יום שבת, 14 בדצמבר 2019, ט"ז כסלו ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

הגיע רגע ההכרעה

על אדישות ציבורית במערכת בחירות 2019

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מנשה נחום

מנשה נחום מומחה לניהול משא ומתן, מגיש תכנית רדיו, הרצאות, סדנאות, יעוץ אישי, 0504062278,אימל menashenahum100@gmail.com

בשיחות סלון המשפט שחוזר על עצמו, "נמאס לנו לא מאמינים לאף אחד". בהחלט ניתן להבין את תחושות הציבור, שתי מערכות בחירות בפרק זמן קצר כל כך ללא סיבה מוצדקת ואחראית, גורמים לנו לאבד אמון בשיטה. 
גילוי נאות מצידי: במערכת הבחירות הקודמת לא בחרתי. התנהגות הפוליטיקאים בכל המפלגות יצרה הבנה שאיש אינו מציע פתרונות או דרכי פעולה לאתגרים הניצבים בפני מדינת ישראל, רוב הפוליטיקאים היו עסוקים להשחיר אחד את השני.  
הפעם חייבים לרוץ לבחור. הגיע רגע ההכרעה, מדינה חייבת שלטון מסודר שמסוגל לקבל החלטות ולבצע אותן. האדישות הציבורית תגרום לאחוז הצבעה נמוך ביותר, תהליך שהתרחש בשנים האחרונות. באפריל 2019 עמד שיעור ההצבעה על 68.5%, לעומת שנת 1966 שבה נרשם שיעור של 79.3% - פער משמעותי ביותר. אחוז הצבעה נמוך עלול ליצור במערכת הבחירות הפתעות לא מעטות, מפלגות שיש להם קהל מצביעים נאמן במיוחד יקבעו את הרכב הממשלה הבאה. 
בניתוח הנתונים ניתן לראות באופן מובהק שהציבור אינו נלהב ומעורב במערכת הבחירות. סיבות רבות לכך. ראשית, מועד הבחירות. רוב הציבור בחודשי הקיץ בחופשה והדבר האחרון שמעניין את הציבור זה דברי פוליטיקאים. כמו כן, התחושה של האזרחים היא שאתה בוחר בדרך מסוימת שאתה מאמין ובסוף לאחר הרכבת הממשלה מקבלים משהו אחר לגמרי. על פי שיטת הבחירות בישראל, ראש ממשלה שנבחר צריך להיות ממש קוסם כדי להרכיב ממשלה תוך רצון לרצות מפלגות קטנות עם תיאבון ענק. 
הפעם נדרשת מהבוחרים אחריות. ראשית, מלבד החובה האזרחית להצביע, חובה עלינו לגרום לכל בני המשפחה שלנו ללכת לבחור, אחוז הצבעה נמוך יהיה נגדנו כחברה. מלבד החובה לבחור, בתפיסת עולמי ראוי לבחור במפלגות גדולות שיוכלו להרכיב ממשלה עם מינימום של סחטנות, בהחלט יש משהו פחות דמוקרטי בבקשה לבחור במפלגות גדולות, תמיד תישמע הטענה מה עם הקול של מפלגות השוליים המייצגות אוכלוסיות ייחודיות או  רעיונות ספציפיים. הרכב המפלגות הגדולות מלמד אותנו שאין היום רוב אחיד כמעט לאף מפלגה. אפשר לשמוע דעות מגוונות, לעיתים אפילו מנוגדות באותה מפלגה, לכן כל אדם יכול למצוא את השקפת עולמו בתוך מפלגה גדולה. 
בזמן הקצר שנותר עד לרגע ההכרעה, מוטב שפוליטיקאים יגרמו לציבור להאמין במערכת, חובתם של הפוליטיקאים ליצור תחושה אצל הבוחרים שחשוב לצאת מהבית לבחור ולהשפיע, את המעשים האלה יוכלו הפוליטיקאים לבצע רק במידה ויחלו לדבר על האתגרים הניצבים בפני מדינת ישראל כיצד בכוונתם לפעול,  במידה וימשיך מסע השנאה ודברי הבלע אחד כלפי השני הדבר גורם לריחוק הציבור מהקלפי.
גם לתקשורת תפקיד מרכזי וחשוב והשפעתו על הציבור בבואו להחליט האם ללכת להצביע? תפקיד התקשורת הוא לסקר ולדווח על אירועים המתרחשים באופן אובייקטיבי, ככל שהתקשורת תמשיך בדרכה במהלך הבחירות האחרונות לנקוט עמדה פוליטית מובהקת לצד אחד, היא תאבד את אמון הציבור שגם כך איבד אמון במערכות נוספות. 
כל השחקנים במגרש הפוליטי חייבים לגלות אחריות ציבורית מתוך. השאיפה היא שאחוז ההצבעה יהיה גבוה ויגרום להכרעה פוליטית. במצב העכשווי האדישות הציבורית בשיאה, רק אירועים ביטחוניים חריגים יכולים לגרום לציבור לצאת מהאדישות שלו. 
הפוליטיקאים הישראלים היו צריכים לחתום על אמנה שתקבע את כללי המשחק במהלך הבחירות, כדי לגרום לציבור להאמין חזרה בהם ובשיטה, אך האגו של כולם גדול יותר מהרצון לעשות מהלכים נכונים. 
כל שנשאר לנו זה להקדיש מספר דקות ביום הבחירות ולבצע את חובתנו האזרחית. רק הפעם, כל אחד ואחת, קחו איתכם עוד אדם לקלפי לבחור, הפעם רוצים ומבקשים הכרעה פוליטית.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: