יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

10 הערות על הבחירות המפתיעות

מי שיאמר לאחר פרסום התוצאות הסופיות של הבחירות כי הופתע מהן ודאי אומר אמת, בניגוד לרבים מאד בפוליטיקה הישראלית שהיו עסוקים בשבועות האחרונים בהפצת פייק ניוז מכל סוג שהוא * למעשה כמעט ניתן לומר שהשקרים היו רבים מדברי האמת

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

גד ליאור

מנהל מערכת 'ידיעות אחרונות' בירושלים

הנה 10 הערות על הבחירות הסוערות שהיו לנו במועד ב' של שנת 2019 וממה שסבב אותן, הנכתבות לאחר פרסום התוצאות ולפני הניסיונות להרכיב ממשלה חדשה:

1. מערכת הבחירות לכנסת ה-22 הייתה לצערנו לא רק יצרית מהרגיל אלא גם רוויית שנאה, כפי שלא ראינו בארץ הזאת זמן רב מאד. כולם יצטרכו לעשות כעת מאמצים כבירים לחזור לשפיות, להצטער על מה שנאמר מחד ולמחול על הדברים מאידך.

2. מי שחשב שבחירות המתקיימות תוך חמישה חודשים ושבוע בפעם השנייה יניבו תוצאות זהות – טעה בגדול. דווקא כל הפייק ניוז וביטויי השנאה, שהפכו להשתוללות ברשת – הביאו לשינוי. רוב הציבור מאס באלה.

3. מי שסבור היה שהעם היושב בציון מטומטם – נחל אכזבה. הבטחות חסרות שחר, כינוס מסיבות עיתונאים דרמטיות, שהיה בהן הכול חוץ מדרמה, הפצת שקרים מכל כיוון אפשרי, צעקות גוועאלד "אנחנו לא עוברים את אחוז החסימה" וטענות שערבים יזייפו את הבחירות – השיגו בדיוק את המטרה ההפוכה.

4. את הטענה שמנהיג המפלגה הגדולה הוא שירכיב את הממשלה הבאה – לא קנו הבוחרים, שחכמים כנראה קצת יותר ממנהיגי המפלגות הגדולות. 'שתיית המנדטים' פגעה במפלגות הקטנות פחות באופן ניכר מאשר בבחירות הקודמות. העבודה, מרץ וימינה השיגו דווקא תוצאות שנחזו על ידי הסוקרים וראשי אותן מפלגות גם לפני ימי 'המשתה' האחרונים הצמודים למועד הבחירות. אף אחת מהמפלגות הקטנות יותר לא איבדה מסה של מנדטים לשתי המפלגות הגדולות ביום הבחירות עצמו. כפי שקרה לא פעם בעבר. ההיפך הוא הנכון: הליכוד וכחול-לבן קיבלו בבחירות מועד ב' פחות מנדטים מאשר בבחירות מועד א' של 2019.

5. בראש ועדת הבחירות המרכזית עמד בפעם השנייה השנה השופט העליון חנן מלצר. מתברר שגם שופט לומד מהניסיון. הפעם הוא היה תקיף יותר, החליט להעניש מפלגות על פגיעה בחוק הבחירות, קטע כנס של כחול לבן, שהתקיים שעה בלבד לאחר המועד האחרון המתיר לקיים תעמולת בחירות, ובעיקר הורה להכשיר פתקים שהושחתו במתכוון על ידי נציגי מפלגות אחרות.

6. בשתי מערכות הבחירות של שנת 2019 חזרנו לראשונה, מאז ימי המפד"ל, לקיומה של מפלגה שהפכה לשון המאזניים ושתקבע מי יהיה ראש הממשלה. במועד א' מנעה ישראל ביתנו את הקמת הממשלה ובמועד ב' יאלץ כנראה אביגדור ליברמן את המפלגות הגדולות להקים ממשלת אחדות גדולה, למעשה בניגוד מוחלט לרצונן.

7. ההצבעה הסקטוריאלית עדיין קיימת בישראל בשנה ה-72 לעצמאותה. רוב מכריע של החרדים – מצביע, במצוות הרבנים, למפלגות החרדיות ולא לחילוניות או אפילו למפלגות הימין. רוב מכריע של המצביעים הערבים – מצביע למפלגה הערבית המשותפת, המאגדת בתוכה ארבע מפלגות שונות מהמגזר, וכמעט לא למפלגות היהודיות. רבים מעולי ברית המועצות לשעבר נותנים עדיין את קולם ל'ישראל ביתנו'. בחגיגת הניצחון במטה הבחירות של המפלגה שמעתי במוצאי יום הבחירות כמעט רק רוסית. הטענה שהדור השני לא מצביע לה יותר התגלתה, בחלקה, כלא נכונה. לש"ס מצביעים כמעט רק מזרחיים. ליהדות התורה מצביעים כמעט רק אשכנזים.

8. בעשרות שנותיה הראשונות של המדינה היו לקיבוצים ולמושבים חברי כנסת רבים שהתגוררו בהם. המגזר הזה נראה כמפסיד הגדול של העשור האחרון. המפסידה הגדולה ביותר היא החקלאות. הלובי הגדול שהיה לחקלאים בכנסת עד לשנות השבעים והשמונים התפוגג לחלוטין.

9. אני שולל לחלוטין את האמירה שקיימת אדישות בבחירות בארץ ושאחוז ההצבעה נמוך יחסית למדינות דמוקרטיות רבות. אמירה זו איננה נכונה בעליל. מדינת ישראל היא אחת היחידות במערב שאינה מאפשרת לישראלים השוהים בחו"ל להצביע, למעט לנציגים רשמיים של המדינה (ימאים ישראלים כבר אין...). לפחות שלושה מנדטים שהו בחו"ל ביום הבחירות, חלקם לא לטיולים, אלא לצרכי עבודה, לימודים או טיפולים רפואיים. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדווחת כי מלבדם 570 אלף מתוך 6.4 מיליון בעלי זכות הבחירה ניתקו כל קשר עם המדינה. רבים מהם נפטרו ובישראל אין יודעים על כך. אם נפחית את מספרם של כל אלה מ-100% הרשומים במרשם התושבים, החישוב של קרוב ל-70% הצבעה נמצא שגוי ולמעשה קרוב ל-80% מהשוהים בארץ כלל לא היו אדישים ויצאו להצביע, כאשר בקרב היהודים מדובר אפילו בקרוב ל-85%. וזאת ממש לא אדישות!

10. ולבסוף: החשש הדמיוני הגדול שתקום בישראל ממשלה משיחית לא דמוקרטית, שתדרדר את המדינה לתהומות – התבדה לחלוטין. המצביעים הרבה יותר חכמים מהפרשנים ובמדינת ישראל צפויה לקום ממשלה טובה, שתותיר את הסטטוס קוו מאז קום המדינה במקומו והמדינה תמשיך להיות הדמוקרטיה הנאורה היחידה במזרח התיכון.

ניתן רק לקוות שכולם במדינה האהובה הזאת יחזרו במהרה לשפיות, שהכול יבררו היטב את המילים ושהאחווה שהייתה קיימת ברוב המקומות מאז קום המדינה בין חרדים, ערבים, חילונים, דתיים, מזרחיים ואשכנזים, ושנעלמה מעט בחודשים הסוערים האחרונים – תחזור למחוזותינו כבר בימים הקרובים, ונאמר אמן.

גד ליאור, מנהל מערכת 'ידיעות אחרונות' בירושלים והכתב הכלכלי הראשי של העיתון

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: