יום רביעי, 08 ביולי 2020, ט"ז תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

סערת 'מחוז ירושלים': למה הצופים בחרו להאמין?

חוסר הסבלנות של החברה הישראלית לטעויות, התלהמות שמגיעה כמעט מיד, תוך רצון לבצע משפט שדה ולתלות את כולם בכיכר העיר, מונעים למידה והפקת לקחים ראויה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מנשה נחום

מנשה נחום מומחה לניהול משא ומתן, מגיש תכנית רדיו, הרצאות, סדנאות, יעוץ אישי, 0504062278,אימל menashenahum100@gmail.com

לפני כעשור שנים החל ז'אנר ריאליטי בערוצי הטלוויזיה. הרצון לפנות לקהל רחב יותר דרש למצוא מכנה משותף למרבית האנשים שצופים בערוצים. הצורך של חברות ההפקה להשביע את התיאבון של הצופים, ובעלי ההון אשר השקיעו כסף רב בסדרות הטלוויזיה, יצרו מציאות כמעט בלתי אפשרית. 
חברות ההפקה ניסו לעשות כמעט הכול על מנת  ליצור רייטינג גבוה. די אם נזכיר חלוקת כדורים פסיכיאטריים באחת מתוכניות הטלוויזיה, סאגה שהסתיימה בפיצוי כספי למשתתפי התוכנית.
חברת 'קודה תקשורת' בחרה להפיק סדרה על שוטרי מחוז ירושלים, קונפליקטים ומורכבות לשרת בעיר בירה עם אוכלוסייה מגוונת כל כך עם צרכים ואינטרסים לעיתים מנוגדים ובלתי אפשריים.  
הרעיון אינו חדש, לפני כעשרים שנה לערך נערכה תכנית דומה בשם 'שוטרים' גם בירושלים. במהלך שירותי במשטרת ירושלים זכיתי לפרק שלם, אשר תיעד את פעולת מחלק מודיעין ובילוש שפיקדתי עליו. למרות שאין מדובר ברעיון חדש, תכנית המסקרת פעולת שוטרים בזמן אמת תמיד מרתקת, זוכה לרייטינג גבוה. 
חברת 'קודה תקשורת' יצאה לדרך עם פרסום נרחב, שלטי חוצות עם תמונות של שוטרים אמתיים. כבר בשלב הפרומו ניתן היה להבין שכדאי לצפות בתוכנית, צילום בעיר הנפלאה ירושלים, שילוב של נופים, מוזיקה טובה, ובעיקר שוטרים שמדברים אל הצופה בגובה העיניים הבטיחו הצלחה לסדרה. 
הקרנת הסדרה החלה ונכנסה לכל בית בישראל. התגובות הטובות וההתלהבות מיד הגיעו כמעט מכל אדם בחברה הישראלית, משפטים כמו "באמת לא ידענו איזה שוטרים נפלאים יש לנו, לא הבנו את המורכבות והסכנה של התפקיד". בהחלט אושר כקצין משטרה בדימוס להקשיב למחמאות מתושבים על שוטרי מחוז ירושלים.
עוד חיפוש, עוד מעצר, עוד קונפליקט שמקבל התייחסות חכמה, גרמו להצלחת הסדרה לאהדה גדולה לשוטרים, הסדרה הפכה לשיחת היום, אנשים פשוט חכו לפרק הבא תוך ציפייה גדולה.
לעיתים, ההצלחה מביאה אנשים למקומות פחות טובים וראויים, יש כאלה שיגידו חטא היוהרה, ההצלחה שמסחררת את בני האדם. 
מגיע עוד פרק מוצלח במהלכו מתבצע חיפוש בכפר ערבי סמוך לירושלים, שוטרים מקצועיים חדורי מוטיבציה מבצעים חיפוש בבית באופן מקצועי ולא מתלהם, עבורם זוהי שגרת עבודה, עבור הצופים זהו סיפור מותח ומרגש. החיפוש מסתיים במציאת נשק במחסן הבית, הצופים קיבלו את מבוקשם, חיפוש מותח מסתיים בתוצאה חיובית תפיסת נשק מסוכן בידיים עוינות.
לא חולף זמן רב, בעבודת עיתונאית מתגלה כי הנשק הושתל על ידי חברת ההפקה לטובת יצירת רייטינג גבוה. מחול השדים החל על ידי מספר שחקנים בולטים בחברה הישראלית, שונאי המשטרה ניסו בכל כוחם לפגוע באמינות המשטרה ולהפוך את המקרה להתנהגות נורמטיבית של המשטרה כלפי אזרחים, מתחרים בעולם התקשורת טענו שיש לפעול בחריפות כנגד חברת 'קודה תקשורת', ואלו שהרחיקו לכת ביקשו לכנס ועדה שתבדוק את כל התנהלות הסדרה. 
עכשיו בואו ננסה להירגע קצת, לנשום הרבה ולחשוב. ראשית, יש לנו שוטרים נפלאים ומקצועיים במחוז ירושלים, אשר פועלים בכל ימות השנה, בכל שעות היממה, בכל מזג אוויר, עבורנו התושבים. הם נותנים לנו ביטחון אישי לנהל את החיים שלנו. 
חברת ההפקה 'קודה תקשורת' בהחלט חרגה מכללי האתיקה העיתונאית וחייבת לבצע בדק בית ולהעניש את האחראים לכך. אך האם התאגיד פעל נכון בהחלטתו לסיים כל התקשרות עסקית עם חברת ההפקות 'קודה תקשורת'? הרי עובדים שם אנשים רבים וטובים שאינם קשורים כלל לסדרה, האם הענישה הקולקטיבית נכונה במקרה זה? 
אמינות בהחלט חשובה מאוד בסיקור טלוויזיה בעיקר כאשר מצלמים פעילות של הממסד מול התושבים, אך חשוב במקרה זה להסתכל גם מנקודת מבט נוספת. חוסר הסבלנות של החברה הישראלית לטעויות, התלהמות שמגיעה כמעט מיד, תוך רצון לבצע משפט שדה ולתלות את כולם בכיכר העיר, מונעים למידה והפקת לקחים ראויה, כל זאת על מנת למנוע את המקרה הבא. 
כאשר לא נותנים מקום ללמידה, חוזרים על הטעויות. 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: