יום שני, 24 בפברואר 2020, כ"ט שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

על יהדות ואיסלאם: שתי תובנות

תובנות לאור הרצאתו של פרופסור משה שרון אודות היהדות והאסלאם והרצאה מפי שייח' מוסלמי ממצרים בפני תלמידי ישיבה בישראל

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

עציון בקר

לפנייה בכל נושא: עציון בקר, 052-2869120, etzion48@012.net.il

חשבתי להוסיף כמה מילים מפי מומחי האסלאם משני הצדדים, שהקשבתי להם לאחרונה. העולם שקוע בחשכת הבערות, החרדה והפחד מפני הבאות. מה לעשות אינני יודע, פרט להמשיך ולהקפיד על יושרה ככל הניתן. 
אביא כמה נקודות עיקריות מהרצאתו של פרופ' משה שרון. הנושא: הסיפור אודות השמדת היהודים בחצי האי ערב בידי מוחמד.
אין שום מסמך זיכרון יהודי אודות האירוע הזה. היהודים נוהגים לאזכר פוגרומים והשמדות לכל אורך ההיסטוריה. אין שום ציון לכך – לא תפילה, פיוט, יום תענית, שום דבר. קהילות שלמות הושמדו, הגברים נשחטו והנשים והילדים חולקו בין חיילי מוחמד ואין לכך שום אזכור? 
פרופ' שרון מצטט מאמר יהודי עתיק הנקרא 'נסתרות דרבי שמעון בר יוחאי, שנכתב כנראה במאה השביעית, בערך בזמן סמוך לאירועים בחצי האי ערב. זה מתאר את שיחתו של שמעון בר יוחאי עם מטטרון שר הפנים של מעלה, היושב למרגלות כיסא הכבוד. רבי שמעון שואל את השר אודות גורל עם ישראל, ובין היתר מטטרון מספר שישמעאל תגבר על אדום (רומא), ותושיע את היהודים. כמו כן הוא מודיע לרבי שמעון, שהקדוש ברוך הוא יביא לעמי ערב נביא כרצונו – הנביא מוחמד. אם זהו הסיפור, מאיפוא צמחה הבעיה בין היהודים למוסלמים?
זה נובע מפסוק קוראני הקובע שהיהודים הם אויבי האסלאם, או אויבי אללה, ויש להשפילם. הספרות המשפטית האסלאמית עוסקת ארוכות כיצד לזהות יהודי ההולך ברחוב ונראה כמו כולם ומדבר כמו כולם. לפיכך תיקנו שילבש טלאי צהוב שאותו ציווה הח'ליף אל-מותווקל מהמאה התשיעית. 
הרצאה מרתקת נוספת שבה נתקלתי במקרה ביוטיוב, היא הרצאתו של השייח' עומר סאלם ממצרים, שאותה נתן בישיבת עתניאל, נובמבר 2014:
לדבריו, חמשת הנביאים הראשונים על פי הקוראן הם: נוח, אברהם, משה, ישוע ומוחמד. הקוראן מאשר את אמיתות התורה ונביאיו. הקוראן מהלל את התורה של משה. הקוראן ניתן על ידי אלוהים, מחמת הוויכוח אודות ישוע מנצרת, בין בני ישראל והנצרנים. 
הוא אומר שבתורה נאמר שארץ ישראל שייכת לבני ישראל ולפלסטינים. הוא כנראה התכוון לפלישתים, גויי הים שהשתכנו כאן מיוון. הוא מדבר של אפשרות של סובלנות ושלום בין הדתות. שאלוהים נתן לכל עם את הדת המתאימה לול, ואיננו מעוניין שכולם ילכו לאור דת אחת. זאת אומרת, אלוהים מעוניין שרבגוניות ולא אחידות. בכל אופן, ברור שהקוראן דורש את השמדת הכופרים והשפלתם - יהודים כנוצרים. מצד אחד אומר ששניהם ירשו דת אמת, ומצד שני דורש לאסלם אותם או להשמידם.
השייח' הנכבד ממש מעמיד את חייו על פי החרב כאשר הוא נפגש עם יהודים בישיבה ומדבר על אפשרות של פיוס. על כך צריך לברך, זה חריג בעולם המוסלמי. גם מי שקורא את התנ"ך שלנו. יכול להיתפס לקיצוניות הדורשת השמדת עמים ללא רחם. 
אחד ההסברים הוא שחטא העגל חייב מתן קודקס התנהגות המתאים לאנשים שזאת הייתה רמת תודעתם; אנשים השקועים בחומריות ושעליהם להשיג את מטרותיהם תוך כדי שימוש באלימות.
מה שאנו רואים זה שבני אדם כפופים לטקסטים, שאי אפשר להוכיח, באף אחד מהם, שניתנו "מפי הגבורה". אנו מאמינים במעמד הר סיני שכל העם היה עד למתן תורה. זאת אמונה, כיוון שאין לנו שום מסמך או עדות אחרת על כך, פרט לחכמים מישראל ואומות אחרות המאשרים את הסיפור הזה. כך גם אמונות אחרות, שעמים שלמים כפופים לדוקטרינות שלהם ומצייתים לטקסטים ללא עוררין. 
נהרות אדירים של דם שטפו את כדור הארץ מחמת טקסטים, והדבר נמשך ללא מעצורים וללא תוחלת. א-לוהים שמו גם "ישר". כל אדם ישר הינו איש האלוהים. א-לוהים הינו אחדות. הדתות מביאות לאחדות? אף לא אחת מהן. כולן עוסקות בהפרדת בני אדם זה מזה ושנאת השונה.
לצפייה בהרצאות עליהן מדובר במאמר זה: 

;feature=share">;feature=share

;t=3177s&fbclid=IwAR0rc44AHmAgphmFkE7hhCZD0eq0LdLyfhs3Yuj4Taw5g38QXAeO91P9iLc">;t=3177s&fbclid=IwAR0rc44AHmAgphmFkE7hhCZD0eq0LdLyfhs3Yuj4Taw5g38QXAeO91P9iLc

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: