על ידי מי ממנהיגות הליכוד, יתרום לעיצוב המפה הפוליטית מחדש, יעצור את הרדיקליזציה, שאינה יודעת גבולות, בהתנהלות מערכת המשפט, גם יבלום גורמים בליכוד החולמים על פשרות מרחיקות לכת עם הפלשתינים.
השיניים הנחשפות בשמאל ומרכיביו השונים, הן לא רק השיניים המשפטיות. הן אמנם הנשכניות והמסוכנות ביותר, ולא רק לעתיד הליכוד אלא גם בית המשפט העליון. אבל גם התקשורת, ובמיוחד המדיה הציבורית/אלקטרונית, כפי שהיא באה לידי ביטוי מידי יום ששי במשפטי השדה הנערכים לנתניהו. 
המבנה החדש, המסתמן בימין, מציע תשובות לשאלות הללו. אף גם מציע נבחרת משובחת מזו שאותה יכול או רצה להציע הליכוד נטו. אם אכן תצליח שקד בתכניתה וכפי שהודיעה: "הפנים לחיבורים נוספים", בדגש על 'עוצמה יהודית' ו'זהות', וכמובן אם אכן יתברר כי המגמה המסתמנת בסקרים, זכייה של הימין המאוחד ב-11–13 מנדטים, הרי שבישראל אכן נובטת מציאות פוליטית חדשה. 
על פי הסיכומים שמלווים את הקמת הימין המאוחד, הרשימה החדשה תמליץ על נתניהו כמי שיקים את הממשלה שלאחר הבחירות. אולם שקד סייגה הסכמה זו בהתניה  שנתניהו "יקים ממשלת ימין", ולא יפנה לשמאל כפי שעשה, לאחר בחירות קודמות, תחילה לברק (2009), ולאחר בחירות אחרות (2013) לציפי לבני.

פשרות מרחיקות לכת עם הפלשתינים

לפני מספר ימים (29 ביולי), פורסמה ב'כאן חדשות', ידיעה לפיה ראש הממשלה בנימין נתניהו, מקדם בנייה המיועדת לפלסטינים בשטח C. יש להדגיש כי שטח זה הוגדר כשטח ישראלי בהסכמי אוסלו. נתניהו מונע, מזה זמן רב הריסת בתים ומבנים שנבנו באופן בלתי חוקי על ידי פלשתינים בשטח זה. ראש הממשלה הציג את התוכנית בדיון בקבינט המדיני-ביטחוני ביום ראשון שעבר. כנגד ההצעה המפתיעה, הובעו הסתייגויות מצד חלק מחברי הקבינט. על הידיעה חזר למחרת גדעון סער בתכניתו של אריה גולן. הידיעה לא הוכחשה על ידי מי מדוברי הליכוד או ראש הממשלה. ומה באמת יעצור תכנית זו? ובכן, לא יהיה זה ראש הממשלה, שהרי הוא זה שהניח אותה על שולחן הקבינט במו ידיו. נתניהו לא היסס אף לנוכח המועד הנוכחי הרגיש במיוחד. 
בשיחה אמר סער, כי "בנייה לא חוקית פלסטינית משתוללת בשטח C, עם מימון אירופאי. המטרה של אותה בנייה היא לנסות לחנוק את ההתנחלויות ולהשתלט על שטח, וצריך להיאבק על זה". עוד אמר סער כי "הפלסטינים מתנהלים בסרבנות טוטלית. אין מה לרכך אותם, צריך להיאבק בהם על השטח".
יו"ר המפד"ל לשעבר, הרב יצחק לוי, תקף בחריפות את התוכנית ואמר ב'כאן רשת ב': "אנחנו בעצם בונים את המדינה הפלסטינית". לדבריו, הוא מצפה ששרי הקבינט יתנגדו לבקשה הזאת של ראש הממשלה וימנעו השתלטות של פלסטינים על שטחי C.
הנה כי כן מסתבר, כי הימין המאוחד עשוי להוות גם עוגן הצלה לליכוד ולנתניהו מפני המשבר הפוליטי שאותו יצר ליברמן, וגם עוגן ומחסום מפני תכניות לוויתורים מופלגים לפלשתינים על חשבון ההתיישבות ביהודה ושומרון.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: