יום שני, 24 בפברואר 2020, כ"ט שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

מצלמות בקלפי: ההתחסדות של שומרי הסף

נטייתו של היועץ המשפטי לממשלה היא למנוע הצבת מכשיר זה | המסר: זייפו אם בא לכם. העיקר שתגיעו לקלפי...

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מרדכי ליפמן

otmoti@netvision.net.il

על שולחנם של יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר והיועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, מונחת עתה שאלה נכבדה מאין כמוה. האם לאשר, כדרישת הליכוד, נוכחות מצלמות בקלפיות בבחירות הקרובות אם לאו. נטייתו של היועץ המשפטי, היא למנוע הצבת מכשיר זה. ומדוע? משום שהדבר עלול לגרוע מהמוטיבציה של המצביעים לממש את חובתם האזרחית ולהצביע. במילים אחרות, זייפו אם בא לכם. העיקר שתגיעו לקלפי...  
דו"ח של מבקר המדינה, המתייחס להתנהלות הבחירות לכנסת ב-2015, קובע כי "מעל 5,000 בוחרים, שעל פי נתוני ביקורת הגבולות שהו מחוץ לגבולות ישראל ביום הבחירות, סומנו כמי שהצביעו בבחירות לכנסת העשרים".
עוד קבע המבקר כי אחת הבקרות לבדיקת האנשים אשר הגיעו לקלפי להצביע, הינו "טופס 1000", אותו נתבקשו מזכירי הקלפיות למלא, ובו פרטי המצביעים שהגיעו לקלפי. אלא  שב-424 קלפיות תלשו מזכירי הקלפיות את הדף, ובשל כך כמובן נמנע מיושבי ראש הוועדות להגישו, כשהוא ממולא, לוועדת הבחירות, כחוק. דיווחים על חשד לזיופים בבחירות הללו הגיעו גם למשטרה. אלא שזו גררה רגליים. רק בעקבות כתבה של קלמן ליבסקינד, החלה כנראה להתייחס ברצינות לנושא העגום, ופתחה בחקירה.
מצלמות קיימות היום בכל מקום. עיריית ירושלים עיכבה את המשך הנחת קווי הרכבת הקלה, במקום ההומה ביותר בירושלים, ברחוב יפו, למעלה מחודשיים בשעתו, רק משום שמישהו שכח להניח בזמנו קווי מתח נמוך למצלמות, לאורך תוואי הקו. מצלמות הפכו לאמצעי הרתעה יעיל, זול ופשוט להתקנה מהמעלה הראשונה. הוויתור עליהן הוא מעשה חלם.
יש להניח, כי בימים הקרובים תיפול החלטה ובאם יעמוד היועץ המשפטי בסירובו, תפנה תנועת הליכוד לבג"צ.

ההפרדה ואיוולתה

בעפולה החליטו לשמח את תושבי העיר ולהזמין זמר חרדי, אהוב וידוע, להופעה בעירם. הזמר מוטי שטיינמץ הודיע כי יופיע אך ורק אם תתקיים הפרדה בין גברים ונשים, וכך סוכמו הדברים. אלא ששדולת נשים שהפציעה מאי שם, פנתה לעיריית עפולה בדרישה לבטל את האירוע מחמת ההפרדה הבלתי חוקית לטענתם. העירייה נבהלה והודיעה על ביטולו. אלא שהמארגנים ערערו על ההחלטה ופנו לבית המשפט המחוזי. השופט עאטף עיילבוני אמר במהלך הדיון: כי "אירוע זמר שאין בו הפרדה מגדרית, אינו יכול לשמש את הציבור החרדי, כך שביטולה של ההפרדה עלול לשלול מאותו מגזר את האפשרות להשתתף באירוע. שלילת האפשרות תביא לדחיקתו של הציבור החרדי מאירועים תרבותיים, שעל הרשות הציבורית לספק לאותו ציבור, שהוא חלק בלתי נפרד מהחברה בישראל".
אלא שבגצ"נו איננו יכול כידוע לשקוט על זרי הדפנה. גם לא הבינו שם שהנה בא והיה מי שהוציא עבורם את הערמונים מהאש. גם לא אותה קבוצת נשים חסרת מנוח. לא. ייקוב הדין (איזה דין?) את ההר, אמרו שם. וסמוך לחצות הוזעקו שלושת העליונים לתקן את המעוות. אגב כך גם לא שמו לב שהמופע ממילא כבר בעיצומו, האלפים חוגגים ושמחים. ובאמצע ההופעה איש לא יתנדב ויזיז ספסלים מכאן לשם. אבל מי שמצטיין תמיד באדישות כלפי רגשות הציבור ובקהות חושים, לא יכול לוותר. וכך הורה פסק הדין המלומד על ביטול אותו פסק דין חכם של עאטף עיילבוני, והודיע כי ההופעה לא תהיה ולא תתקיים... 
שוב תרם בית המשפט העליון ובצדק. את תרומתו הצנועה לירידתו המתמשכת באמון הציבור, כפי שמשתקף בסקרים, אף הוכיח שהדבר אינו מזיז לו. ואנו תוהים שוב ושוב על הכניעה המוחלטת של העליונים לארגוני 'החברה האזרחית'. אם לאלה הנושאים לשווא את דבר זכויות האדם על שפתותיהם, ואם לאלה ש'רק', מתקשים להבין את הציבור החרדי ואת צרכיו התרבותיים.  

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: