יום שישי, 14 באוגוסט 2020, כ"ד אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

איראן כמדינה פאשיסטית

העובדה כי עמנואל מקרון, נשיא צרפת, מצא לנכון להזמין בהפתעה לפסגת ה-G7 את מוחמד זריף, שר החוץ האיראני, מלמדת משהו על הציניות האופפת את הפוליטיקה הבינלאומית

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מרדכי ליפמן

otmoti@netvision.net.il

הפרסומים האחרונים בתקשורת מבליטים את הנחישות הביטחונית/ישראלית, להכות במבקשי רעתנו, גם אם הם רחוקים במיוחד. עיראק למשל, על פי פרסומים זרים. 
אזרחי ישראל נוטים להשתכר מתחושת הכוח שמקרינה עליהם מדיניות ביטחונית זו. אולם בל נטעה. ענני סערה מתקדרים באופק. מצב זה מחייב גם מאמץ הסברתי מקדים ומתמשך למנוע נפילות מדיניות העלולות להתרחש וכבר מתרחשות במיוחד בחו"ל. 
העובדה כי עמנואל מקרון, נשיא צרפת, מצא לנכון להזמין בהפתעה לפסגת  ה-G7 את מוחמד זריף, שר החוץ האיראני, מלמדת משהו על הציניות האופפת את הפוליטיקה הבינלאומית. אבל גם אמורה להדאיג במיוחד את ישראל. מטרידה במיוחד גם העובדה, כי נשיא ארצות הברית, שהוא כמובן שותף מרכזי בוועידה כזו, לא הסתייג מהיוזמה המפתיעה של צרפת.
איראן היא מדינה הנמצאת בראש אלו הסוררות, התומכות בטרור. היא לא מהססת להפיץ אותו בדם ובאש כפי שהיא עושה בתימן. מדינה מוכת עוני, שמיקומה האסטרטגי, בשערי ים סוף, וחולשתה, הופכים אותה לטרף קל ונוח, הולכת ונהרסת בעקבות מלחמת אחים חסרת פשר, בין שיעים לסונים. הסיבה למאבק הדמים, שנכפה עליה, הוא רצונה הנחוש של איראן לאיים על סעודיה ועוד משטרים, במזרח התיכון ומחוצה לו. 
הכת האלימה, השלטת באיראן, על פי דפוסי פעילותה, על פי הבוז שהוא רוחשת כלפי זכויות אדם בכלל וזכויות נשים בפרט, השליטה שוביניזם לאומני, קיצוניות דתית פונדמנליסטית, גם טרור רצחני כלפי אזרחיה שלה, כל זאת באמצעות גופים נאמנים כגון משמרות המהפכה. משטר כזה הוא פאשיסטי לחלוטין, על פי כל הכללים המקובלים והמתאימים להגדרה זו.
ולכן סברתי לתומי, שאם מדובר במאבק במשטר שהוא פאשיסטי, כאמור, יכולה האקדמיה שלנו, שהיא שוחרת חופש ודמוקרטיה, שהדאגה לזכויות האדם והאישה היא נר לרגליה, למלא בו תפקיד חשוב. היכן, שאלתי ביני לביני, פרופ' שטרנהל הנלחם בפאשיזם, שייצא לחו"ל אל העולם האקדמי שם, ויישא דברים נגד איראן הפאשיסטית המאיימת בהשמדה עלינו ולא רק עלינו. ומדוע הוא, ולא רק הוא, אלא עוד אנשי אקדמיה, אינם יוצאים באגרות דחופות לחבריהם באיחוד האירופי שוחר השלום והדמוקרטיה, בבקשה שיצטרפו למאבק נגד איראן המצויה בדרך בואכה נשק גרעיני, אולי יתרמו במשהו לריסון המעצמה המתהווה ומזימותיה?
אלא שכמובן האקדמיה שלנו בשלה. פאשיזם? רק בישראל, תהליך מדיני, סילוק הכיבוש, הסרת המצור מעל עזה, וכיוצא באלה, הם והם בלבד, נושאים המצויים על סדר יומה. ובבקשה. אל תבלבלו לנו את המוח עם איראן ושכמותה...

לאן פניו של ביהמ"ש העליון?

בגיליון הקודם הזכרנו במדורנו את הנחיצות שבהתקנת מצלמות בקלפיות, לנוכח הגילויים הרבים של זיופים בעת ההצבעה. והנה נודע כי השופט חנן מלצר אכן החליט למנוע הצבת מצלמות כאלה...
בעוד החלטה זו על הפרק, עלה נושא אחר שהובא לדיון בבית המשפט העליון וגם לגביו התעוררו סימני שאלה רבים. הכוונה לפסילתם של ברוך מרזל ובנצי גופשטיין ('עוצמה יהודית') כמועמדים לכנסת. החלטה זו עוררה מחאות רבות בשל חוסר איזון. לטענת רבים, טעה בית המשפט בכך שנמנע למשל מפסילתה של ח"כ היבא יזבק, מהרשימה המשותפת, למרות תמיכתה במחבל סמיר קונטאר.   
כזכור סמיר קונטאר היה מחבל לבנוני, שהשתתף בפיגוע בנהריה ב-22 באפריל 1979. בפיגוע נרצחו בני משפחת הרן ושני שוטרים. קונטאר הורשע ברצח שני אזרחים ישראלים ושני שוטרים ישראלים, וכן חטיפה וניסיון לרצח, הוא נידון לחמישה מאסרי עולם ו-47 שנות מאסר. בשנת 2008 החליטה ממשלת ישראל בהחלטה שערורייתית לשחרר את קונטאר בעסקת חילופי שבויים, שנויה במחלוקת, בה שוחררו גולדווסר ורגב.
היבה יזבק – כן, מרזל וגופשטיין – לא?

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: